مراسم ترحیم پدر میرحسین موسوی لغو شد

میراسماعیل موسوی حق نشر عکس tourjan.com
Image caption میراسماعیل موسوی پدر میرحسین موسوی چهارشنبه هفته گذشته در تهران درگذشت

خانواده میرحسین موسوی با انتشار اطلاعیه ای کوتاه خبر از لغو مراسم ترحیم میراسماعیل موسوی دادند.

در این اطلاعیه که در سایت کلمه منتشر شده، آمده است: "به آگاهی می رساند که برنامه برگزاری مراسم ترحیم پدر عزیزمان حاج میراسماعیل موسوی در مسجد نور لغو شده است".

دختران آقای موسوی پیش از این گفته بودند که خانواده در نظر دارد مراسم شب سوم را عصر یکشنبه در مسجد نور برگزار کند، هر چند امکان دارد تغییراتی در این زمینه صورت گیرد که به آگاهی مردم خواهد رسید.

میراسماعیل موسوی، پدر میرحسین موسوی، آخرین نخست وزیر ایران و یکی از رهبران مخالفان دولت فعلی این کشور روز چهارشنبه ۱۰ فروردین (۳۰ مارس) در اثر کهولت سن در تهران درگذشت.

واکنش روزنامه ایران به پیام تسلیت هاشمی رفسنجانی

سایت "شبکه ایران"، پایگاه خبری وابسته به دولت ایران (موسسه مطبوعاتی ایران) در واکنش به پیام تسلیت اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت به میرحسین موسوی، در یادداشتی با عنوان "سال نو تحویل شد، اما هاشمی متحول نشد"، نوشته است: "در حالیکه به نظر می رسید با توجه به اقدامات آقای رفسنجانی در سال گذشته که روند حمایتی و البته دو پهلو نسبت به جریان فتنه و سران آن داشت، سال جدید سرآغاز تغییر رویکرد او در عرصه سیاسی کشور باشد، پیام تسلیت هاشمی به خانواده موسوی نشان از ادامه روند نامناسب وی دارد."

آقای هاشمی رفسنجانی روز پنجشنبه ۱۱ فروردین در پیامی خطاب به "خاندان محترم موسوی"، درگذشت میراسماعیل موسوی را به فرزندان او، به ویژه میرحسین موسوی تسلیت گفت و افزود که این خاندان "خدمات شایسته ای به اسلام و انقلاب و کشور کرده اند".

نویسنده یادداشت سایت "شبکه ایران" از این که آقای هاشمی رفسنجانی، میرحسین موسوی را فرزند خدوم ایران نامیده، انتقاد کرده است.

نویسنده همچنین پیام تسلیت آقای هاشمی رفسنجانی را "نشانی از دور جدید سیاست‌های حمایتی وی از جریان فتنه" ارزیابی کرده است.

جلوگیری از حضور مردم در تشییع جنازه میراسماعیل موسوی

ماموران امنیتی پیش از این در برگزاری مراسم تشییع جنازه میراسماعیل موسوی نیز مشکلاتی ایجاد کرده بودند.

دختران آقای موسوی در مصاحبه با کلمه، از حضور و توصیه های نهادهای امنیتی در مورد برگزاری مراسم تشییع جنازه، تدفین و ترحیم پدر بزرگشان سخن گفته و افزوده اند که این نهادها تاکید داشته اند که مراسم سنتی، حتی المقدور به طور مختصر برگزار شود ظاهرا با این هدف که از حضور گسترده مردم جلوگیری شود.

در این مصاحبه آمده است که پس از فوت میراسماعیل موسوی، ماموران امنیتی آقای موسوی و خانم رهنورد را برای مدتی کوتاه به خانه او آوردند و، به گفته دختران میرحسین موسوی، با اعضای خانواده و حاضران در محل رفتاری خشن و دور از نزاکت داشتند.

دختران آقای موسوی گفته اند که پدر و مادر آنان تنها حدود نیم ساعت اجازه یافتند در محل فوت پدر بزرگشان حضور داشته باشند و روز تشییع جنازه نیز، بر خلاف وعده قبلی، به آنان اجازه داده نشد در این مراسم شرکت کنند.

میراسماعیل موسوی از خویشاوندان آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی بود، و سایت راه سبز یادآور شده است که در دوران انقلاب، آیت الله خامنه ای مدتی را در خانه محل درگذشت میراسماعیل موسوی سکونت داشت.

آقای موسوی از اواخر بهمن ماه به همراه همسرش زهرا رهنورد در حصر خانگی به سر می برد.

مطالب مرتبط