بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران؛ ۱۶ فروردین

توطئه تجزیه اردن و تردید در آمار مین و بیکاری

بیشتر روزنامه های صبح امروز بخش هائی از سخنان محمود احمدی نژاد را در مصاحبه مطبوعاتی در تیتر اول خود منعکس کرده اند. مردم سالاری نوشته "همه جا باید نظر اکثریت حاکم شود"، جام جم از "کاهش سود بانکی افزایش وام مسکن" خبر داده کیهان نوشته "بیانیه شورای همکاری خلیج فارس هیچ ارزشی ندارد"، رسالت در عنوان اصلی خود از قول رییس دولت آورده "اوباما ننگین تر از بوش صحنه را ترک خواهد کرد "، تهران امروز خبر از "دفاع از افزایش 6 درصدی حقوق كارمندان" داده، ابتکار همین گزارش را با تیتر "دولت های سرکوبگر شانس ادامه حیات ندارند" منعکس کرده و قدس نوشته "هشدار احمدی نژاد درباره توطئه تجزیه اردن".

مصاحبه مطبوعات خبرنگاران داخلی و خارجی با رییس جمهور در حالی که چند روزنامه منقد اعلام داشته اند که خبرنگار آن ها را دعوت نکردند و راه ندادند مهم ترین موضوع روزنامه های امروز است. تهران امروز سرمقاله خود را به همین موضوع اختصاص داده و نوشته سخنان محمود احمدی‌نژاد، درباره مسائل اقتصادی هم امیدوار كننده بود و هم هشدار دهنده. امیدوار كننده برای ملت است كه بالاخره حجمی از نقدینگی عظیمی كه در ماه‌های پایانی سال تولید شد تا حد زیادی به سمت بازار بورس سرازیر شده است و رشد هر روزه بورس هم نشانه‌ای از جذب نقدینگی است، بنابراین دست‌كم به صورت كوتاه مدت خطر هجوم نقدینگی به سایر بازارها منتفی است اما در عین حال هشدار دهنده برای دولت است.

رسول رضائی در این مقاله نوشته هشدار تا دولت گمان نكند چنین روندی به صورت قطعی ادامه پیدا خواهد كرد. دولت سیاست‌های انبساط مالی و پولی را در دستور كار خود قرار داده است و همین مسئله می‌تواند در كنار حجم عظیمی از نقدینگی كه فعلا در بازار بورس آرام گرفته است، به یكباره تمام معادلات را به هم بریزد و حوادث ناگواری را بر اقتصاد كشور عارض كند و موجی از تورم را موجب شود.

تهران امروز این را یك پیش بینی دانسته كه اگر دولت خطر آن را جدی نگیرد و یا گمان كند همه چیز تحت كنترل است از قضا خطر وقوع چنین عارضه‌ای هم بیشتر خواهد شد. رساندن چنین پیام هشدار گونه‌ای به دولت از آن روی ضروری است كه روز گذشته رئیس‌جمهور درباره وضعیت ركود و تورم حاكم بر كشور به گونه‌ای سخن گفت كه هیچ مشكلی نیست و همه چیز در حال رونق است و شكوفایی.

حق نشر عکس mardomsalari
Image caption دنیا در مشت، کار علی کاشی . روزنامه مردم سالاری

آمار نادرست مین و بیکاری

داریوش قنبری در سرمقاله روزگار نوشته نمی توان صحت و سقم آمار ارائه شده درباره پاكسازی میادین مین را كه از سوی مسولان ارائه میشود تایید یا تكذیب كرد چراكه اطلاعات چندان موثق و درستی در دست نیست. با وجود این اطلاعاتی درباره میادین مین در كشور موجود است كه وجود بیش از سه میلیون هكتار زمین آلوده به مین را تایید میكند. اگرچه مسولان آمار بیش از یك میلیون هكتار را قبول ندارند.

به نوشته این نماینده مجلس حتی اگر همان رقم اعلام شده مسولان را بپذیریم بعید است كه این حجم وسیع از منطقه به سادگی پاكسازی شده باشد چرا كه تاكنون به كرات حتی در مناطقی كه اعالم شده عملیات پاكسازی در آن به طور كامل انجام شده است شاهد انفجار مین بوده و هستیم و به طور صددرصد نمیتوان به این مناطق اعتماد داشت. در برخی از موارد در استان ایلام شاهد بوده ام در مناطقی كه اعلام شده عملیات مین روبی در آن انجام شده است انفجار مین در این مناطق تلفات بسیاری بر جا گذاشته است.

