هند از پرداخت پول نفت ایران از طریق آلمان صرف‌نظر کرد

بانک مرکزی آلمان
Image caption قرار بود هند از طریق بانک مرکزی آلمان برای خرید نفت به ایران پول پرداخت کند

یک مقام ارشد دولت آلمان خبر داد که هند از پرداخت پول نفت ایران از طریق سیستم بانکی آلمان منصرف شده است.

این مقام دولتی که نخواست نامش فاش شود گفت که دولت هند تصمیم گرفته است " تا از راه های دیگر پول نفت ایران را پرداخت کند."

پس از اینکه بانک مرکزی هند، در دسامبر سال گذشته، ارائه تسهیلات بانکی برای خرید نفت و گاز از ایران را متوقف کرد، این کشور ناچار بود پول نفت خریداری شده از ایران را از طریق یک واسطه پرداخت کند.

روزنامه اقتصادی هاندسبلات گزارش کرده است که هند قرار بود سالانه ۹ میلیارد یورو از طریق بانک مرکزی آلمان به بانک تجارتی ایران و اروپا در هامبورگ و از آن طریق به ایران پرداخت کند.

این توافق بانکی که برای اجرا نیاز به تایید دولت آلمان داشت، با واکنش تند آمریکا و اسراییل را روبرو شد.

مقام دولت آلمان گفته است که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، اجرای این توافق را ممنوع نکرده اما در این زمینه با مقامات هندی گفت و گو کرده است.

دولت آلمان اعلام کرده بود به دلیل این که بانک تجارتی ایران و اروپا مشمول تحریم های بین المللی علیه ایران نیست، این دولت قادر به جلوگیری از انتقال پول به این روش نیست.

جمعه گذشته، هفته نامه اشپیگل در مقاله ای ادعا کرد که این توافق بانکی، در ازای آزادی دو خبرنگار آلمانی بازداشت شده در ایران انجام شده است.

دولت آلمان این ادعای هفته نامه اشپیگل را تایید یا رد نکرده است.

تصمیم بانک مرکزی هند در توقف تسهیلات بانکی به ایران، چند هفته پس از دیدار باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا از هند در ماه نوامبر ۲۰۱۰ میلادی اعلام شد و مقامات آمریکایی از این تصمیم استقبال کردند.

بانک مرکزی هند اعلام کرد که قادر نیست برای واردکنندگان نفت از ایران تسهیلات بانکی ارائه کند و واردات نفت از ایران در چارچوب "اتحادیه پایاپای آسیا" به دلیل وضع تحریم علیه ایران صورت نمی گیرد.

خرید نفت شامل تحریم های بین المللی علیه ایران نیست، اما مبادلات تحاری و همکاری های بانکی با ایران مشمول این تحریم ها است.

مرتضی رییسی، خبرنگار در آلمان می گوید انصراف هند برای پرداخت پول نفت ایران از طریق آلمان باعث ناخشنودی صنایع بزرگ آلمان شده است، چرا که قرار بود بخشی از این پول بابت خرید های ایران از آلمان به تجار این کشور پرداخت شود.

مطالب مرتبط