بررسی روزنامه های صبح پنجشنبه تهران؛ ۱۸ فروردین

اعتراض طلاب و روحانیون در شهر قم به رویدادها و سرکوب معترضان در کشور بحرین از جمله موضوعاتی است که در صدر اخبار بیشتر روزنامه های امروز همچون تهران امروز، جام جم، قدس، جمهوری اسلامی و رسالت قرار گرفته است.

همزمان روزنامه هایی چون قدس و همشهری دست به باز انتشار نامه ای موسوم به "نامه جمعی از شیعیان بحرین به آیت الله خامنه ای" زده اند که همین روزنامه ها پیش از عید نوروز نیز متن این نامه را در آخرین شماره سال 89 خود منتشر کرده بودند.

بازتاب اظهارات مقامات اردنی

از جمله موضوعات دیگری که سایر روزنامه ها هم بطور مشترک و مفصل در گزارش ها و خبرهای مختلف به آن پرداخته اند؛ اظهارات مقامات اردنی درباره دخالت ایران در کشورهای حاشیه خلیج فارس و منطقه است که همگی روزنامه ها این موضوع را به دفاع دو روز پیش محمود احمدی نژاد از دعوت پادشاه اردن به ایران ربط داده اند.

کیهان در گزارشی نوشته به فاصله چند ساعت پس از دفاع احمدی نژاد از سفر پادشاه اردن به ایران، وزیر امور خارجه این كشور طی اظهاراتی رسمی مواضع توهین آمیزی علیه كشورمان اتخاذ كرد... این اظهارات كه حدود 30 ساعت پس از انتشار بین المللی اظهارات رئیس جمهور كشورمان در نشست مطبوعاتی در جمع خبرنگاران داخلی و خارجی، بر روی خروجی خبرگزاری رسمی اردن قرار گرفته، حاوی حمله به سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در قبال كشورهای عربی و حوزه خلیج فارس و طرح اتهامات واهی علیه سیاست های تهران است.

روزنامه تحت نمایندگی رهبر جمهوری اسلامی با نقل قول از ناصر جوده وزیر امور خارجه اردن نوشته اردن، تهدیدات ایران علیه كشورهای حوزه خلیج [فارس] را تهدیداتی مردود می داند و از ایران می خواهد در تعامل با كشورهای این حوزه و نیز كشورهای عربی، سیاست حسن همجواری را در پیش بگیرد.

به نوشته کیهان «فیصل الفایز» رییس مجلس اردن نیز با بیان این ادعا كه دخالت ایران در امور داخلی برخی از كشورهای عربی كاملا روشن است، گفته باید هماهنگی در همه سطح ها برای اقناع ایران به توقف دخالت های خود و اتخاذ مواضع مثبت در برابر كشورهای عربی صورت بگیرد زیرا آنچه پادشاه اردن پیش از این درباره شكل گیری «هلال شیعی» در منطقه گفته بود هم اكنون در حال تبدیل شدن به ماه كامل می شود. نفوذ ایران در لبنان، عراق، یمن و دیگر كشورها واضح است.

این روزنامه سپس اظهارات هفته جاری احمدی نژاد در دفاع از ملک عبدلله پادشاه اردن به ایران و این گفته وی را برجسته کرده که "من از پادشاه حكومت اردن، برای سفر به ایران دعوت كردم و ایشان اظهار تمایل كرد اما سفر را به دلایلی عقب انداخت و عقب نشینی در كار نبوده است. ما اگر می خواستیم عقب نشینی كنیم این همه فحش نمی خوردیم. این كه برخی مقاله بنویسند و احساس كنند عقب نشینی شده است، عقب نشینی نبوده است".

کیهان در پایان گزارش مفصل خود در این باره تاکید کرده که با طرح این اظهارات گستاخانه ازسوی بلندپایه ترین مقام دیپلماتیك اردنی، دعوتنامه ای كه توسط اسفندیار رحیم مشایی، مشاور ارشد رئیس جمهور درامور خاورمیانه، تحویل شاه اردن شد، باید در اسرع وقت پس گرفته شود و سفیر اردن در تهران نیز به وزارت امور خارجه احضار گردد.

حق نشر عکس mardomsalari
Image caption کاریکاتور علی کاشی در روزنامه مردم سالاری

تشکیل کمیته برای بررسی وضعیت نیروگاه اتمی بوشهر

روزنامه هایی مانند خراسان ، ابرار و قدس در گزارش هایی به بررسی وضعیت نیروگاه اتمی بوشهر و اظهارات و اخبار مرتبط با آن پرداخته اند. خراسان در این باره به نقل از محمدعلی فتح الهی معاون وزیر خارجه نوشته "برخی مشکلات فنی پیش آمده درباره نیروگاه بوشهر حل شده و راه اندازی این نیروگاه در آینده نزدیک عملی خواهد شد."

ابرار اما همزمان با اعلام خبر منتفی شدن طرح تحقیق و تفحص از نیروگاه اتمی بوشهر به علت خروج و تعویض سوخت و برخی قطعات آن در واپسین ماه های سال 89 از تشکیل کمیته ای برای بررسی این موضوع در مجلس خبر داده است.

