سه خط لوله گاز در استان قم منفجر شد

خط لوله گاز حق نشر عکس s
Image caption خطوط لوله منفجر شده بخشی از شبکه انتقال گاز به مناطق شمالی ایران است

صبح امروز جمعه، ۱۹ فروردین، سه خط لوله اصلی انتقال گاز طبیعی ایران در منطقه ای در استان قم منفجر شد.

این خطوط لوله، بخشی از شبکه انتقال گاز طبیعی تولید شده در پالایشگاه‌های جنوب ایران به استان‌های شمال و شمال غربی است.

بنا بر گزارش خبرگزاری مهر این انفجار در ۷۴ کیلومتری جاده دلیجان به قم رخ داده است و در اولین اقدام پس از وقوع آن، مسئولان شرکت ملی گاز اقدام به تخلیه گاز از خطوط لوله آسیب‌دیده کرده‌اند.

سخنگوی شرکت ملی گاز ایران اظهار نظر درباره دلیل این حادثه را به مشخص شدن نتایج تحقیق گروه‌های کارشناسی موکول کرد، اما علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی به خبرگزاری خانه ملت گفت که به احتمال قوی این انفجار کار "گروه‌های خرابکار" است.

مجید بوجارزاده در گفت و گو با خبرگزاری مهر از امکان بازسازی لوله‌ها در مدت ۴۸ ساعت خبر داد و گفت که با اقدامات انجام‌شده " مشکلی در تامین گاز مشترکان وجود ندارد."

'دلایل نامشخص'

خبر این انفجار در حالی منتشر می شود که دو ماه پیش هم سه خط لوله انتقال گاز در نزدیکی منطقه سلفچگان در استان قم منفجر شد. به گفته آقای سلیمی، محل آن انفجار در صد کیلومتری انفجار امروز بوده است.

شدت آن انفجار، که در روز ۲۲ بهمن ۱۳۸۹ رخ داد، به حدی بود که لرزش ناشی از آن در شهر قم هم احساس شد و آسمان بخشی از این شهر به رنگ قرمز در آمد.

در آن زمان سخنگوی شرکت ملی گاز ایران گفت که علت انفجار "مسائل فنی" نبوده است. با این حال آقای سلیمی احتمال داده است که دو انفجار به هم مربوط باشد.

پیش از آن در حادثه ای دیگر، انفجار در خط لوله گاز سرخس در شمال شرق ایران در شهریور ماه گذشته ۹ کشته و ۱۶ زخمی بر جای گذاشته بود.

علت انفجار سرخس برخورد بیل مکانیکی با خطوط لوله تامین پالایشگاه شهید هاشمی‌نژاد (خانگیران) اعلام شد.

مطالب مرتبط