'جلوگیری از حضور مردم در بهشت زهرا برای تدفین پدر میرحسین موسوی'

میراسماعیل موسوی حق نشر عکس tourjan.com
Image caption از مردم برای حضور در مراسم تشییع پیکر و ترحیم میراسماعیل موسوی دعوت شده بود

به گزارش سایت کلمه، مأموران امنیتی محدودیت هایی برای تردد در جاده ها و خیابان های منتهی به بهشت زهرای تهران ایجاد کرده اند و این گورستان را به حالت 'نیمه تعطیل' در آورده اند.

این محدودیت ها برای جلوگیری از تجمع هواداران آقای موسوی در قطعه 9 بهشت زهرا اعمال می شود که قرار است جنازه پدر او در آن دفن شود.

به گزارش کلمه، مسیرهای منتهی به بهشت زهرا پر از نیروهای امنیتی و پلیس ضد شورش است که "در مواردی" به بازرسی خودروهای عبوری و ثبت شماره آنها می پردازند یا آنها را توقیف می کنند.

کلمه نوشته است که مأموران با کسانی که قصد حضور در اطراف قطعه ۹ بهشت زهرا را دارند برخوردهای "تند و زننده" داشته اند.

یک شاهد عینی به بی بی سی فارسی گفت که جمعیت هواداران آقای موسوی قابل توجه بوده است.

به گفته این شاهد عینی، مأموران اطلاعاتی با لباس شخصی در میان جمعیت حضور داشته اند و تعدادی از حاضران را بازداشت کرده اند.

وداع میرحسین موسوی با پدر

سایت کلمه در گزارشی دیگر نوشته است که میرحسین موسوی، یکی از رهبران مخالفان دولت ایران و همسرش که از اواخر بهمن ماه سال گذشته در حبس خانگی به سر می برند، دیشب به همراه تعداد زیادی مأمور امنیتی به خانه پدرش منتقل شده تا بر سر جنازه او حاضر شود و فاتحه بخواند.

کلمه نوشته است که مأموران برخوردهایی "زشت و زننده" داشته اند، اما آقای موسوی اطرافیان خود را به صبر و مقاومت دعوت کرده است.

صبح امروز گزارش شده بود که مراسم تشییع جنازه پدر میرحسین موسوی به دلیل دخالت ماموران امنیتی نیمه تمام ماند و در جریان آن، چند نفر بازداشت شدند.

صبح پنجشنبه، ۱۱ فروردین (۳۱ مارس) سایت کلمه، که گزارش ها و دیدگاه های مربوط به میر حسین موسوی، از رهبران مخالف دولت ایران را منعکس می کند، گزارش کرد که تشییع جنازه میراسماعیل موسوی که از مقابل خانه وی در محله درخوانگاه تهران آغاز شده بود، "با دخالت و حضور بسیار پر رنگ نیروهای امنیتی نیمه تمام ماند."

روز گذشته گزارش شد که میراسماعیل موسوی، پدر میرحسین موسوی، در سن یکصد و سه سالگی در تهران درگذشته است.

سایت کلمه، در گزارشی با عنوان "تشییع جنازه در دولت پلیسی"، نوشته است از بامداد روز پنجشنبه گروه کثیری از مردم به منظور شرکت در مراسم تشییع پیکر میراسماعیل موسوی در برابر منزل مسکونی وی حاضر شدند اما شمار زیادی از ماموران لباس شخصی و نیروهای پلیس را که در این محل مستقر بودند در برابر خود یافتند.

در این گزارش آمده است که حضور قابل توجه ماموران لباس شخصی "جو امنیتی و پلیسی بسیار سنگینی" در این مراسم ایجاد کرده بود که در نتیجه، پس از حدود پنجاه متر مشایعت جنازه، ماموران "پیکر مرحوم را با فشار و تهدید و فریاد به آمبولانس منتقل کردند و بردند."

کلمه می افزاید که این اقدام با اعتراض مردم و تلاش آنان برای جلوگیری از انتقال جنازه توسط ماموران مواجه شد اما ماموران لباس شخصی، بدون توجه به این اعتراضات، جنازه را بردند.

بازداشت تشییع کنندگان

سایت کلمه ماموران دولتی را "به بی حرمتی نسبت به مراسم و جنازه" متهم کرده است.