این روزنامه به نقل از حمیدرضا کاتوزیان رییس کمسیون انرژی مجلس نوشته بحث تحقیق و تفحص از نیروگاه بوشهر به دلیل طولانى بودن پروسه آن منتفی شد، اما در این راستا این كمیسیون تصمیم به تشكیل كمیته اى به ریاست غفورى فرد و متشكل از آقایان نجابت، امیرى، جلالیان، ذوالانوار و میگلى نژاد گرفت و اعضا به رییس مجلس معرفى شدند.

به گفته حمیدرضا کاتوزیان قرار است علی لاریجانى این افراد را به دستگاه ذیربط معرفى كند تا گزارش كارشناسى و علمى در مورد نیروگاه، مشكلات فنى و مالى، هزینه ها، خروج سوخت و قرارداد ارایه كنند تا معلوم شود كه اشكالات ناشى از چیست.

همچنین رییس کمسیون انرژی گفته این كمیته حداكثر تا دو ماه آینده گزارش خود را آماده مى كند.

همزمان روزنامه قدس در گفت و گویی با حسین نجابت یکی از اعضای این کمیته از قول وی درباره علت تشکیل این کمیته در مجلس نوشته به دلیل محرمانه بودن برخی اطلاعات و مسایل در این پرونده از آنجا كه گزارش تحقیق و تفحص باید در مجلس قرائت شود، مشكلاتی پدید می آمد اما با تشكیل كمیته ویژه و ارایه گزارش آن به كمیسیون و رئیس مجلس، بررسی مسایل با دست بازتری انجام می شود.

حسین نجابت به قدس گفته اصل تأخیر در بهره برداری از نیروگاه پس از سوخت گذاری، نقص فنی وشكستگی توربین سیستم خنك كننده رآكتور بوده و لازم است، همه قطعات شكسته و پراكنده شده در رآكتور جمع آوری شود و براساس اطلاعات، اكنون در نزد طرف روسی و كارشناسان ایرانی درباره روش انجام این كار اختلاف نظرهایی وجود دارد.

نمایندگان به دولت تذکر شفاهی ندهند

روزگار در گزارشی نوشته کمتر از 12 ساعت پس از این که محمود احمدی نژاد در ضیافت شبانه اش با نماینده های مجلس از آنها خواست شرایط بهتر را برای کار دولت فراهم کنند، نمایندگان حامی دولت از هیات رییسه خواستند دیگر میکروفنی برای تذکر شفاهی به دولت دهم روشن نشود و رادیو مجلس ابزار انتقاد اصولگرایان بهارستان نشین از پاستور نشینان نشود.

ابتکار هم در گزارشی از دیدار نمایندگان با رییس دولت دهم از قول محمود احمدی نژاد نوشته دشمنان خیال می‌كنند با ایجاد فاصله و‌تفرقه و درگیری می‌توانند ایران را تحت‌فشار قرار داده و اهداف شوم خود را محقق سازند؛ اما سخت در اشتباه هستند؛ زیرا آنان از درك محبت برادری و ایمانی و عشق مردم این دیار به خط نورانی ولایت و امامت و چشیدن لذت این عشق الهی محروم هستند. حتی اگر دشمنان همه سرمایه‌ها و قوای شیطانی خود را بسیج كنند، به فضل الهی، سال 90 با همت مجلس و دولت سالی پر افتخارتر و موفق‌تر و عزتمندانه‌تر برای ملت ایران و انقلاب خواهد بود.

رونق گردشگری با کلام و آمار

جهان صنعت در سرمقاله امروزش اعلام آمار رشد 30 درصدی گردشگری در کشور را در تناقض با سایر آمارهای اعلام شده مرتبط در باره افزایش سفر در کشور دانسته و نوشته آمارهای مصرف بنزین از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در نوروز امسال (یکم تا سیزدهم فروردین‌ماه) نشان می‌دهد که روزانه به صورت میانگین 66 میلیون و 900 هزار لیتر بنزین در کشور مصرف شده که در قیاس با مدت مشابه سال گذشته کاهش مصرف پنج میلیون لیتری (هفت درصدی) را نشان می‌دهد.

طهماسب طلایی در این مقاله ادامه داده آمار گردشگری هم از رشد 30 درصدی سفرهای نوروزی خبر می‌دهد و با این آمار در تناقض معنایی قرار می‌گیرد فارغ از این موضوع که به واقع کدام نهاد آمار علمی‌تری ارایه می‌دهد. اما باید به شعور عمومی هم توجه داشت که از این تناقض‌ها به شگفت آمده و همچون سال‌های گذشته شگفت‌زده از آمارهای متناقض تصادفات و میزان سفرهاست.

نویسنده مقاله نوشته در این سال‌ها هر مسافر که مبدا و مقصد مشخصی داشته در هر شهر عبوری یک سفر به آمار گردشگری اضافه کرده تا نشان دهیم همه چیز خوب است و صعودی! به هر حال این آمارها را هم اگر به دیده اغماض بنگریم مشکلا‌ت گردشگری تمامی ندارد و از سوی دیگر هم رشد سفرهای خارجی در ایران نیز همچنان روند صعودی دارد.