نویسنده مقاله روزگار نتیجه گرفته بر فرض مثال اگر هم آمار پاكسازی مناطق مینگذاری شده صحت داشته باشد ضریب اطمینان در مناطق مین روبی شده هم چندان بالا نیست و خطر كماكان متوجه افرادی است كه در مناطق آلوده به مین زندگی میكنند. در برخی از موارد نیز مسولان ترجیح می دهند مناطق آلوده به مین بر جای خود باقی باشند تا از این طریق تردد عوامل بیگانه از كشورهای همسایه جلوگیری شود.

ابتکار در گزارشی نوشته در حالی که وزیر کار در مدت زمانی از سال گذشته که نرخ‌های بیکاری از سوی مرکز آمار ایران اعلام نشده بود این مسئولیت را متوجه آن مرکز می‌دانست و معتقد بود که آنها باید پاسخگوی تاخیر و عدم اعلام نرخ بیکاری باشند، اما در روزهای اخیر آخرین نرخ بیکاری کشور را بدون بیان جزئیات آن 10 درصد اعلام کرد.

به نوشته این روزنامه مشخص نبودن ابعاد و وضعیت کارجویان در سال گذشته نیز جالب توجه است به نحوی که در مقطعی یکی از مسئولان وزارت کار تعداد بیکاران را 2.9 میلیون و در مقطعی بعد نیز وزیر کار این تعداد را 2.4 میلیون نفر دانستند.

یکی از کارشناسان به ابتکار گفته مرکز آمار ایران باید واقعیت‌های موجود را ارائه کند. با واقعیت‌ها همانگونه که است برخورد شود تا بتوان راهکارهای متناسب با آن را نیز پیدا کرد و با پدیده بیکاری متناسب با وضعیت آن برخورد کرد.

مشاور کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگری هم تاکید کرده در حال حاضر نرخ بیکاری 10 درصدی ادعایی است که از سوی دولت وجود دارد. در این زمینه اعلام شده است که 1 میلیون و 800 هزار فرصت جدید شغلی نیز ایجاد شد اما مبانی صحیحی برای استناد وجود ندارد.

مربی تازه قوتبال

"آقای متفاوت آمد" عنوان گزارش اصلی تهران امروز است که آرش راهبر در آن نوشته سرانجام انتظار به پایان رسید و مرد پرتغالی به تهران آمد و پای قرارداد سه و نیم ساله با فدراسیون فوتبال ایران را امضاء كرد تا همه حرف و حدیث‌ها پیرامون این ماجرا به پایان برسد. ماجراها و گمانه‌زنی‌هایی كه معمولا پس از مطرح شدن نام یك مربی خارجی در فوتبال ایران جان می‌گرفت و با شایعات ریز و درشتی نیز قوام می‌یافت.

حق نشر عکس tehran emrooz
Image caption صفحه اول تهران امروز، آقای متفاوت

به نوشته این گزارشگر از همین روز اول می‌توان گوشه‌هایی از تفاوت كرش با همقطاران ایرانی‌اش را مشاهده كرد. مربی اهل پرتغال كه كارنامه قابل اعتنا و پرباری در فوتبال جهان دارد نشان داد كه برخلاف بسیاری از مربیان ایران به فن بیان آشناست و آدم سخنوری است. كرش گرچه به زبان انگلیسی مسلط نبود اما در ابتدای كنفرانس خبری توانست با ردیف كردن كلمات هیجان‌انگیز و متفاوت تا‌ حدی روح خبرنگاران حاضر در جلسه را تسخیر كند. چیزی شبیه به بلاژویچ سرمربی كروات كه ادبیات تازه‌ای را وارد قاموس فوتبال ملی ایران كرد آن‌قدر كه هنوز هم از شور و هیجان پیرمرد به نیكی یاد می‌شود.

تهران امروز نوشته كرش در انتخاب جملات دقت داشت و گهگاه استعداد خود در زمینه شوخ‌طبعی را نیز بروز داد تا كمی از حالت رسمی و خشك این جلسه نیز كاسته باشد. حتی استفاده او از تشابه نامش با كوروش را هم باید در سایه هوشمندی‌ طبیعی یك مربی بزرگ تحلیل كرد. با این حال كرش در اولین برخورد با ارباب جراید و رسانه‌ها سعی كرد گربه را دم حجله بكشد و به آنها نشان دهد كه از این جماعت باكی ندارد. او گفت كه به نوشته روزنامه‌ها و شایعاتی كه معمولا در رسانه‌ها انتشار می‌یابد اهمیتی نمی‌دهد و این جمله آشكارا چهره برخی از حاضران را در هم كرد.

