ترکیه توقیف محموله تسلیحاتی ایران را به شورای امنیت گزارش کرد

هواپیمای ایرانی در ترکیه
Image caption هواپیمای ایرانی در میانه سفر خود به سوریه در فرودگاه دیار بکر بازرسی شد

ترکیه اعلام کرده است یک محموله تسلیحاتی را از یک هواپیمای ایرانی توقیف کرده است که ظاهرا مقصد نهایی آن سوریه بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات ترکیه به اعضای یکی از کمیته های شورای امنیت سازمان ملل متحد که بر اجرای تحریم های این سازمان علیه ایران نظارت دارد، گفته اند که این محموله غیر قانونی سلاح را از یک هواپیمای باربری ایرانی توقیف کرده اند.

آنها می گویند که ایران قصد داشته با نقض تحریم های سازمان ملل متحد، اقدام به صادرات این محموله کند.

ترکیه گاه به عدم پایبندی کامل به نظارت بر اجرای دقیق تحریم های سازمان ملل علیه ایران متهم می شود، اما خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات های شورای امنیت نوشته که ارائه این گزارش از سوی ترکیه به ارتقای وجهه این کشور کمک کرده است.

هواپیمای باربری ایرانی که قرار بوده به مقصدی در سوریه برود، در تاریخ پانزدهم مارس ۲۰۱۱ (بیست و چهارم اسفند ماه ۱۳۸۹) در فرودگاه دیاربکر ترکیه توقف کرد و مورد بازرسی ماموران فرودگاه قرار گرفت.

ترکیه به این هواپیمای متعلق به شرکت هواپیمایی "یاس ایر" اجازه داده بود در صورت "توقف فنی" در این کشور، از حریم هوایی ترکیه عبور کند.

در نتیجه بازرسی از این هواپیما، چندین قبضه اسلحه و راکت کشف و ضبط شد.

این یکی از تازه ترین موارد نقض تحریم های سازمان ملل متحد علیه ایران است که برای تنبیه ایران به دلیل پافشاری بر برنامه اتمی اش وضع شده است.

آمریکا، اتحادیه اروپا و اسرائیل به برنامه اتمی ایران مشکوک اند و آن را در جهت دستیابی به سلاح های اتمی می دانند، اما ایران همواره بر صلح آمیر بودن برنامه های هسته ای خود تاکید کرده است.

نماینده کلمبیا در سازمان ملل متحد که ریاست کمیته نظارت بر اجرای تحریم های شورای امنیت علیه ایران را برعهده دارد، هفته گذشته نسبت به افزایش موارد نقض این تحریم ها توسط ایران ابراز نگرانی کرد.

با وجود اینکه سوریه مقصد هواپیما ایرانی بوده است، مشخص نیست که این سلاح ها قرار بوده در نهایت به کدام کشور یا گروه تحویل داده شود.

یکی از مقامات قضایی ترکیه به خبرگزاری رویترز گفته است که پس از بازجویی از خدمه این هواپیما و با توجه به ابراز بی اطلاعی آنها از محتویات جعبه های موجود در بار هواپیما، به آنها اجازه داده شد که به ایران بازگردند.

در آبان ماه سال گذشته، دولت نیجریه هم اعلام کرد که یک محموله حاوی راکت و مواد منفجره توسط ماموران اطلاعاتی این کشور ضبط شده که شرکت فرانسوی مالک کشتی حامل آن گفت که محل بارگیری آن در ایران بوده است.

در پی ادامه تحقیقات در مورد این محموله، گفته شد که احتمالا شورشیان جنوب سنگال دریافت کنندگان نهایی این تسلیحات غیر قانونی بوده اند.

این موضوع در نهایت موجب قطع روابط سنگال با ایران شد.

مطالب مرتبط