'خبرنگار ناپدید شده العالم در لیبی زنده است'

لطفی غرس حق نشر عکس a
Image caption لطفی غرس حدود سه هفته پیش در شهر زاویه ناپدید شده بود

خبرنگار ناپدید شده شبکه تلویزیونی العالم در لیبی زنده و زندانی است.

روز چهارشنبه، 17 فروردین (6 آوریل)، رادیو و تلویزیون دولتی ایران گزارش کرد که لطفی غرس، خبرنگار شبکه عرب زبان العالم متعلق به دولت ایران، که سه هفته پیش در لیبی ناپدید شده بود توسط نیروهای دولتی لیبی ربوده شده و "در اسارت رژیم قذافی به سر می برد."

خبر زنده بودن لطفی غرس به نقل از یکی از خبرنگاران شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش شده که حدود یک ماه پیش توسط ماموران دولت لیبی بازداشت شد و به تازگی آزاد شده است.

پایگاه اطلاع رسانی شبکه العالم گفته است که خبرنگار الجزیره در طول مدت زندان، لطفی غرس را دیده و قبل از آزادی، با او گفتگو کرده است.

به گفته رادیو و تلویزیون ایران، خبرنگار الجزیره هشدار داده است که مخاطراتی زندگی لطفی غرس را تهدید می کند و از مجامع و سازمان های بین المللی و شبکه العالم خواسته است برای نجات او هر چه سریعتر اقدام کنند.

لطفی غرس، خبرنگار شبکه العالم در شهر زاویه در غرب لیبی، حدود سه هفته پیش در شهر زاویه ناپدید شد و تا کنون خبری از او در دست نبوده است.

شبکه العالم گفته است که در این مدت، به تلاش هایی برای یافتن آقای غرس دست زده اند اما این تلاش ها به نتیجه نرسیده است.

العالم مقامات حکومت لیبی را مسئول سلامت و حفظ جان این خبرنگار دانسته و خواستار آزادی سریع او شده بود.

این شبکه متعلق به دولت ایران، سه گروه خبری در لیبی دارد که در طرابلس، پایتخت، شهر بنغازی در شرق لیبی که در اختیار نیروهای مخالف حکومت است، و شهر زاویه در غرب این کشور فعالیت دارند.

از زمان آغاز اعتراضات ضد حکومتی در لیبی، حکومت این کشور محدودیت هایی را برای فعالیت نمایندگان رسانه های خارجی ایجاد کرده است که ظاهرا هدف از آن، جلوگیری از انعکاس اخبار تحولات این کشور بوده است.

در حالیکه رسانه های داخلی لیبی تحت نظارت شدید دولت قرار دارند، رسانه های خارجی به خصوص شبکه های تلویزیون ماهواره ای عرب زبان، به منبع اصلی اطلاع رسانی به مردم لیبی در مورد روند تحولات داخلی تبدیل شده اند.

اگرچه دولت لیبی به خبرنگاران خارجی اجازه حضور در مناطق تحت کنترل خود، به خصوص پایتخت را داده است، اما به گزارش سازمان بین المللی "کمیته حفاظت از روزنامه نگاران"، این خبرنگاران از آزادی لازم برای تهیه گزارش های خبری برخوردار نیستند.

به گزارش این سازمان، مقامات لیبیایی شرایطی را فراهم کرده اند که خبرنگاران خارجی تنها بتوانند گزارش های مورد نظر حکومت را تهیه و ارسال کنند و از جمله، به بهانه حفظ امنیت شخصی خبرنگاران خارجی، مانع از رفت و آمد آزادانه آنان می شوند.

همچنین، در چند مورد گزارشگران خارجی، از جمله اعضای یک گروه خبری بی بی سی، توسط ماموران دولتی بازداشت شده و در معرض آزار قرار گرفته اند.

شبکه تلویزیون ماهواره ای العالم در سال 2003 توسط رادیو و تلویزیون دولتی ایران راه اندازی شد و برنامه های آن عمدتا شامل پخش گزارش های خبری و تفسیری در زمینه های سیاسی، اقتصادی و ورزشی همراه با انعکاس دیدگاه هایی در این زمینه هاست.

دولت و رسانه های همگانی ایران از آغاز اعتراضات ضد دولتی در لیبی از این اعتراضات حمایت کرده و واکنش حکومت لیبی را مورد انتقاد قرار داده اند.

مطالب مرتبط