آمریکا: سفارت های ایران در آمریکای لاتین دو برابر شده است

چاوز و احمدی نژاد حق نشر عکس AP
Image caption رهبران ایران و ونزوئلا بارها به کشورهای یکدیگر سفر کرده اند

یک مقام ارشد نظامی آمریکا در نشست کمیته خدمات نیروهای مسلح کنگره نسبت به افزایش حضور ایران در آمریکا لاتین ابراز نگرانی کرد و گفت واشنگتن فعالیت های ایران در منطقه را به دقت زیر نظر دارد.

ژنرال داگلاس فریزر مسئول "فرماندهی جنوبی" ارتش آمریکا در این جلسه که روز سه شنبه برگزار شد گفت ایران از سال 2005 تا 2010 تعداد سفارتخانه های خود در آمریکای لاتین را تقریبا دو برابر کرده و روابطش را فراتر از ونزوئلا گسترش داده است.

وی گفت ایران در حال ساخت مراکز فرهنگی در 17 کشور منطقه است و میزبان سران بولیوی، گویان و ونزوئلا بوده است.

او به اعضای کمیته خدمات نیروهای مسلح گفت: "ایران به گسترش روابط منطقه ای ادامه می دهد تا تاثیرات تحریم های بین المللی مرتبط با برنامه اتمی اش را کاهش دهد.

آمریکا ایران را متهم می کند بدنبال دستیابی به توان نظامی هسته ای است.

ژنرال فریزر گفت در طی 12 سالی که از ریاست جمهوری هوگو چاورز رئیس جمهور ونزوئلا می گذرد، حداقل ده سفر بین رهبران دو کشور انجام شده است.

او افزود روابط دو کشور بیشتر دیپلماتیک و تجاری است، اما نکات مبهم زیادی در مناسبات آنها همچنان وجود دارد.

وی با اشاره به پروازهای هفتگی بین ایران و ونزوئلا و لغو روادید ورود به ونزوئلا، بولیوی و نیکاراگوئه گفت که "نگرانی" اصلی این است که معلوم نیست چه سفرهایی انجام می شود.

ژنرال فریزر گفت مدرکی درباره فعالیت های سازمان های مورد حمایت ایران نظیر حزب الله در این منطقه وجود ندارد، اما آمریکا "همچنان مظنون" است و همه چیز را زیر نظر دارد.

به گفته او مناسبات ایران و ونزوئلا بر اساس منافع مشترک همچون دستیابی به فناوری نظامی و تقویت صنایع نفت و مقابله با انزوای جهانی است.

پیش تر هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا هشدار دارد اگر ونزوئلا تحریم های بین المللی علیه ایران را بشکند، اقدام هایی علیه آن کشور در نظر گرفته خواهد شد.

اما او اذعان کرد که کشورش هنوز هیچ مدرکی حاکی از اینکه دولت هوگو چاوز تحریم ها را نقض کرده است ندارد.

برخی نمایندگان جمهوری خواه کنگره که خواهان افزوده شدن نام ونزوئلا به کشورهای حامی تروریسم هستند، می گویند ونزوئلا احتمالا به ایران سوخت صادر می کند.

مطالب مرتبط