درخواست از گزارشگر ویژه سازمان ملل برای دفاع از وکلای ایرانی

دو گروه مدافع حقوق بشر از "گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای استقلال وکلای دادگستری و قضات" خواسته اند که برای دفاع از وکلای ایرانی تدابیری اتخاذ کند.

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران، در بیانیه ای مشترک، جمهوری اسلامی را به آزار و اذیت وکلای دادگستری به ویژه ارعاب و سرکوب وکلای حقوق بشری متهم کرده اند.

عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر گفت: "دستگیری و آزار و ارعاب وکلای دادگستری بُعدِ دیگری از بی اعتنایی کامل دولتمردان ایران به موازین قانونی و موازین محاکمه عادلانه را تشکیل می دهد."

در سال های اخیر و به ویژه پس از انتخابات بحث برانگیز دهم ریاست جمهوری در ایران، تعدادی از وکلای سرشناس از جمله شیرین عبادی، محمد مصطفایی و شادی صدر از ایران خارج شده اند.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران سال گذشته به طور صریح درباره مصاحبه وکلا با "رسانه های بیگانه" هشدار داد.

نایب رئیس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در بیانیه روز جمعه گفت: "دولتمردان ایران وکلای حقوق بشری را تنبیه می کنند و می کوشند از تعداد وکلایی بکاهند که آماده اند از قربانیانِ نظام آشکارا پر عیب و نقص قضایی، به ویژه از فعالان حقوق بشر و حقوق زنان، فعالان سندیکایی و دانشجویی، دفاع کنند."

این گروه های مدافع حقوق بشر از گزارشگر ویژه سازمان ملل برای استقلال وکلای دادگستری و قضات خواستند که برای پایان دادن به "آزار و ارعاب" وکلا در ایران تدابیری اتخاذ کند.

در بیانیه این دو گروه به ویژه به دستگیری اخیر قاسم شعله سعدی، وکیل دادگستری اشاره شده است.

این نماینده سابق مجلس یکشنبه گذشته در فرودگاه مهر آباد تهران بازداشت شد.

نسرین ستوده، محمد اولیایی فرد و جاوید هوتن کیا نیز از وکلای ایرانی هستند که در زندان بسر می برند.

شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل در دی ماه گذشته با نوشتن نامه ای به ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد خواهان پیگیری پرونده نسرین ستوده شد.

خانم ستوده وکالت تعدادی از پرونده های سیاسی و حقوق بشری از جمله وکالت شیرین عبادی، عیسی سحرخیز، کیوان صمیمی، محمدصدیق کبودوند، عاطفه نبوی، خدیجه مقدم، خانواده احمد نجاتی کارگر، از کشته شدگان پس از انتخابات و آرش رحمانی پور، از اعضای انجمن پادشاهی ایران را که در سال ۸۸ اعدام شد، بر عهده داشته است.