"مبارک است ولی " عنوان ستون طنز محمد حسین روانبخش در مردم سالاری است که در آن آمده:

انتخاب سرمربی برای تیم ملی فوتبال جزو سخت ترین کارها در ایران است ( دقیقا برعکس برکناری سرمربی تیم ملی فوتبال که در ایران به راحتی یک آب خوردن اجرا می شود). علتش هم معلوم است چون در ایران همه صاحب نظر وکارشناس بوده و همه روی این انتخاب نظر دارند. برای همین هم هرچند وقت یکبار که تیم ملی دوباره به ناکامی می رسد وسرمربی سابقا محترم که با ناز و غمزه آمده بود با آبروریزی برکنار می شود، از هر گوشه و کنار نام فردی به عنوان سرمربی جدید به گوش می رسد. معمولا هم این نام ها با دیه گو مارادونا و لیپی و خوزه مورینیو آغاز می شود اما نهایتا به حسین رضا زاده ختم می شود!

نویسنده ستون طنز این روزنامه تاکید کرده تیم ملی فوتبال بدون مربی توانست روسیه را شکست دهد اما با مربی معلوم نیست حتی با بحرین هم به تساوی برسد ! البته این موضوع هیچ ربطی به توانایی های سرمربی کشورمان یا روابط دیپلماتیک کشورمان با این کشورها ندارد و صرفا وضعیت ورزش را که با مدیریت دولت مثل بقیه حوزه ها دچار تغییر و تحول شده نشان می دهد. برای همین خیلی اهمیت ندارد که چه کسی به عنوان سرمربی انتخاب شده، فقط کافی است شما چشم هایتان را ببندید و بگویید مبارک است. فریادها و اعتراض هایتان را بگذارید برای روزهایی که خیلی زود می رسند!

دومین نکته مردم سالاری این است که قراردادهای بسته شده هم زیاد جای نگرانی ندارد. الان ماه عسل فدراسیون فوتبال و سرمربی جدید است، اما روزهایی می رسد که این قرارداد هم دارای حرف و حدیث می شود. امیدوارم خیال نکنید چون این قرارداد سه و نیم ساله بسته شده، این حرف و حدیث ها چند سال دیگر اتفاق می افتد. نخیر، کافی است تیم ملی برای بازی دوستانه برود جایی مثل سنگال ، آنوقت سرمربی تیم ، حکم برکناری اش را از توپ جمع کن های کنار زمین می شنود و... مگر سرمربی تیم ملی فوتبال خونش رنگین تر از وزیر امور خارجه است؟

دانشگاه آزاد محکم اما با مشکل تلفن

روزنامه های مختلف سه شنبه از زبان هاشمی رفسنجانی نوشته اند که دانشگاه آزاد چنان محکم است که کسی نمی تواند بدان کاری داشته باشد اما در همین زمان مردم سالاری در گزارش کوتاهی نوشته هنوز پس از گذشت چندین هفته همچنان اپراتورهای 118 با اعلام اینکه تنها شماره دفتر مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی را دارند از دادن شماره های واحدهای این دانشگاه امتناع می کنند و شماره تمام واحدهای دانشگاه آزاد از لیست شماره ها و اطلاعات مرکز 118 مخابرات حذف شده و موجب بلاتکلیفی دانشجویان و مراجعان.

به نوشته این روزنامه در دعواهای پیش از عید میان شرکت مخابرات و دانشگاه آزاد، این دانشگاه ایراد را از شرکت مخابرات استان تهران دانسته و در مقابل این شرکت نیز بدهی 300 میلیون تومانی دانشگاه آزاد به مخابرات را دلیل بروز این معضل اعلام کرد.

توضیح این که بر اساس مصوبه مجمع شرکت مخابرات ایران، باید از تلفن مشاغل هزینه آبونمان دریافت شود، تلفن مشاغلی که می خواهند برای بار دوم یا سوم در سامانه 118 ثبت شوند باید ماهانه معادل 500 پالس تلفن یعنی دو هزار و 235 تومان پرداخت کند که در قبض دو ماهانه تلفن محاسبه می شود; زیرا رکورد دوم شماره، هزینه پرسنل و نگهداری را به مخابرات تحمیل می کند.

