'محکومیت فعالان ستاد موسوی در بابل'

حق نشر عکس Jamjam
Image caption بسیاری از فعالان سیاسی منتقد دولت در شهرهای مختلف ایران در دو سال گذشته به تحمل زندان محکوم شده‌اند

به گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، حکم محکومیت نه نفر از کسانی که در ستاد میرحسین موسوی در شهرستان بابل فعال بوده اند، توسط دادگاه انقلاب صادر شد.

دراین گزارش اتهام افراد یاد شده بر اساس کیفر خواست صادره در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بابل، اقدام علیه امینت ملی و تبانی در جهات اقدام علیه امنیت کشور عنوان شده است.

هادی قائمی، سخنگوی کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، در گفت و گو با بی بی سی ضمن تایید این خبر گفت که منابع موثق محلی آن را در اختیار سایت کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران قرار داده اند.

بر اساس حکم صادره از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان بابل به ریاست قاضی باقریان، احمد میری، فرمانده سابق شهرستان های رامسر و بابل به تحمل ۲۰ ماه حبس تعزیری، علی رضا شهیری طبرستانی، رئیس ستاد میرحسین موسوی در بابل به ۱۵ ماه حبس تعزیری، علی اکبر سروش، رئیس سابق اداره آموزش و پرورش شهرستان بابل به ۷ ماه حبس تعزیری، آریا آرام نژاد فعال هنری و آهنگساز به ۱۰ ماه حبس تعزیری، علیرضا فلاحتی دبیر شاخه جوانان جبهه مشارکت مازندران و رئیس ستاد ۸۸ در بابل به ۱۰ ماه حبس تعزیری، محمدرضا کربلایی آقا ملکی، محمد معصومیان و مصفی ابراهیم تبار از فعالان ستاد میر حسین موسوی هر کدام به ۱۰ ماه حبس تعزیری محکوم شده اند.

پیش از این علی تاری، رئیس ستاد انتخاباتی آقای موسوی از سوی دادگاه انقلاب بابل به ریاست قاضی باقریان به اتهام "توهین به مقدسات" و " توهین به رهبری" به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

آقای تاری از فرماندهان سپاه پاسدارن در دوران جنگ و مسئول ستاد تبلیغات سپاه پاسداران استان مازندران و معاون اداره آموزش و پرورش شهرستان بابلسر و رئیس ستاد انتخاباتی محمد خاتمی در سال ۱۳۷۶ و ۱۳۸۰ و رئیس ستاد اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ در مازندران بوده است.

در گزارش سایت کمپین بین المللی حقوق بشر ایران، بخشی از متن احکام صادره از سوی دادگاه شهرستان بابل این طور ذکر شده است: "متاسفانه افرادی آگاهانه و تعداد زیادی نا آگاهانه در مسیر طرح و برنامه ریزی خاص دشمنان قرار گرفته و خواسته های ناجوانمردانه و نا مشروع آنها را برآورده می کردند در این راستا در شهرستان بابل نیز اقداماتی از قبیل تجمعات و راهپیمایی های غیر قانونی همراه با تخریب و شکستن شیشه ساختمان و آتش زدن کیوسک پلیس نیروی انتظامی و اتومبیل و موتور سیکلت و مورد ضرب و شتم قرار گرفتن ماموران انتظامی ، شعار نویسی ضد نظام و رنگ پاشی روی عکسهای مقام معظم رهبری و علمای بزرگ و مورد احترام مومنین و نظام جمهوری اسلامی ایران واقع گردید."

بر اساس همین گزارش در بخش دیگری از احکام صادره برای متهمان آمده است که آنها منکر مطالبی شده اند که در اداره اطلاعات بیان کرده اند. این افراد بر اساس گزارش کمپین بین المللی حقوق بشر همچنین اعلام کرده اند اگر چه با دستخط خود مطالب را در اداره اطلاعات و دادسرا نوشته اند، ولی بر اثر فشار روحی و یا عوامل دیگر بوده که در نتیجه تقاضای برائت کرده اند.

به دنبال برگزاری انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری ایران در سال 1388 بسیاری از فعالان سیاسی، روزنامه نگاران و معترضان به نتایج انتخابات بازداشت شده اند و تا کنون بارها سازمان های حقوق بشر نسبت به صدور احکام زندان برای مخالفان دولت ایران ابراز نگرانی کرده اند.

مطالب مرتبط