ایران: طرح موضوع شبکه جاسوسی ایران در کویت 'سئوال برانگیز' است

وزارت خارجه
Image caption وزارت خارجه ایران: طرح مجدد ادعای کشف شبکه جاسوسی "متضمن اهداف خاصی است"

ایران رای یک دادگاه کویتی در محکومیت چند متهم به جاسوسی برای ایران را "سئوال برانگیز" خوانده است.

روز پنجشنبه، 11 فروردین (31 مارس) پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از یک منبع رسمی در وزارت امور خارجه، "ادعای یک مقام قضایی کویت" در مورد کشف شبکه جاسوسی ایران در آن کشور را "کذب و بی اساس" دانست و نوشت: "این موضوع هیچگونه ارتباطی با جمهوری اسلامی ایران و یا اعضای سفارت کشورمان نداشته است."

در این گزارش آمده است که این مقام وزارت خارجه، انتساب چنین ادعایی به ایران از سوی دستگاه قضایی کویت را "غیرمسئولانه" توصیف کرده است.

وی یادآور شد که هنگام انتشار خبر کشف این شبکه در سال گذشته هم دولت جمهوری اسلامی نسبت به ادعای ارتباط داشتن با فعالیت های جاسوسی در کویت به شدت اعتراض کرد، و افزود: "متعاقبا مسئولان کویتی، هرگونه ارتباط موضوع با ایران را تکذیب کردند."

این مقام دولتی ایران انتشار خبر صدور رای دادگاه کیفری کویت در محکومیت چند نفر به جرم جاسوسی برای ایران را دارای اهداف سیاسی دانسته و اظهار داشته است: "طرح مجدد این موضوع پس از گذشت یک سال، سئوال برانگیز و متضمن اهداف خاصی است."

اگرچه وی در مورد این "اهداف خاص" توضیحی نداده است، اما در هفته های اخیر اتهاماتی در مورد ارتباط جمهوری اسلامی با نا آرامی های سیاسی در بحرین انتشار یافته که با موضعگیری تند مقامات ایران علیه حکومت بحرین و حمایت کشورهای عرب همسایه از این حکومت همراه بوده است.

روز گذشته، یک روزنامه کویتی نوشت که دولت آن کشور ظاهرا در اعتراض به اتهام ارتباط سفارت جمهوری اسلامی با شبکه جاسوسی مورد نظر، سفیر خود را از تهران فرا خوانده است.

پیشتر منابع خبری به نقل از وزیر خارجه کویت گزارش کرده بودند که آن کشور هر دیپلمات ایرانی را که با این شبکه جاسوسی ارتباط داشته است، اخراج خواهد کرد.

اتهام جاسوسی برای ایران

در صورت تایید فراخواندن سفیر کویت از تهران، احتمالا دولت آن کشور انتظار دارد جمهوری اسلامی نیز به منظور مقابله به مثل، سفیر خود را از کویت خارج کند هر چند مقامات کویتی تا کنون از هیچ کارمند سفارت ایران در ارتباط با این شبکه جاسوسی نام نبرده اند.

Image caption شبکه جاسوسی به انتقال اطلاعات نظامی در مورد نیروهای آمریکایی و کویتی متهم شده است

روز سه شنبه این هفته گزارش شد که یک دادگاه کیفری کویت دو شهروند ایرانی و یک کویتی را به جرم ارتباط با یک شبکه جاسوسی و انتقال اطلاعات حساس نظامی به سپاه پاسداران ایران به اعدام محکوم کرده هر چند این احکام قابل تجدیدنظر خواهی است.

همچنین، یک شهروند سوریه و یک مرد عرب تبار بدون تابعیت نیز در ارتباط با همین پرونده به حبس ابد محکوم شده اند اما دادگاه دو متهم دیگر پرونده را، که یک مرد و یک زن ایرانی بودند، از اتهامات وارده تبرئه کرده است.

به گفته برخی منابع خبری در منطقه، در جریان محاکمه متهمان پرونده جاسوسی، آنان متهم شدند که از تاسیسات نظامی کویت و آمریکا عکسبرداری می کردند و این تصاویر را در اختیار دستگاه های نظامی و اطلاعاتی ایران قرار می دادند.

در دادگاه گفته شد که متهمان در ارتباط با فعالیت خود، به طور مکرر و به عنوان توریست یا زائر و یا به منظور معالجه پزشکی، ایران سفر می کردند.

در ماه مه (اردیبهشت ماه) سال گذشته، منابع کویتی اعلام کردند که یک شبکه جاسوسی وابسته به سپاه پاسداران ایران که به کسب اطلاعات در مورد تاسیسات نظامی کویت و ایالات متحده در آن کشور مشغول بود، کشف و اعضای آن بازداشت شده اند.

چند پایگاه نظامی آمریکایی در کویت مستقر است و ایالات متحده از این پایگاه ها به عنوان نقطه ترانزیت برای اعزام نیرو و تدارکات به عراق استفاده کرده است.

این منابع همچنین از ارتباط بعضی کارکنان سفارت ایران در کویت با این شبکه جاسوسی خبر دادند که از سوی مقامات جمهوری اسلامی به شدت تکذیب شد.

در پی انتشار این خبر، مقامات وزارت کشور کویت تایید کردند که یک شبکه جاسوسی را که در زمینه جمع آوری و انتقال اطلاعات به سپاه پاسداران ایران فعالیت داشت منهدم کرده اند و خواستار همکاری نزدیکتر کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس در امور امنیتی شدند.

مطالب مرتبط