'بیست سال زندان' برای هفت رهبر سابق جامعه بهایی ایران

هفت نفر از رهبران سابق جامعه بهایی در ایران
Image caption محکوم شدگان عضو گروهی موسوم به گروه یاران بودند

جامعه بین المللی بهائیان می گوید که حکم بیست سال زندان برای رهبران بهایی زندانی در ایران تائید شده است.

هفت رهبر جامعه بهاییان ایران ابتدا به بیست سال زندان محکوم شده بودند ولی دادگاه تجدید نظر پس از حذف اتهاماتی چون جاسوسی و همکاری با دولت اسرائیل، این حکم را به ده سال کاهش داده بود. آنها نزدیک به سه سال پیش بازداشت شدند.

دیان علایی نماینده و سخنگوی بهائیان در سازمان ملل متحد در گفت و گو با بی بی سی فارسی درباره حکم تجدید نظر دادگاه درباره رهبران سابق جامعه بهایی گفت: "در دادگاه اول آنها به بیست سال زندان محکوم شدند و وکلای آنها درخواست تجدید نظر دادند. چند ماه پیش هم بعد از دادگاه تجدید نظر به صورت شفاهی به خودشان و وکلایشان اعلام شد که این حکم به ده سال کاهش پیدا کرده است."

خانم علایی در ادامه اعلام کرد که چند هفته پیش نمایندگان جمهوری اسلامی در پارلمان اروپا خبر کاهش حکم سران سابق بهایی را به صورت کتبی به اعضای پارلمان دادند.

نماینده و سخنگوی بهائیان در سازمان ملل متحد گفت: "اما خبری که به تازگی به دست جامعه بهایی رسیده این است که به این هفت نفر و یکی از وکلایشان گفته شده که دادستان کل کشور اعلام کرده که حکم دادگاه تجدید نظر درست نیست و ضد شریعت است و به همین دلیل حکم آنها دوباره به تحمل بیست سال حبس تبدیل شد".

فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت، هفت بهایی محکوم شده هستند که در زمان بازداشت، عضو گروهی بنام "یاران" بودند که سرپرستی جامعه بهایی در ایران را برعهده داشت.

شش نفر از این افراد از تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۷ (مه ۲۰۰۸) در جریان حمله همزمان نیروهای امنیتی به منازلشان در بازداشت به سر می برند و نفر هفتم، مهوش ثابت، پیش از آنها و در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۸۶ در مشهد بازداشت شده بود.

مقام های قضایی ایران این هفت بهایی را به جاسوسی برای اسرائیل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام متهم کرده بودند.

جامعه جهانی بهایی و خانواده های این هفت نفر این اتهام ها را بی اساس می دانند.

دستگیری و بازداشت موقت سه ساله این افراد انتقادات زیادی را به ویژه در آمریکا در پی داشت و از جمله کنگره آمریکا در قطعنامه ای در سال ۲۰۰۹ خواهان آزادی آنها شد.

مطالب مرتبط