هاشمی رفسنجانی درگذشت پدر موسوی را تسلیت گفت

هاشمی رفسنجانی حق نشر عکس AFP
Image caption رفسنجانی تنها مقام ارشد حکومتی است که تا کنون به خانواده موسوی تسلیت گفته است

شماری از شخصیت های سیاسی و مذهبی ایران درگذشت پدر میرحسین موسوی را تسلیت گفته اند.

سایت کلمه، که گزارش ها و دیدگاه های مربوط به میرحسین موسوی را منعکس می کند، پیام های تسلیت برخی از شخصیت های سیاسی و مذهبی ایران از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، به مناسبت درگذشت میر اسماعیل موسوی را منتشر کرده است.

آقای رفسنجانی در پیام خود، که خطاب به "خاندان محترم موسوی" نوشته، این واقعه را به فرزندان میراسماعیل موسوی، و به ویژه میرحسین موسوی تسلیت گفته و افزوده است که این خاندان خدمات شایسته ای به اسلام و انقلاب و کشور کرده و "افتخار تقدیم چندین شهید" را داشته است.

روز گذشته، دختران میرحسین موسوی در پیامی، یادآور شدند که یکی از نوه های میراسماعیل موسوی در جنگ ایران و عراق جان خود را از دست داد و یکی دیگر از آنان در جریان تظاهرات اعتراضی علیه انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری به ضرب گلوله افراد ناشناس به قتل رسید.

محمد خاتمی، رئیس جمهوری سابق ایران هم در پیامی به میرحسین موسوی درگذشت پدر او را تسلیت گفته و برای او "گشایش عاجل" آرزو کرده است.

آقای موسوی از اواخر بهمن ماه به همراه همسرش زهرا رهنورد در حصر خانگی به سر می برد.

آیت الله یوسف صانعی، از مراجع تقلید در قم هم با صدور بیانیه ای، درگذشت میراسماعیل موسوی را به خانواده و فرزند او تسلیت گفته و افزوده است "امیدوارم تمام کسانی که برای احقاق حقوق ملت متحمل صدماتی گشته اند و بالاخص فرزند بزرگوار ایشان از حصر غیرقانونی آزاد گشته و از حقوق انسانی خود بهره مند گردند."

شمار دیگری از مراجع تقلید، از جمله آیت الله عبدالکریم موسوی اردبیلی نیز با انتشار پیام هایی، با بازماندگان میراسماعیل موسوی ابراز همدردی کرده اند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption آیت الله خامنه ای با خانواده میرحسین موسوی نسبت خانوادگی دارد

آیت الله سید علی محمد دستغیب، از مراجع تقلید مقیم شیراز و نماینده مجلس خبرگان رهبری، در پیام خود خطاب به میرحسین موسوی، ضمن ابراز تسلیت، با اشاره به بازداشت خانگی وی، گفته است که "هر چند فعلا جنابعالی در حصر غیر شرعی و غیرقانونی بلکه غیرانسانی می باشید، اما در واقع و حقیقت آزادید، و هرچند مطرود شده غیرشرعی و غیرقانونی می باشید، اما در قلب با صفای مردم مومن و مردم آزاده جای دارید."

آیت الله دستغیب در این پیام "از هیات حاکمه" خواسته است تا به بازداشت خانگی آقای موسوی و همسرش و همچنین مهدی کروبی و همسر او پایان دهند و افزوده است: "بدانید که هیچ مجتهد عادلی این حصر را امضا نمی کند."

در ادامه این پیام آمده است که اگر "به نظر آنها، شما متهم به جرمی می باشید، چرا شما و آقای کروبی را در دادگاه صالح و در نزد مجتهد عادل نمی آورند تا بتوانید از خود دفاع کنید، و همه بشنوند و ببینند که این همه اتهامات از کجا پیدا شده است؟"

آیت الله دستغیب در پایان پیام خود، خواستار اجرای دقیق قوانین اسلام و قانون اساسی و آزادی بی قید و شرط زندانیان سیاسی شده است.

همچنین، آیت الله اسدالله بیات زنجانی در پیام تسلیتی، ابراز امیدواری کرده است که "حصرها و محدودیت های غیرشرعی، غیراخلاقی و غیرقانونی" ایجاد شده برای آقای موسوی هر چه زودتر خاتمه یابد.

پیامهای دیگر

در سایت کلمه، پیام های تسلیت شخصیت ها و نهادهای دیگری نیز منتشر شده است.

بیت آیت الله حسینعلی منتظری پیام تسلیت خود خطاب به میرحسین موسوی را به "تهران، خیابان پاستور، زندان خانگی" ارسال داشته و ضمن ابراز تسلیت، خواستار آزادی آقای موسوی از حصر خانگی و رهایی زندانیان سیاسی شده است.

