ادامه تلاش هند برای یافتن راهی جهت پرداخت پول نفت ایران

بانک مرکزی آلمان
Image caption تلاش اخیر برای پرداخت پول ایران با وساطت بانک مرکزی آلمان ناکام ماند

پس از به مانع برخوردن تلاش هند برای پرداخت پول ایران از طریق آلمان بابت خریداری نفت، دو کشور همچنان برای یافتن راه حلی تازه در تقلا هستند.

بانک مرکزی هند در ماه دسامبر یک مکانیزم قدیمی برای پرداخت پول ایران را لغو کرده بود. هفته گذشته گزارش شد که هند می خواهد بدهی ایران را از طریق بانکی در شهر هامبورگ آلمان - که کار آن رسیدگی به تجارت بین المللی با شرکت های ایرانی است - پرداخت کند.

اما یک مقام ارشد دولت آلمان روز سه شنبه (پنجم آوریل) خبر داد که هند از پرداخت پول نفت ایران از طریق سیستم بانکی آلمان منصرف شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز نشست مقام های هندی در روز پنجشنبه برای یافتن راه حلی برای پرداخت پول نفت خام ایران بی نتیجه مانده است.

آر. گوپالان وزیر امور اقتصادی هند گفت: "هنوز تصمیمی گرفته نشده است. هنوز در حال بررسی گزینه ها هستیم."

پس از آنکه بانک مرکزی هند، در دسامبر سال گذشته، ارائه تسهیلات بانکی برای خرید نفت و گاز از ایران را متوقف کرد، این کشور ناچار بود پول نفت خریداری شده از ایران را از طریق یک واسطه پرداخت کند.

هند قرار بود سالانه ۹ میلیارد یورو از طریق بانک مرکزی آلمان به بانک تجارتی ایران و اروپا در هامبورگ و از آن طریق به ایران پرداخت کند.

آن توافق بانکی که برای اجرا نیاز به تایید دولت آلمان داشت، با واکنش تند آمریکا و اسراییل روبرو شد.

هفته نامه اشپیگل جمعه گذشته در مقاله ای ادعا کرد که این توافق بانکی، در ازای آزادی دو خبرنگار آلمانی بازداشت شده در ایران انجام شده است.

دولت آلمان این گزارش هفته نامه اشپیگل را تایید یا رد نکرد.

مطالب مرتبط