سوخت‌گذاری نیروگاه بوشهر از سر گرفته شد

نیروگاه هسته‌ای بوشهر حق نشر عکس AFP
Image caption در بیانیه شرکت روسی اشاره‌ای به تاریخ راه‌اندازی نیروگاه هسته‌ای بوشهر نشده است

روسیه تزریق سوخت به راکتور نیروگاه هسته ای بوشهر را از سر گرفته است.

اوایل اسفند ماه سال گذشته مقام‌های ایران از خارج کردن سوخت داخل راکتور نیروگاه بوشهر "برای انجام برخی آزمایش‌ها و اقدامات فنی" برای مدتی محدود خبر داده بودند.

روز جمعه، ۸ آوریل (۱۹ فروردین) شرکت اتم استروی اکسپورت که نظارت بر ساخت نیروگاه بوشهر را برعهده دارد در بیانیه‌ای اعلام کرد که سوخت‌گذاری نیروگاه بوشهر بعد از 'بازرسی مجدد نیروگاه و تمام قطعات آن' دوباره آغاز شده است.

در بیانیه این شرکت تاریخ دقیق راه‌اندازی نیروگاه بوشهر مشخص نشده است.

سوخت مورد نیاز نیروگاه بوشهر توسط شرکت روسی طرف قرارداد تامین می شود که در عین حال، مسئول خارج کردن و انتقال پس مانده سوخت اتمی نیز خواهد بود.

فرآیند سوخت گذاری رآکتور نیروگاه بوشهر پیش از این در اوایل ماه دسامبر ۲۰۱۰ انجام شده بود و علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران در سفر اخیرش به بوشهر گفته بود: "درِ راکتور این نیروگاه بسته شده و همه چیز آماده و مهیا است تا در آینده نزدیک برق تولید شود."

اما تکمیل طرح نیروگاه بوشهر تا کنون بارها به تعویق افتاده و مشکلات فنی و مالی، دلیل تاخیر در راه اندازی این نیروگاه عنوان شده است.

بررسی علل تاخیر در راه اندازی نیروگاه

روز جمعه، ۱۹ فروردین، هم زمان با علام سوخت‌گذاری مجدد نیروگاه بوشهر، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از تشکیل یک کمیته ویژه شش نفره برای بررسی علل تاخیر در راه‌اندازی نیروگاه بوشهر خبر داد.

حمیدرضا کاتوزیان در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت: "مقرر شد این کمیته ابعاد مشکلات فنی، مالی و مسائل مربوط به قرارداد روس‌ها را بررسی کند و گزارش نهایی را به کمیسیون انرژی و رئیس مجلس ارائه دهد."

به گفته آقای کاتوزیان کار بررسی این کمیته طی دو ماه آینده به پایان خواهد رسید.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران پیش از این گفته بود خارج شدن سوخت از نیروگاه اتمی بوشهر موجب می شودراه اندازی این نیروگاه یک سال به تاخیر بیفتد.

استاکس‌نت

یکی از مسائلی که طی ماه‌های گذشته اخبار و واکنش‌های زیاد و گاه متناقضی را به همراه داشت، نفوذ کرم اینترنتی استاکس‌نت به تاسیسات هسته ای ایران بود.

مقام های ایران تایید کردند که کرم اینترنتی استاکس‌نت کامپیوترهای کارکنان راکتور اتمی بوشهر را آلوده کرده، اما در عین حال تاکید داشتند که استاکس‌نت به سیستم های اصلی نیروگاه صدمه نزده است.

دیمیتری روگوزن، نماینده روسیه در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در ماه ژانویه گذشته گفته بود استاکس نت ممکن بود فاجعه ای هسته ای مانند چرنوبیل در بوشهر به راه اندازد.

سابقه برنامه ساخت نیروگاه بوشهر به سال ۱۹۷۵ و زمانی می رسد که ایران به دلیل گسترش مصرف داخلی، به خصوص توسط واحدهای تولیدی، با کمبود برق مواجه بود.

پس از انقلاب سال ۱۹۷۹، این طرح کنار گذاشته شد و قراردادهای آن عمدتا به ابتکار جمهوری اسلامی لغو شد.

از اوایل دهه ۱۹۹۰، جمهوری اسلامی بار دیگر در صدد احیای طرح نیروگاه اتمی بوشهر برآمد و در سال ۱۹۹۲، تفاهم نامه اولیه و در سال ۱۹۹۵، قرارداد نهایی ساخت نیروگاه با طرف روسی امضا شد.

آمریکا و کشورهای غربی ساخت نیروگاه اتمی بوشهر را مغایر تعهدات هسته ای ایران نمی‌‎دانند و از مشارکت روسیه در این طرح حمایت می‌کنند.

مطالب مرتبط