وضعیت 'بحرانی' آرش صادقی فعال دانشجویی

آرش صادقی
Image caption آرش صادقی فعال دانشجویی در اثر اعتصاب غذا به کما فرو رفت و به بیمارستان منتقل شد

به گزارش سایت های فعالان دانشجویی، آرش صادقی، عضو ستاد ۸۸ میرحسین موسوی و فعال دانشجویی که از ۲۴ اسفند ماه سال گذشته در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بود به حالت کما فرو رفته و در بیمارستان بستری شده است.

ناصح فریدی، از اعضای کمیته دفاع از دانشجویان زندانی ایران در گفت و گو با بی بی سی فارسی ضمن تایید این خبر گفت: "آرش صادقی در اسفند ماه سال گذشته به علت ابتلا به بیماری هایی مثل عفونت ریه و صدماتی که بر اثر ضربات و شکنجه هایی که متحمل شده بود، دست به اعتصاب غذا زد و به همین دلیل دچار تشنج شد و سپس به کما رفت."

آقای صادقی همزمان با اوج گیری اعتراضات نسبت به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته ایران بازداشت شد.

او پیش از آخرین بازداشت، در گفت و گو با بی بی سی فارسی گفت که از اتهام تبلیغ علیه نظام تبرئه شده اما اجتماع و تبانی علیه نظام اتهام دیگری بوده که به خاطر آن به تحمل پنج سال حبس محکوم شده است.

فعالیت در ستاد ۸۸ برای انتخابات ریاست جمهوری و حضور در تجمعات دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی از دیگر مواردی است که در پرونده این فعال دانشجویی مطرح شده است.

ناصح فریدی در مورد دلیل بازداشت آقای صادقی گفت: "او به دلیل فعالیت های انتخابی اولین بار در ۱۸ تیر ۱۳۸۸ با حمله نظامیان و شبه نظامیان به کوی دانشگاه بازداشت شد."

به گفته آقای فریدی این فعال دانشجویی از آن تاریخ به مدت ۴۵ شب در زندان "تحت فشار و شکنجه های شدید" قرار داشت، اما در نهایت با اتومبیلی ناشناس به خیابانی در شرق تهران منتقل و بدون سپردن وثیقه رها شد.

همزمان با وقایع عاشورای سال ۸۸ آرش صادقی بار دیگر بازداشت و در فروردین ۸۹ بار دیگر آزاد شد.

آقای فریدی درباره آخرین بازداشت آرش صادقی گفت: "به دلیل محکومیت به شش سال زندان، ماموران امنیتی به خانه آرش صادقی می روند. در اثر این حمله ناگهانی مادر ایشان دچار حمله قلبی می شود و بعد از چند روز بستری شدن در بیمارستان فوت می کند."

آرش صادقی در تاریخ ۲۴ آبان ماه سال گذشته و پیش از آخرین بازداشتش، با انتقاد از این برخورد به بی بی سی فارسی گفت هر بار که او را به دادسرای اوین احضار می کردند، مراجعه می کرد و نمی داند به چه دلیل این بار چنین برخوردی صورت گرفت.

این فعال دانشجویی گفت که با آقای محمود علیزاده طباطبایی وکیل دادگستری تماس گرفته و قرار است شکایت نامه ای در این زمینه تنظیم و به دادگاه ارائه شود.

آقای صادقی در همان مصاحبه گفت که "هزینه سنگینی را پرداخت کردم. ترجیح می دهم به زندان بروم. شرایط در داخل زندان بهتر از بیرون است. فشار خانواده که مرا مسبب مرگ مادرم می داند، فشار زیادی است."

ناصح فریدی در وضعیت آقای صادقی گفت: "او مدتها تحت شکنجه بود و چند بار هم اعتصاب غذا کرد. در ماه های گذشته اخباری که به ما رسید این بود که طی اعتصاب غذاها و شکنجه های صورت گرفته، بعضی از اندام های بدن او مثل دست و پا از کار افتاده است."

مطالب مرتبط