کشته شدن ۴ مامور پلیس بر اثر حمله مسلحانه در کردستان

علی عبداللهی حق نشر عکس vezarat keshvar
Image caption معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور گفت که احتمالا گروه پژاک مسئول این حمله بوده است

بر اثر حمله افراد مسلح به یک پاسگاه مرزی نیروی انتظامی در شهر مریوان در غرب ایران، ۴ نفر کشته و عده ای دیگر مجروح شدند.

این حمله در ساعت ۲ بامداد شنبه، ۱۳ فروردین ۱۳۹۰ به یکی از پاسگاههای فرماندهی مرزبانی در استان کردستان انجام شد، اما خبر آن با یک روز تاخیر توسط خبرگزاری های ایران منتشر می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر، ۳ نفر از کشته شدگان به نام های میلاد قبادی، سلیمان زارعی و کاظم عابدی، سرباز وظیفه نیروی انتظامی و نفر چهارم پژمان زمانی، از نیروهای کادر فرماندهی مرزبانی در این منطقه از مریوان بوده اند.

تا این لحظه هیچ فرد یا گروهی رسما مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

اما علی عبدالهی، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور ایران، در گفتگو با خبرگزاری فارس احتمال دست داشتن گروه پژاک در این حمله را مطرح کرده است: "این اقدام تروریستی با دو اقدام اخیر تروریستی که در شهر سنندج صورت گرفته متفاوت است. اما گروهک پژاک هنوز مسئولیت این اقدام تروریستی را برعهده نگرفته است".

اشاره آقای عبداللهی به دو حمله ای است که یکی در پنجم فررودین ماه امسال در شهر سنندج روی داد و به کشته شدن دو تن از پرسنل نیروی انتظامی استان کردستان انجامید، و دیگری تنها چهار روز پس از آن رخ داد که ظاهرا در جریان آن به یک خودروی نیروی انتظامی در شهر سنندج حمله شد ولی به کسی آسیبی نرسید.

درست یک ماه پیش از حمله اخیر، در سیزدهم اسفند ۱۳۸۹، چهار محیط بان در استان کردستان کشته شدند اما اطلاعات دقیقی در مورد عوامل این حمله و انگیزه های آنان منتشر نشد.

گروه موسوم به حیات آزاد کردستان - پژاک - یک سازمان کرد مخالف جمهوری اسلامی است که هدف خود را حمایت از حقوق ایرانیان کرد در چارچوب یک نظام دموکراتیک در این کشور اعلام داشته است.

در سال های اخیر، بارها گزارش هایی از اقدامات مسلحانه افراد این گروه در ایران، به خصوص مناطق مرزی با عراق، انتشار یافته که تلفاتی نیز به نیروهای دولتی جمهوری اسلامی وارد کرده است.

خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا اعلام کرده است که تشییع جنازه کشته شدگان حمله دیروز، امروز یکشنبه، چهاردهم فروردین ماه در مریوان انجام شد.

در واکنش به حمله شنبه به پاسگاه مرزی در مریوان، عبدالجبار کرمی، نماینده سنندج در مجلس ضمن محکوم کردن این حمله، از مسئولان امنیتی استان کردستان به علت "مسامحه" در برقراری امنیت در این استان انتقاد کرده است.

آقای کرمی در این مورد به خبرگزاری مهر گفت: "عدم برقراری امنیت و انجام حملات تروریستی مانع اصلی در راه سرمایه گذاری و رونق اشتغال در این استان است".

طی سال های اخیر مناطق کردنشین در غرب ایران هر از گاهی شاهد درگیری هایی بین گروههای مسلح کرد با ماموران امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی بوده است.

این گروههای معتقدند که حکومت ایران حقوق کردها را نادیده می گیرد و سیاست هایی تبعیض آمیز در قبال آنها دارد.

با این حال مقامات جمهوری اسلامی همواره ضمن رد این اتهامات، سازمان های اطلاعاتی کشورهای غربی را به تحریک گروههای کرد متهم می کنند.

مطالب مرتبط