غزال‌های عربی با ایران کنار آمدند

حق نشر عکس fars

تولد اولین غزال عربی (اوریکس) در منطقه‌ای حفاظت شده در رامهرمز، نشان می دهد که شرایط برای تکثیر این گونه جانوری در ایران فراهم شده است.

غزال‌های والد، در چارچوب یادداشت تفاهم همکاری ایران و قطر برای مبادله گونه‌های حیوانی، در مهرماه سال گذشته به ایران داده شدند و در منطقه حفاظت‌شده شکار ممنوع "دیمه" رهاسازی شده بودند.

اوریکس نر منطقه "دیمه"، ۳ ساله و اوریکس ماده، ۲ ساله است.

خبر تولد اولین غزال عربی در ایران را تورج همتی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اعلام کرده است.

به نظر اسماعیل کهرم، کارشناس محیط زیست، زاد و ولد یک حیوان در محیطی غیربومی و غریبه، از نظر زیست محیطی اهمیت قابل توجهی دارد.

او به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "وقتی حیوانی از وطن اصلی‌اش جدا و وارد محیطی جدید با ویژگی‌های آب و هوایی و نوع گیاهان متفاوت می‌شود، به طور طبیعی احساس غریبی می‌کند و غرایز اصلیش، از جمله تولیدمثل، تا مدت‌ها ساکت می‌ماند."

به گفته این کارشناس محیط زیست، تنها بعد از این که یک حیوان توانست خود را در محیط جدید بازبیابد، خصوصیات اولیه‌ای را که در حیات وحش یا در کشور مبداء داشته است، نشان می‌دهد.

غزال‌های عربی از گونه‌های جانوری نادر و در خطر انقراض هستند و کشورهای عربی حاشیه جنوب خلیج فارس، از جمله قطر و عربستان سعودی، اصلی‌ترین زیستگاه آنها به شمار می‌روند.

اسماعیل کهرم تاکید دارد که "نگهداری حیوانات غیربومی و غریبه، طوری که غرایزشان برگردد، کاری تخصصی است و به طور تصادفی انجام نمی‌شود، در نتیجه به نظر می‌رسد مسئولان منطقه حفاظت‌شده‌ای که اوریکس‌ها در آن زاد و ولد کرده‌اند، توانسته‌اند شرایط مناسبی را برای آنها فراهم کنند."

سازمان محیط زیست ایران، منطقه حفاظت‌شده "دیمه" در نزدیکی رامهرمز را به مساحت ۱۰۰ هکتار به احیای آهوی ایرانی اختصاص داده است و در این منطقه به جز دو رأس اوریکس، ۲۲ رأس آهوی ایرانی هم رهاسازی شده‌اند.

مطالب مرتبط