در این پیام آمده است: "امیدوارم مسئولین امر به خود آیند و از این فرصت استفاده کنند و به این سنت ناپسند خاتمه دهند و حداقل با آزادی شما، یک قدم به راه مستقیم و به اصول اسلام و انقلاب نزدیک شوند."

تاکنون در رسانه های دولتی جمهوری اسلامی از پیام تسلیت احتمالی سایر مقامات حکومتی برای خانواده میرحسین موسوی گزارشی منتشر نشده است.

حق نشر عکس Kalemeh
Image caption به میرحسین موسوی و همسرش اجازه شرکت در مراسم تشییع و تدفین داده نشد

سید اسماعیل موسوی با آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، خویشاوند بود و پس از ترور علی موسوی حبیبی، خواهر زاده میرحسین موسوی، گزارش شد که رهبر جمهوری اسلامی با این خانواده ابراز همدردی کرده است.

همچنین، در هفته های قبل از برگزاری انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری در دو سال پیش، گزارش شد که آیت الله خامنه ای با حضور در منزل پدر میرحسین موسوی، از او عیادت کرده است و تصویری نیز از این دیدار منتشر شد.

در زمان حیات آیت الله روح الله خمینی، آیت الله خامنه ای و میرحسین موسوی برای چند سال در سمت های ریاست جمهوری و نخست وزیری، با یکدیگر همکار بودند.

'محدودیت های امنیتی'

سایت کلمه در گزارش دیگری، متن مصاحبه با دختران میرحسین موسوی در مورد مراسم تشییع و تدفین پدر بزرگ آنان را منتشر کرده که حاوی اطلاعاتی پیرامون محدودیت های امنیتی در این مراسم است.

ارتباط آقای موسوی و همسرش، مانند مهدی کروبی و همسر او، با بازدیدکنندگان از اواخر بهمن ماه محدود شده و سایت ها و فعالان سیاسی مخالف دولت وضعیت آنان را حصر یا بازداست خانگی توصیف کرده اند.

دختران آقای موسوی در مصاحبه با کلمه، از حضور و توصیه های نهادهای امنیتی در مورد برگزاری مراسم تشییع جنازه، تدفین و ترحیم پدر بزرگشان سخن گفته و افزوده اند که این نهادها تاکید داشته اند که مراسم سنتی، حتی المقدور به طور مختصر برگزار شود ظاهرا با این هدف که از حضور گسترده مردم جلوگیری شود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption میراسماعیل موسوی در کنار محل دفن نوه اش به خاک سپرده شد

در این مصاحبه آمده است که پس از فوت میراسماعیل موسوی، ماموران امنیتی آقای موسوی و خانم رهنورد را برای مدتی کوتاه به خانه او آوردند و، به گفته دختران میرحسین موسوی، با اعضای خانواده و حاضران در محل رفتاری خشن و دور از نزاکت داشتند.

دختران آقای موسوی گفته اند که پدر و مادر آنان تنها حدود نیم ساعت اجازه یافتند در محل فوت پدر بزرگشان حضور داشته باشند و روز تشییع جنازه نیز، بر خلاف وعده قبلی، به آنان اجازه داده نشد در این مراسم شرکت کنند.

در ادامه این مصاحبه، از حضور گسترده ماموران امنیتی مسلح و همچنین لباس شخصی در جریان مراسم تشییع جنازه و تدفین و همچنین نقاط دیگر شهر خبر دادند و افزودند با وجود تعطیلات نوروزی، جمعیت قابل توجهی در صدد حضور در این مراسم برآمدند.

به گفته آنان، ماموران امنیتی تعدادی از شرکت کنندگان در مراسم تشییع و تدفین، ازجمله چند تن از اعضای خانواده موسوی را مضروب و بازداشت کردند که ظاهرا اکثر آنان بعدا آزاد شده اند.

براساس این مصاحبه، ماموران امنیتی تمامی مراسم تشییع و تدفین را زیر نظر داشتند و بر تسریع در اجرای مراسم تاکید می ورزیدند تا مانع از اجتماع وسیع مردم شوند.

دختران آقای موسوی گفته اند که خانواده در نظر دارد مراسم شب سوم را عصر یکشنبه در مسجد نور برگزار کند هر چند امکان دارد تغییراتی در این زمینه صورت گیرد که به آگاهی مردم خواهد رسید.

سایت کلمه تصویری از محل دفن میراسماعیل موسوی منتشر کرده که نشان می دهد پیکر وی در کنار قبر نوه او، علی موسوی حبیبی، به خاک سپرده شده است.

مطالب مرتبط