زندان و اعدام در انتظار ایرانیان متهم به قاچاق مواد مخدر در مالزی

قاچاقچیان مواد مخدر در مالزی حق نشر عکس Mehr
Image caption قاچاقچیان مواد مخدر در مالزی

افزایش آمار تعداد ایرانیانی که به کشورهای آسیای جنوب شرقی مواد مخدر قاچاق می کنند، نگرانی های مسئولان ایران و کشورهای جنوب شرقی آسیا به ویژه مالزی و اندونزی را به همراه داشته است.

براساس آخرین گزارش های منتشر شده، "بیش از ۱۶۵ نفر ایرانی در زندان های مالزی در بازداشت هستند که اتهام همگی آنها قاچاق مواد مخدر است".

حسین عسکری راد، عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز، در پی سفری که برای شرکت در کارگروه آموزشی حقوق بشر به مالزی داشته است با اعلام این آمار می گوید:" اغلب این ایرانی ها نه زبان بلد هستند و نه پول وکیل دارند. آنها امکانات ارتباطی مناسبی نیز در اختیار ندارند و بعضی از آنها به طور خانوادگی بازداشت می شوند."

این در حالی است که مالزی با تغییر در قانون این کشور در سال ۲۰۱۰ برای حمل و قاچاق مواد مخدر بیش از ۵ گرم حکم اعدام در نظر گرفته است.

برخی از کارشناسان معتقدند که با ظهور مواد مخدر صنعتی که در لابراتورها تولید می شود، ایران به یکی از صادرکنندگان مواد مخدر صنعتی بدل شده است.

چندی پیش یکی از مقامات نیروی انتظامی از زندانی بودن ۳۵۰ ایرانی در کشورهای جنوب شرق آسیا خبر داده بود.

در عین حال مقامات ایرانی ابراز امیداواری کرده اند که با افزایش مجازات قاچاق مواد مخدر صنعتی در این کشور، در آینده شاهد کاهش قاچاق این مواد به کشورهای دیگر باشند.

این در حالی است که مخالفان چنین طرحی می گویند با توجه به اینکه قیمت مواد در شهرهای ایران نیز بسیار زیاد است، این امکان وجود دارد که برخی افراد وسوسه شوند تا در این خرید و فروش شرکت کنند.

نعمت احمدی، وکیل دادگستری، با انتقاد از طرح مطرح شده گفته است که اگر "مسئولان معتقدند که کار فرهنگی نتیجه بخش نیست، من هم به عنوان حقوقدان می گویم مجازات شدید مثمر ثمر نخواهد بود."

به گفته کارشناسان با افزایش نظارت پلیس فرودگاه ها شاید بتواند تا حدودی جلوی این وضعیت را گرفت.

محمود فرازنده، سفیر ایران در کوالالامپور پیشتر اعلام کرده بود که ایران اصلی ترین مسیر ترانزیت مواد مخدر از افغانستان به سمت بازار جهانی است که توسط شبکه های بین المللی قاچاق مواد مخدر کنترل می شود.

قرار است ایران و مالزی یک برنامه عملیاتی مشترک در نظر بگیرند که شامل دیدارهای دوره ای، تبادل اطلاعات و همکاری در جهت توقف فعالیت ایرانیان به عنوان حمل کننده مواد و افزایش همکاری برای کاهش اعتیاد و قاچاق مواد مخدر است.

نورالدین قادر، رئیس بخش جرائم مواد مخدر سلانگور در آذر ماه سال گذشته با اعلام خبر بازداشت دو ایرانی دیگر به اتهام قاچاق مواد مخدر، اعلام کرده بود که از ابتدای سال گذشته در فرودگاههای مالزی ۸۱ پرونده قاچاق مواد مخدر مورد بررسی قرار گرفته که ۷۸ پرونده از این تعداد به ارزش بیش از ۳۳ میلیون دلار مربوط به اتباع ایرانی است.

آمار ایرانیان دستگیر شده به اتهام قاچاق مواد مخدر در مالزی از ۱۶ نفر در سال ۲۰۰۹ به ۱۳۸ نفر در سال ۲۰۱۰ رسیده است.

ابوسمان یوسف، وزیر کشور مالزی با اعلام این آمار گفته است که "۱۲۱ نفر از این افراد قاچاقچیان حرفه ای هستند".

اداره مبارزه مواد مخدر مالزی نیز خبر داده که برخی از ایرانیان دستگیر شده، عضو کارتل های قاچاق مواد مخدر هستند.

درآمد بالای فروش مواد مخدر در آسیای جنوب شرقی موجب شده است که شبکه های قاچاق، گروهی را با پرداخت هزینه سفر و اقامت در مالزی به انتقال بسته های مواد مخدر تشویق کنند.

شمار ایرانیان ساکن مالزی حدود ۷۰ هزار نفر تخمین زده می شود. بین ۱۰ تا ۱۴ هزار نفر از این عده سرگرم تحصیل در مراکز آموزش عالی این کشورند و تعداد قابل توجهی نیز به تدریس در دانشگاه ها و فعالیت های فرهنگی و تجاری مشغول هستند.

مطالب مرتبط