بروجردی: دعوت از پادشاه اردن مناسب نیست

بروجردی حق نشر عکس mehr
Image caption بروجردی پیش از این هم با دعوت پادشاه اردن به ایران مخالفت کرده بود

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس ایران گفت که دعوت از پادشاه اردن "با توجه به وضعیتی که در منطقه وجود دارد"، باید براساس مصلحت کشور باشد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس روز سه شنبه ۱۶ فروردین گفت: "با وجود آنکه دعوت از روسای سایر کشورها جزء حقوق رئیس جمهور است، اما رئیس جمهور باید براساس مصلحت حکمت و عزت کشور در این حوزه ها تصمیم بگیرد."

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران در مصاحبه مطبوعاتی روز گذشته خود گفته بود: "من از پادشاه اردن برای سفر به ایران دعوت کرده ام و ایشان اظهار تمایل کردند."

آقای احمدی نژاد با اشاره به تعویق زمان این سفر گفت که دولت از موضع خود در دعوت پادشاه اردن عقب نشینی نمی کند.

آقای بروجردی با اشاره به سخنان رهبر ایران درباره سیاست خارجی گفت: "این سیاست باید بر پایه سه اصل عزت، حکمت و مصلحت باشد."

این در حالیست که پیش از این و با بالا گرفتن انتقادها از دعوت ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن به ایران که با موجی از اعتراض های سیاسی در کشورش روبه رو است، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این دعوت را مربوط به ماه ها پیش از آغاز اعتراض ها دانسته بود.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از اینکه با دعوت پادشاه اردن به ایران "موجی علیه سیاست خارجی کشور" ایجاد شده، انتقاد کرده بود.

دعوت آقای احمدی نژاد از ملک عبدالله دوم برای سفر به ایران، حدود چهار ماه پیش توسط اسفندیار رحیم مشایی در امان، پایتخت اردن تسلیم پادشاه این کشور شده بود.

مجلس ایران، جدی ترین مخالف سفر پادشاه اردن

پیش از این و با نزدیک شدن به زمان برگزاری جشن نوروز و قوت گرفتن احتمال سفر پادشاه اردن به ایران، نمایندگان مجلس نمایندگان در روز ۲۴ اسفند، در تذکری کتبی به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران خواستار لغو این دعوت شده بودند.

علاالدین بروجردی گفته بود که این کمیسیون در انتظار "لغو رسمی" سفر پادشاه اردن به ایران است.

یک روز پیش از این احمد توکلى و علیرضا زاکانی از نمایندگان تهران و حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب در مجلس، از احتمال حضور پادشاه اردن در ایران انتقاد کرده بودند و انجام آن را "خلاف تحولات منطقه" خوانده بودند.

تنها سفر ملک عبدالله دوم به تهران در دوران خاتمی

در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی و تنش زدایی از سیاست خارجی ایران با کشورهای عربی، ملک عبدلله دوم به دعوت رئیس جمهور وقت ایران از این کشور دیدار کرد.

این دیدار روابط دو کشور را بهبود بخشید اما پس از آنکه ملک عبدالله نسبت به تشکیل "هلال شیعی" در منطقه و بهره برداری ایران از آن هشدار داد، روابط دو کشور دوباره رو به سردی گذاشت.

با این همه مقام های دولت محمود احمدی نژاد در ماه های اخیر تلاش کرده اند تا روابط سرد دو کشور را بهبود بخشند. به نظر می رسد که دعوت از پادشاه اردن برای شرکت در جشن نوروز، یکی از مهمترین اقدامات دولت آقای احمدی نژاد بوده که اینک مخالفان جدی پیدا کرده است.

مطالب مرتبط