کویت چند دیپلمات ایرانی را اخراج می کند

نقشه کویت
Image caption کویت می گوید این شبکه جاسوسی به سال 2003 و هنگام حمله آمریکا به عراق باز می گردد

شیخ محمد الصباح وزیر خارجه کویت روز پنجشنبه اعلام کرد که سه دیپلمات ایرانی را به اتهام جاسوسی، "عنصر نامطلوب" شناخته و اخراج می کند.

وی که در پارلمان کویت با خبرنگاران صحبت می کرد گفت که این دیپلماتهای ایرانی جزئی از شبکه جاسوسی هستند که دادگاهی در کویت روز سه شنبه سه عضو آن را به مرگ محکوم کرد.

ایران این اتهام های کویت را رد کرده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت که وزرای خارجه ایران و کویت عصر پنجشنبه با یکدیگر گفتگوی تلفنی کرده و علی اکبر صالحی وزیر خارجه ایران بر تمامیت ارضی، عدم مداخله در کویت و اهمیت ثبات و امنیت این کشور تاکید کرده است.

کویت می گوید این شبکه جاسوسی به سال 2003 و هنگام حمله آمریکا به عراق باز می گردد.

اما خبرگزاری ایرنا به نقل از آقای صالحی این موضوع را "دسیسه ای" برای ایجاد اختلاف بین دو کشور خوانده و گفته است وزیران خارجه ایران و کویت بر حل این "سوء تفاهم" توافق کرده اند.

دادگاه کویت دو ایرانی و یک کویتی را که همگی در ارتش این کشور خدمت کردند در مه 2010 دستگیر و در دادگاهی غیرعلنی متهم به انتقال اطلاعات نظامی و محرمانه و تصاویر تاسیسات ارتش کویت به ایران کرد.

یک روز بعد رسانه های عربی اعلام کردند کویت سفیر خود در تهران را فراخوانده و کاردار ایران را نیز به وزارت خارجه احضار کرده است.

وزیر خارجه کویت گفت مشاهده این مدارک و شبکه جاسوسی که به "بخش های رسمی جمهوری اسلامی مرتبط بود ... شوکه کننده بود."

شیخ محمد الصباح افزود: "در نتیجه ستاد بحرانی در وزارت خارجه ایجاد و سفیرمان را از تهران فراخواندیم."

رسانه های کویتی می گویند این مردان به عکس برداری از سایت های نظامی کویت و آمریکا اعتراف کرده اند، اما این متهمین گفته اند که زیر شکنجه مجبور به این اظهارات شده اند.

به نوشته روزنامه های کویتی این سه دیپلمات ایرانی بدلیل مصونیت دیپلماتیک قابل تعقیب نیستند.

در ماه مه سال گذشته، منابع کویتی اعلام کردند که یک شبکه جاسوسی وابسته به سپاه پاسداران ایران که به کسب اطلاعات در مورد تاسیسات نظامی کویت و ایالات متحده در آن کشور مشغول بود، کشف و اعضای آن بازداشت شده اند.

چند پایگاه نظامی آمریکایی در کویت مستقر است و ایالات متحده از این پایگاه ها به عنوان نقطه ترانزیت برای اعزام نیرو و تدارکات به عراق استفاده کرده است.

این منابع همچنین از ارتباط بعضی کارکنان سفارت ایران در کویت با این شبکه جاسوسی خبر دادند که از سوی مقامات جمهوری اسلامی به شدت تکذیب شد.

در پی انتشار این خبر، مقامهای وزارت کشور کویت تایید کردند که یک شبکه جاسوسی را که در زمینه جمع آوری و انتقال اطلاعات به سپاه پاسداران ایران فعالیت داشت منهدم کرده اند و خواستار همکاری نزدیکتر کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس در امور امنیتی شدند.

مطالب مرتبط