براساس این گزارش، مشایعت کنندگان در برابر این رفتار، دست به اعتراض زدند اما، ماموران دولتی معترضان را مضروب و دست کم هفت نفر از مشایعت کنندگان را بازداشت کردند.

سایت کلمه می افزاید که ماموران حکومتی یک دختر جوان شرکت کننده در مراسم را "کشان کشان با خود بردند" و اعتراض و تلاش مردم برای نجات این دختر نیز نتیجه ای نداشت.

به گزارش این سایت، نوراللهیان، یکی از اعضای ستاد آقای موسوی و حبیبی موسوی، شوهر خواهر آقای موسوی و پدر علی حبیبی موسوی، از کشته شدگان روز عاشورای سال ۱۳۸۸ در میان بازداشت شدگان هستند.

از تعداد دقیق بازداشت شدگان و وضعیت آنان هنوز خبری در دست نیست.

حق نشر عکس kaleme.com
Image caption فرزندان میرحسین موسوی از درخواستهای مکرر میراسماعیل برای ملاقات با پسرش سخن گفته اند

در آخرین گزارشی که کلمه منتشر کرده آمده است که مردم همچنان در محله درخوانگاه حضور دارند و ماموران می کوشند آنان را متفرق کنند.

همچنین، گفته شده است که گروهی از مردم نیز ظاهرا برای حضور در مراسم تدفین، که قرار است در قطعه نهم بهشت زهرا برگزار شود، عازم گورستان بهشت زهرا شده اند.

شامگاه گذشته، شورای هماهنگی راه سبز امید، که یک تشکل نزدیک به میرحسین موسوی و مهدی کروبی است، با صدور بیانیه ای از مردم دعوت کرد در مراسم تشییع پیکر و ترحیم پدر آقای موسوی شرکت کنند.

همچنین، سایت جنبش راه سبز، از سایت های مخالفان دولت ایران، متن اطلاعیه فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد در مورد درگذشت میراسماعیل موسوی را منتشر کرد.

فرزندان آقای موسوی گفته اند که پدر بزرگ آنان در آخرین روزهای حیات خود بارها خواستار دیدار با میرحسین موسوی شد اما آقای موسوی به دلیل بازداشت خانگی، برخلاف معمول، امکان عیادت مرتب از پدر خود را نداشت.

سایت کلمه همچنین در گزارش که شامگاه چهارشنبه منتشر شد، نوشت که نیروهای امنیتی با برخی از زندانیان سیاسی که در مرخصی نوروزی به سر می برند تماس گرفته و از آنان خواسته اند در ساعات اولیه روز پنجشنبه، خود را به زندان اوین معرفی کنند.

به گفته کلمه، هدف از اعلام شتابزده لغو مرخصی جمعی از زندانیان سیاسی جلوگیری از حضور آنان در مراسم تشییع جنازه و ترحیم پدر آقای موسوی بوده است.

این گزارش از محسن میردامادی، دبیرکل جبهه مشارکت ایران اسلامی، عبدالله رمضان زاده، از اعضای ارشد این حزب، فیض الله عرب سرخی، عضو شورای مرکزی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به عنوان تعدادی از کسانی که به زندان باز خوانده شده اند نام برده است.

در پی درگذشت میراسماعیل موسوی، سایت های متعلق به مخالفان دولت ایران، از ارسال پیام های تسلیت و همدردی از سوی شماری از شخصیت های مذهبی و سیاسی و برخی تشکل های مخالف دولت به این مناسبت خبر دادند.

از جمله بیت آیت الله حسینعلی منتظری، آیت الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید در قم، محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق، خانواده مهدی کروبی و خانواده بهشتی، پیام هایی را به همین مناسبت انتشار داده اند.

میراسماعیل موسوی از خویشاوندان آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی بود، و سایت راه سبز در ادامه پیام فرزندان میرحسین موسوی یادآور شده است که در دوران انقلاب، آیت الله خامنه ای مدتی را در خانه محل درگذشت میراسماعیل موسوی سکونت داشت.

هنوز از واکنش عمومی مقامات حکومتی از جمله آیت الله خامنه ای به خبر درگذشت پدر میرحسین موسوی گزارشی در دست نیست.

مطالب مرتبط