تعطیلی مدارس ابتدایی ایران در روزهای پنج شنبه

دانش آموزان ابتدایی
Image caption برای جبران کاهش ساعت درسی، دانش آموزان ابتدایی به جای پنج شنبه ها باید در روزهای دیگر هفته زمان بیشتری در مدرسه بمانند.

وزارت آموزش و پرورش ایران گزارش داده که از هفته آینده مدارس ابتدایی روزهای پنج شنبه تعطیل خواهد بود.

علی رحیمی مدیر کل دفتر ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اعلام اجرای "طرح تعطیلی مدارس ابتدایی در روزهای پنج شنبه" گفت :"اجرای این طرح برای مدارس داوطلبانه است و مدیران مدارس در این زمینه مختار هستند."

آقای رحیمی در خصوص چگونگی تقسیم ساعات برنامه درسی روزهای پنج شنبه در روزهای دیگر گفت که به ساعات درسی پایه های اول و دوم ابتدایی در روزهای شنبه تا چهارشنبه ۴۵ دقیقه و پایه های سوم تا پنجم ابتدایی نیز ۵۰ دقیقه افزوده می شود و به این ترتیب برنامه درسی آنها از روزهای پنج شنبه به این پنج روز منتقل می شود.

پیشتر حمیدرضا حاج بابایی وزیر آموزش و پرورش گفته بود که طرح تعطیلی پنج شنبه مدارس ابتدایی از ابتدای سال تحصیلی ۹۰-۹۱ به صورت رسمی و اجباری اجرا می شود. طرح تعطیلی مدارس ابتدایی نهم اسفند سال ۱۳۸۹ به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسید.

اما مجید قدمی رئیس پژوهشگاه مطالعات وزارت آموزش و پرورش می گوید تعطیلی پنج شنبه های مدارس ابتدایی به معنای بسته شدن مدارس نیست بلکه قرار است این روز برای کلاس های جبرانی، فعالیت فرهنگی و اردویی دانش آموزان و کلاس های دانشگاهی و ضمن خدمت فرهنگیان باشد.

موافقان این طرح با اشاره به اینکه اکثر مدارس ابتدایی در دنیا دو روز در هفته تعطیل هستند می گویند که اگر این طرح به درستی اجرا شود، موفقیت آمیز خواهد بود.

البته برخی منتقدان اشکالات دیگری نیز به این طرح وارد کرده اند آنها می گویند که کلاس های درس در برخی استان های ایران دو نوبته است و این طرح برای این کلاس ها مشکلاتی ایجاد می کند. اما مسئولان وعده داده اند که از سال تحصیلی آینده و با اجرای سراسری این طرح دیگر مدارس ابتدایی دو نوبته در ایران وجود نخواهد داشت.

منتقدان طرح تعطیلی مدارس در روز پنج شنبه معتقدند این طرح برای خانواده هایی که والدین آنها شاغل هستند، پیامد منفی دارد.

از دیگر برنامه های سال تحصیلی ۹۰-۹۱ اضافه شدن یک ساعت درسی با عنوان انس با قرآن به ساعات درسی دانش آموزان دوران ابتدایی است. با این طرح دانش آموزان قرار است دانش آموزان حفظ، روخوانی و مفاهیم قرآن را آموزش ببینند.

به گفته وزیر آموزش و پرورش، امسال ۷۰ طرح آموزشی و پرورشی در آموزش و پرورش اجرای می شود که تغییر ساختار آموزش و پرورش، کتب درسی، تعطیلی پنج شنبه مدارس ابتدایی، برگزاری آزمون استخدامی برای تامین نیروهای مورد نیاز آموزش و پرورش از جمله این طرح ها است.