تحصن پناهجویان ایرانی در مقابل دفتر سازمان ملل در ترکیه

 پناجویان ایرانی حق نشر عکس eshterak.info
Image caption این عده اعلام کرده اند که تا مشخص شدن وضعیت شان شدت از اعتصاب غذا و تحصن بر نخواهند داشت

هفت نفر از پناهجویان ایرانی در مقابل دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در شهر وان ترکیه دست به اعتصاب غذا و تحصن زده اند.

این عده می گویند که توسط سازمان ملل به عنوان پناهجو پذیرفته شده اند، اما چند سال است که پرونده آنها به کشوری برای اقامت ارجاع نشده است.

یکی از این پناهجویان به بخش فارسی بی بی سی گفت که پرونده بعضی از این افراد ۴ سال است که از جانب سازمان ملل متحد به عنوان پناهجو مورد پذیرش قرار گرفته است، اما مسئولان سازمان ملل در ترکیه تا این لحظه پرونده آنها را به کشوری که پذیرای این افراد باشد ارجا نداده اند.

این پناهجوی ایرانی افزود که طی پنج روز گذشته، تنها یک بار یکی از مقامات سازمان ملل در ترکیه به آنها سر زده و در واکنش به تحصن و اعتصاب غذای این پناهجویان به آنها گفته است: "فکر می کنم کار درستی نکرده اید".

سازمان ملل متحد چندی پیش در گزارشی اعلام کرد که پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در خردادماه ۱۳۸۸ و اعتراضات گسترده به نتایج آن که با سرکوب حکومت ایران همراه شد، شمار پناهجویان ایرانی رشدی قابل ملاحظه داشته است.

این گزارش که از زمان انتشار آن بیش از یک سال می گذرد، در آن زمان شمار کسانی را که بر اثر فشارهای حکومت ایران کشور خود را ترک کرده اند، حدود چهار هزار نفر اعلام کرده بود.

با این حال ناظران معتقدند تعیین شمار دقیق این افراد کار دشواری است، چرا که لزوما تمام این افراد درخواست پناهندگی به دیگر کشورها را مطرح نمی کنند و ممکن است از دیگر مجراها برای خروج از کشور اقدام کنند.

این پناهجوی متحصن در برابر دفتر سازمان ملل در خصوص دلیل خروج خود و دیگر همراهانش از ایران گفت: " ما انسان هایی هستیم که مورد ظلم جمهوری اسلامی قرار گرفته ایم و به اینجا پناه آورده ایم. با توجه به نزدیک بودن به مرز ایران و خطراتی که ما را از این لحاظ تهدید می کند، از مقامات سازمان ملل می پرسیم که چرا به پرونده ما رسیدگی نمی شود. ما تنها در پی حقوق قانونی خود هستیم".

این پناهجو در ادامه افزود که دفتر سازمان ملل در امور پناهجویان در ترکیه تنها یک روز در هفته به مدت ۲ ساعت پاسخگوی تماس های تلفنی افراد است و با در نظر گرفتن شمار متقاضیان پناهندگی در ترکیه، امکان دریافت پاسخ در مورد پرونده پناهندگی برای افراد بسیار محدود است.

این هفت نفر اعلام کرده اند تا زمانی که پاسخی شفاف در مورد وضعیت پرونده پناهندگی خود دریافت نکنند به اعتصاب غذا در مقابل دفتر سازمان ملل در شهر وان ترکیه ادامه خواهند داد.

پیش از این اخبار و گزارش های دیگری هم در مورد نارضایتی پناهجویان ایرانی از شرایط موجود در کشور ترکیه و پاسخگو نبودن مسئولان سازمان ملل به درخواست های آنها منتشر شده بود.

به غیر از ترکیه، از سایر کشورها هم گزارش هایی در مورد شرایط نامطلوب رسیدگی به پرونده های پناهندگی ایرانیان منتشر شده است.

از جمله در مهرماه سال گذشته ۳۶ نفر از ایرانیانی که از عدم دریافت پناهندگی از کشور یونان شکایت داشتند، دست به اعتصاب غذا در برابر دفتر سازمان ملل در این کشور زدند، و حتی هفت نفر از آنها به نشانه اعتراض لب های خود را دوختند.

ناظران معتقدند موج خروج قانونی و غیرقانونی ایرانیان از کشورشان در دو سال گذشته شاید با هیچ دوره دیگری پس از انقلاب این کشور در سال ۱۳۵۷ قابل مقایسه نباشد.

مطالب مرتبط