سیصد کشته و هشت هزار زخمی در تعطیلات نوروزی

تعطیلات نوروزی حق نشر عکس FARS

محمود مظفر، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر ایران، روز یکشنبه ۱۴ فروردین (سوم آوریل) اعلام کرد که در طول ۱۴ روز نخست سال جدید ۳۰۸ نفر بر اثر تصادف خودرو کشته و بیش از هشت هزار نفر هم زخمی شده اند.

آقای مظفر گفت که این آمار مربوط به کسانی است که در محل حادثه جان داده اند و در همین مدت بیش از سه هزار مصدوم به علت شدت جراحات وارده به بیمارستان اعزام شده اند.

بدین ترتیب احتمال می رود که در روزهای آینده و با اعلام مقام های بیمارستانی ایران، تعداد کشته شدگان تصادفات جاده ای و کسانی که پس از انتقال به بیمارستان جان باخته اند به آمار فعلی افزوده شود.

به گفته رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلاال احمر ایران، بیش از هفت هزار و ۷۰۰ نفر از مصدومان تعطیلات نوروزی امسال هم به صورت سرپایی خدمات درمانی دریافت کرده و نیازی به مراجعه به بیمارستان پیدا نکرده‌اند.

آمار تلفات جاده ای نوروز ۹۰ در حالی اعلام می شود که در مدت مشابه سال گذشته متوسط تعداد کشته شدگان در ایام نوروز سال ۸۹ نزدیک به هفتاد نفر در روز اعلام شده بود و عبدالرزاق برزگر، معاون پزشکی سازمان پزشکی قانونی ایران گفته بود که در تعطیلات نوروزی سال ۸۹ یک هزار و ۳۹۱ نفر جان خود را در تصادفات جاده ای از دست دادند.

حق نشر عکس FARS
Image caption متوسط تعداد کشته شدگان در ایام نوروز سال ۸۹ نزدیک به هفتاد نفر در روز اعلام شده بود

سرتیپ اسکندر مومنی، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی ایران هم پیش تر گفته بود که با وجود افزایش سفر در هفته نخست تعطیلات نوروزی تصادفات جاده ای در این مدت ۱۵ درصد کاهش داشته است.

آقای مومنی روز چهارشنبه (دهم فروردین) گفته بود که نوروز امسال طرح ویژه ترافیکی از ۲۵ اسفند ماه با حضور ۵۰۰ هزار مامور انتظامی در سطح جاده های ایران آغاز شده و تا پانزدهم فروردین نیز ادامه دارد.

با این وجود، بنابر گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی ایران، طی ۱۲ روز نخست اجرای این طرح، به طور متوسط روزانه ۱۰۰ تا ۱۵۰ تصادف در محورهای مختلف جاده های ایران روی داده است.

در ایران بیش از ۱۷ میلیون وسیله نقلیه، شامل خودورهای شخصی (۴۸ درصد)؛ موتور سیکلت (۳۷ درصد)؛ مینی بوس و کاروان (یک درصد)؛ کامیون و کامیونت (پنج درصد) و یک درصد اتوبوس در تردد هستند که از این نظر در میان کشورهای منطقه ایران حائز رتبه اول است و ترکیه با بیش از ۱۳ میلیون وسیله نقلیه، در رتبه بعدی قرار دارد.

جاده های ایران هنوز ناامن و غیر استاندارد است و بسیاری از خودروهایی که در جاده های این کشور تردد می کنند از ایمنی کافی برخوردار نیستند و این مشکلات باعث شده تا تلفات تصادفات در ایران همچنان بالا باشد.

مطالب مرتبط