اعتراض چند پناهجوی ایرانی در لندن با دوختن لبهایشان

عفو بین الملل حق نشر عکس .

هفت نفر که خود را پناهجوی ایرانی معرفی می کنند چند روز است که در مقابل ساختمان عفو بین الملل در لندن با دوختن لبهای خود نسبت به آنچه که آن را عدم رسیدگی به پرونده هایشان می خوانند دست به اعتصاب زده اند.

یکی از این افراد که تنها فرد این گروه هفت نفری است که لبهای خود را برای "گفت و گو با رسانه‌ها" ندوخته است به بی بی سی فارسی گفت که آنها از روند رسیدگی به پروندهایشان ناراضی هستند. وی افزود که پنج نفر از این افراد از کاردیف به لندن آمده اند تا در این اعتراض شرکت کنند.

دروری دایک، مسئول بخش ایران عفو بین الملل، که با این افراد دیدار کرده است به بی بی سی فارسی گفت که این افراد گفته اند که آنها از روند بررسی پرونده پناهندگی خود راضی نیستند و تاکید کرده اند که در صورت بازگشت به ایران با خطر مواجه هستند.

آقای دایک در عین حال تاکید کرد که او نمی تواند تایید کند که پرونده پناهندگی این افراد در چه مرحله ای قرار دارد.

هفته گذشته نیز هفت نفر از پناهجویان ایرانی در مقابل دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در شهر وان ترکیه دست به اعتصاب غذا و تحصن زدند.

این عده به بی بی سی فارسی گفتند که توسط سازمان ملل به عنوان پناهجو پذیرفته شده اند، اما چند سال است که پرونده آنها به کشوری برای اقامت ارجاع نشده است.

یکی از این پناهجویان گفت که پرونده بعضی از این افراد ۴ سال است که از جانب سازمان ملل متحد به عنوان پناهجو مورد پذیرش قرار گرفته است، اما مسئولان سازمان ملل در ترکیه تا این لحظه پرونده آنها را به کشوری که پذیرای این افراد باشد ارجاع نداده اند.

این پناهجوی ایرانی افزود که طی پنج روز گذشته، تنها یک بار یکی از مقامات سازمان ملل در ترکیه به آنها سر زده و در واکنش به تحصن و اعتصاب غذای این پناهجویان به آنها گفته است: "فکر می کنم کار درستی نکرده‌اید".

خودسوزی یک پناهجوی ایرانی

یک پناهجوی ایرانی در هلند خود را به آتش کشید و جان داد.

روز پنجشنبه، ۱۸ فروردین (۷ آوریل)، پلیس شهر آمستردام در هلند اعلام کرد که یک شهروند ایرانی که روز گذشته خود را در محلی در مرکز این شهر به آتش کشیده بود در اثر شدت سوختگی جان خود را از دست داده است.

تقاضای این مرد سی و شش ساله، که نام او فاش نشده است، برای دریافت اجازه اقامت در هلند از سوی مقامات این کشور رد شده و قرار بود از این کشور اخراج و احتمالا به ایران بازگردانده شود.

پس از این که این مرد با ریختن بنزین به روی خود، دست به خودسوزی زد، رهگذران در صدد خاموش کردن آتش برآمدند .

اگرچه ماموران امداد در محل حاضر شدند و او را به بیمارستان منتقل کردند، اما براساس اطلاعیه پلیس، این مرد بدون اینکه به هوش بیاید، در بیمارستان درگذشت.

سازمان ملل متحد چندی پیش در گزارشی اعلام کرد که پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در خردادماه ۱۳۸۸ و اعتراضات گسترده به نتایج آن که با سرکوب حکومت ایران همراه شد، شمار پناهجویان ایرانی رشدی قابل ملاحظه داشته است.

مطالب مرتبط