مجلس ایران کمیسیون 'ویژه جهاد اقتصادی' تشکیل داد

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پنجاه نفر از نمایندگان مجلس، خواستار تشکیل کمیسیون ویژه جهاد اقتصادی شده بودند

نمایندگان مجلس ایران در اولین جلسه خود در سال جدید خورشیدی به تشکیل کمیسیون "ویژه اقتصادی" رای داده اند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در پیام نوروزی امسال، سال ۱۳۹۰ را سال جهاد اقتصادی نامگذاری کرده است.

نمایندگان مجلس ایران هدف از تشکیل کمیسیون تازه "جهاد اقتصادی" را "عملیاتی کردن اندیشه جهاد اقتصادی" توصیف کرده اند.

کمیسیون جهاد اقتصادی با تقاضای ۵۰ نفر از نمایندگان در صحن علنی مطرح شد.

از مجموع ۲۰۸ نماینده حاضر در اولین روز کاری مجلس در سال جدید، ۱۱۳ نفر موافق، ۵۵ نفر مخالف و ۲۳ نفر رای ممتنع به تشکیل کمیسیون ویژه جهاد اقتصادی دادند.

علی مطهری از نمایندگان مخالف تشکیل این کمیسیون در صحن علنی مجلس گفت که سال گذشته هم که رهبر ایران شعار سال را "همت مضاعف و کار مضاعف" اعلام کرده بود، برخی می گفتند باید زمان کار کمیسیون ها را افزایش دهیم ولی عملا چنین اتفاقی نیفتاد.

حق نشر عکس AFP
Image caption آیت الله علی خامنه ای در پیام نوروزی اش، سال جدید خورشیدی را سال جهاد اقتصادی نامگذاری کرده است

آقای مطهری از نمایندگان مجلس خواسته بود تا از انجام کارهای "احساسی" خودداری کنند.

آیت الله خامنه ای ۱۳ سال است که در پیام نوروزی خود که بلافاصله پس از تحویل سال جدید خورشیدی از رادیو و تلویزیون دولتی این کشور پخش می شود، برای سال جدید، نام انتخاب می کند.

این نامگذاری در نهادهای حکومتی و ادارات دولتی بازتاب دارد و پوسترهایی با مضمون پیام رهبر ایران و نامی که او برای سال جدید انتخاب کرده، منتشر می شود.

از جمله تلویزیون دولتی ایران هم در هفته های اول سال نامی را که آیت الله خامنه ای برای سال انتخاب کرده را بر صفحات خود حک می کند.

انتخاب نام برای سال در ایران با مضمون های اسلامی و ملی از زمانی آغاز شد که رهبر ایران در مخالفت با استفاده از نام سال های چینی برای سال خورشیدی، خواستار توجه بیشتر به موضوعات دینی در نامگذاری سال ها شد. سالنامه چینی، در نامگذاری سال ها از نام حیوانات استفاده می کند.

در نخستین اقدام، آیت الله علی خامنه ای سال ۱۳۷۸ را که مصادف با صدمین سال تولد آیت الله روح الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی بود، "سال امام خمینی" نامگذاری کرد و این کار را تاکنون ادامه داده است.

مطالب مرتبط