آمریکا حکم هفت رهبر جامعه بهایی ایران را محکوم کرد

عباس جعفری دولت آبادی حق نشر عکس IRNA
Image caption آمریکا تاکید کرد که این حکم را عباس جعفری دولت آبادی، دادستان کل که پیش تر توسط واشنگتن مورد تحریم قرار گرفته تایید کرده است

بدنبال انتشار اخباری مبنی بر صدور احکام بیست ساله هفت رهبر بهایی زندانی در ایران، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد این 'اقدام بیسابقه' را که ناقض تعهدات ایران در چهارچوب معاهده بین المللی حقوق مدنی و سیاسی است، محکوم می کند.

جامعه بین المللی بهائیان روز پنجشنبه اعلام کرد حکم بیست سال زندان برای رهبران بهایی زندانی در ایران تائید شده است.

هفت رهبر جامعه بهاییان ایران ابتدا به بیست سال زندان محکوم شده بودند ولی دادگاه تجدید نظر پس از حذف اتهاماتی چون جاسوسی و همکاری با دولت اسرائیل، این حکم را به ده سال کاهش داده بود. آنها نزدیک به سه سال پیش بازداشت شدند.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه در ابتدای کنفرانس خبری روزانه خود بیانیه ای را قرائت کرد و گفت این حکم توسط دادستان کل ایران تایید شده و او کسی است که پیش تر از سوی ایالات متحده بدلیل نقض فاحش حقوق بشر مورد تحریم قرار گرفته و ممنوع السفر شده است.

دولت آمریکا ماه گذشته عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران و محمد رضا نقدی فرمانده بسیج را به نشانه "همبستگی با قربانیان شکنجه، سرکوب و بازداشت های خودسرانه" در ایران تحریم کرد.

وزارت خارجه آمریکا نسبت به "ادامه آزار و اذیت" بهائیان و پیروان سایر اقلیت ها ابراز نگرانی کرد.

دیان علایی نماینده و سخنگوی بهائیان در سازمان ملل متحد در گفت و گو با بی بی سی فارسی درباره حکم تجدید نظر دادگاه درباره رهبران سابق جامعه بهایی گفت: "در دادگاه اول آنها به بیست سال زندان محکوم شدند و وکلای آنها درخواست تجدید نظر دادند. چند ماه پیش هم بعد از دادگاه تجدید نظر به صورت شفاهی به خودشان و وکلایشان اعلام شد که این حکم به ده سال کاهش پیدا کرده است."

خانم علایی در ادامه اعلام کرد که چند هفته پیش نمایندگان جمهوری اسلامی در پارلمان اروپا خبر کاهش حکم سران سابق بهایی را به صورت کتبی به اعضای پارلمان دادند.

نماینده و سخنگوی بهائیان در سازمان ملل متحد گفت: "اما خبری که به تازگی به دست جامعه بهایی رسیده این است که به این هفت نفر و یکی از وکلایشان گفته شده که دادستان کل کشور اعلام کرده که حکم دادگاه تجدید نظر درست نیست و ضد شریعت است و به همین دلیل حکم آنها دوباره به تحمل بیست سال حبس تبدیل شد".

فریبا کمال آبادی، جمال الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضایی، بهروز توکلی، وحید تیزفهم و مهوش ثابت، هفت بهایی محکوم شده هستند که در زمان بازداشت، عضو گروهی بنام "یاران" بودند که سرپرستی جامعه بهایی در ایران را برعهده داشت.

شش نفر از این افراد از تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۷ (مه ۲۰۰۸) در جریان حمله همزمان نیروهای امنیتی به منازلشان در بازداشت به سر می برند و نفر هفتم، مهوش ثابت، پیش از آنها و در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۸۶ در مشهد بازداشت شده بود.

مقام های قضایی ایران این هفت بهایی را به جاسوسی برای اسرائیل، توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام متهم کرده بودند.

جامعه جهانی بهایی و خانواده های این هفت نفر این اتهام ها را بی اساس می دانند.

دستگیری و بازداشت موقت سه ساله این افراد انتقادات زیادی را به ویژه در آمریکا در پی داشت و از جمله کنگره آمریکا در قطعنامه ای در سال ۲۰۰۹ خواهان آزادی آنها شد.

مطالب مرتبط