مردم سالاری اضافه کرده مسوولان مخابرات اعلام کرده اند این شرکت، تلفن را به اشخاص حقیقی یا حقوقی می فروشد; اشخاص حقوقی به شرکت های ثبت شده در ثبت شرکت ها اطلاق می شود و از آنجا که شماره های دانشگاه آزاد حقیقی بوده است و با توجه به اینکه این دانشگاه ده ها شماره در سامانه 118 دارد; مهلت 20 روزه، یک ماهه و دو ماهه برای تایید تلفن هایی که می خواهد در 118 اعلام شود و نیز معرفی نماینده برای انعقاد قرارداد به این دانشگاه داده شده بود که این دانشگاه هنوز پاسخی به این دعوت نداده است.

خبرهای کوتاه روزنامه ها

انتقاد از استاندار تهران

مردم سالاری نوشته یکی از خبرگزاری ها از استاندار تهران که بخشی از تعطیلات عید خود را در لبنان گذراند انتقاد کرد.

به گزارش پانا مرتضی تمدن برای سپری کردن تعطیلات نوروزی به همراه خانواده خود و تنی از مسئولان روز دوشنبه هشتم فروردین ماه به لبنان و سواحل زیبای این کشور سفر کرده بود.

تهدید فدراسیون فوتبال عربستان

مردم سالاری خبر داده در صورتی که کنفدراسیون فوتبال آسیا نتواند تضمینات و حمایت های لازم امنیتی برای مسابقات پیش روی لیگ قهرمانان آسیا را تامین کند، فدراسیون فوتبال این کشور بازی های خود در برابر ایران را لغو خواهد کرد. فدراسیون فوتبال عربستان، کنفدراسیون فوتبال آسیا را به عدم حضور تیم های باشگاهی خود در برابر ایران تهدید کرد.

به گزارش این روزنامه یک روزنامه چاپ سعودی خبر داده در صورتی که کنفدراسیون فوتبال آسیا نتواند تضمینات و حمایت های لازم امنیتی را برای مسابقات پیش روی لیگ قهرمانان آسیا را تامین کند، فدراسیون فوتبال این کشور بازی های خود در برابر ایران را لغو خواهد کرد.

جلب اعانه با کمک کوروش کبیر

روزنامه جمهوری اسلامی خبر داده شهر ملایر اخیراً شاهد برگزاری مسابقه فوتسال بین تیم هنرمندان و تیم ملی فوتسال بود. هر چند این مسابقه با هدف خیرخواهانه جمع آوری كمك به آزادی زندانیان بدهكار دیه برگزار شده بود اما وجود بنرها و پوسترهای نسبتاً قابل توجه تبلیغی، حاوی جمله‌ای از كوروش كبیر توجه و گلایه جمعی از مردم متدین و انقلابی ملایری را برانگیخت. در این بنرهای تبلیغی كه از سوی حامی این برنامه ورزشی تهیه شده بود جمله‌ای با این مضمون به نقل از كوروش به چشم می‌خورد: "دستهایی كه كمك می‌كنند بهتر از لب‌هایی است كه دعا می‌كنند."

این روزنامه اصولگرا نوشته جمعی از شهروندان ملایری به گلایه مندی از این نوشتار اظهار داشتند چرا وقتی این همه روایات و احادیث زیبا و راهگشا از ائمه معصومین وجود دارد كسانی كه ادعای اصولگرایی آنان گوش فلك را كر كرده است، دست به دامن كوروش كبیر شده‌اند و آیا این حركت در راستای ترویج مكتب ایرانی انجام نشده است؟ مجموعه پیمانكاری برگزار كننده این مسابقه در پاسخ به سئوالات مردمی اعلام كردند این خواست "حامی مالی" مسابقات بوده است.

خودکشی در نظام وظیفه

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته فردی با حضور در پشت بام سازمان نظام وظیفه، تهدید به خودكشی كرد. به گزارش تابناك، فرد جوانی كه گویا و بنابر اظهارات خود، درباره خدمت سربازی‌اش با مشكلاتی رو به رو شده بود، در اقدامی تعجب آور، با حضور در پشت‌بام سازمان وظیفه عمومی ناجا، واقع در میدان سپاه، تهدید به خودكشی كرد كه این موضوع با حضور نیروهای امدادی، از جمله آتش نشانی و اورژانس و مأموران پلیس، همچنان ادامه دارد.

روزنامه افزوده مشخص نیست این فرد چگونه توانسته روی پشت بام ساختمان مركزی سازمان وظیفه عمومی ناجا حضور یابد.

کارتون روز

حق نشر عکس sharq
Image caption علی درخشی و آمار مسافران نوروزی از شرق