واردات 65 میلیارد دلاری

دنیای اقتصاد با انتشار گزارش و همچنین جدول هایی میزان واردات و صادرات ایران در سال 89 را بصورت دقیق در دسترس مخاطبانش قرار داده است. این روزنامه نوشته با انتشار آمار رسمی واردات و صادرات در سال گذشته، مشخص شد كه واردات كشور به مرز 65 میلیارد دلار رسیده است كه اگرچه از نظر وزنی كاهشی بالغ‌بر 13 درصد را نشان می‌دهد، اما از نظر ارزش دلاری افزایشی بالغ‌بر 16.5 درصد را به نمایش می‌گذارد و گویای خرید گران‌تر كالاهای وارداتی است.

این روزنامه درباره صادرات ایران در سال گذشته نیز افزوده این رابطه درخصوص كالاهای صادراتی كشور معكوس است، چراكه 26 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی نشان‌دهنده رشد وزنی 26 درصدی در برابر رشد ارزشی 20 درصدی است كه گویای فروش ارزان‌تر كالاهای صادراتی است.

پرداخت قسطی قبض گاز

روزنامه تهران امروز از پیشنهاد جدید دولت برای رفع نارضایتی مردم و نمایندگان مجلس درباره قیمت بالای گاز در جریان هدفمندی یارانه ها خبرداده و نوشته ارسلان فتحی پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از برگزاری جلسه مشترک با وزیر اقتصاد خبر داده و همزمان مدیرعامل شركت ملی گاز ایران با اعلام اینكه طی زمستان سال 89، هزینه گاز مصرفی 85 درصد مشتركان بخش خانگی حداكثر 38 هزار تومان در ماه شد گفته مشتركان می توانند بهای گاز خود را طی دو الی سه قسط پرداخت كنند.

این روزنامه در ادامه نوشته تحرکات یاد شده از سوی دولت و مجلس در شرایطی انجام شده است که صدور دور دوم قبضهای گاز پس از هدفمندی یارانه ها ، با تعجب مردمی مواجه شد که قبض هایی با ارقام چند برابری نسبت به دور اول دریافت کردند. بر این اساس روز گذشته نیز چند نماینده مجلس از بررسی موضوع در مجلس خبر دادند.

تهران امروز همچنین به نقل از فخرالدین حیدری نایب رییس مجلس نوشته اقدام ریاست‌جمهوری در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها جای تعجب و تاسف دارد چرا که قرار بود دولت طی 5 سال آزاد سازی قیمت‌ها را انجام دهد تا مردم کمتر تحت فشار باشند اما متاسفانه اینگونه نشد. چرا دولت اقداماتی خلاف عدالت و قانون انجام می‌دهد؟ افزایش قیمت گاز غیرمنطقی و غیر مستند از سوی وزارت نفت انجام شده است.

تفاوت هزار نفری در تعداد کشته شدگان نوروز

جمهوری اسلامی در گزارشی از تفاوت هزار نفری در تعداد کشته شدگان حوادث رانندگی نوروز 90 در میان پزشکی قانونی و هلال احمر خبر داده و نوشته به نظر می‌رسد برخی دستگاه‌های متولی در امر رسیدگی به امور حوادث در جریان جمع‌آوری و اعلام آمار سانحه‌دیدگان حوادث رانندگی ایام نوروز امسال درگیر نوعی سابقه برای تقلیل تعداد كشته‌شدگان شده‌اند تا جایی كه جمعیت هلال احمر آمار كشته‌شدگان حوادث رانندگی نوروز را حدود یكهزار نفر كمتر از سازمان پزشكی قانونی اعلام می‌كند.

این روزنامه در ادامه با انتشار گفت و گویی با دكتر عبدالرزاق برزگر معاون پزشكی و آزمایشگاهی سازمان پزشكی قانونی كشور از قول وی نوشته بر اساس اطلاعات رسیده از مراكز پزشكی قانونی به بخش آمار این سازمان، جمع كشته‌های تصادفات نوروزی امسال در سراسر كشور یكهزار و 204 نفر است.

این مقام پزشکی قانونی کشور همچنین تاکید کرده که آمار ذكر شده از تلفات، آمار اولیه این سازمان است كه به صورت فوری از استان‌ها گردآوری شده و به جهت امكان اضافه شدن تلفات از بین مصدومان حوادث رانندگی نوروزی كه در بیمارستان‌ها بستری هستند، آمار نهایی در هفته دوم اردیبهشت اعلام می‌شود.

جمهوری اسلامی در پایان گزارش خود با اشاره به آمار قطعی تلفات حوادث نوروزی سال گذشته که 1391 نفر بوده است همچنین اضافه کرده این در حالیست كه پیش از این جمعیت هلال احمر اعلام كرده بود حوادث نوروزی امسال تنها 290 نفر كشته برجای گذاشته است.

حق نشر عکس jame jam
Image caption طرحی از علیرضا پاکدل در روزنامه جام جام

مطالب مرتبط