نگرانی آمریکا از حمله نیروهای عراقی به اردوگاه اشرف

حق نشر عکس Reuters
Image caption آمریکا می گوید که دولت و ارتش عراق این بحران را آغاز کرده اند

دولت آمریکا از حمله مرگبار نیروهای عراقی به اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در اردوگاه اشرف عمیقا ابراز نگرانی کرده و دولت عراق را به پرهیز از خشونت فراخوانده است.

هم زمان، سازمان گزارشگران بدون مرز با صدور بیانیه ای ممانعت از ورود خبرنگاران به اردوگاه اشرف را محکوم کرده است.

نیروهای عراقی در ساعات اولیه بامداد جمعه به اردوگاه اشرف، واقع در ۸۰ کیلومتری شمال بغداد، حمله کردند و درگیری بین آنان و ساکنان اردوگاه آغاز شد.

سازمان مجاهدین خلق ایران می گوید که ۳۱ تن از ساکنان اردوگاه کشته و ۳۰۰ نفر نیز زخمی شده اند.

خبرگزاری های بین المللی به نقل از مقام های بیمارستانی و امنیتی عراق تعداد کشته شدگان را بین سه تا ۲۵ نفر اعلام کرده اند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه با صدور بیانیه ای از این واقعه عمیقا ابراز نگرانی کرد.

مارک تونر، سخنگوی این وزارتخانه گفته است که دولت و ارتش عراق این بحران را آغاز کرده اند.

به گفته وی، سفارت آمریکا در بغداد، ستاد فرماندهی ارتش آمریکا در عراق و دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در این کشور به طور مداوم بلندپایه ترین مقام های دولت عراق را به خویشتنداری و پرهیز از خشونت در قبال ساکنان اردوگاه اشرف ترغیب می کنند.

او گفت: "ما بار دیگر از دولت عراق می خواهیم که با ساکنان اروگاه اشرف بطور بشردوستانه و بر اساس قوانین عراق و تعهدات بین المللی اش رفتار کند."

سازمان مجاهدین خلق هم اکنون در فهرست گروه های تروریستی وزارت امور خارجه ایالات متحده قرار دارد. این گروه اتهام تروریسم را بی اساس می داند.

از سوی دیگر، سازمان گزارشگران بدون مرز طی بیانیه ای عدم دسترسی رسانه ها به اردوگاه اشرف را محکوم کرده است.

گزارشگران بدون مرز گفت: "این ممنوعیت برای اطلاع رسانی غیر قابل پذیرش است. نیروهای نظامی از ورود خبرنگاران جلوگیری می ‌کنند تا سرکوب و کشتار غیر نظامیان را پنهان کنند. ارتش عراق کسانی را که به فیلم‌برداری و عکس برداری از این درگیری مشغول بوده‌اند، عامدانه هدف قرار داده است."

خبرگزاری فرانسه به نقل از سفیر عراق در سازمان ملل متحد می نویسد که دولت عراق متعهد است که ساکنان اردوگاه اشرف را به ایران نفرستد.

بنابر این گزارش، حمید بیاتی روز جمعه در جلسه شورای امنیت گفت که ساکنان این اردوگاه پناهنده هستند و افزود: "آنها به ایران بازگردانده نخواهند شد."

آغاز درگیری

یکی از فرماندهان عراقی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که دستور حمله به اردوگاه اشرف پس از دو روز سنگ پرانی ساکنان این محل به سوی سربازان عراقی، که در نزدیکی این محل مستقر شده بودند و اقدام آنان در انداختن خود در برابر خودروهای نظامی صادر شد.

از این عملیات چند فیلم ویدیوئی، با نشان سازمان مجاهدین خلق، در شبکه یوتیوب منتشر شده که گروهی از نظامیان مسلح را هنگام ورود به اردوگاه اشرف نشان می دهد در حالی که شعارهای ساکنان و صدای شلیک به گوش می رسد هر چند مشخص نیست که آیا این صدا مربوط به شلیک گاز اشک آور است یا گلوله.

علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق، استفاده نیروهای دولتی از اسلحه در عملیات سحرگاه جمعه و بروز تلفات در عملیات ورود نظامیان به اردوگاه اشرف را تکذیب کرد و گفت که پس از چند ساعت، آرامش در این محل برقرار شد.

او گفت هدف از این عملیات، استقرار نفرات دولتی در داخل و اطراف اردوگاه اشرف بوده است. وی علیه هر اقدامی در "نقض قوانین عراق در این محل" هشدار داد.

مشاور رسانه‌ ای نخست وزیر عراق به خبرگزاری فرانسه گفت که بغداد دیگر چنین سازمانی را که در 'فعالیت‌های تروریستی' دخیل بوده و باعث 'آسیب زدن به روابط با همسایگان عراق' می‌شود، تحمل نخواهد کرد.

علی الموسوی، مشاور آقای مالکی از سفرای اتحادیه اروپا در عراق خواسته که "این گروه (مجاهدین خلق) را هر کجا که می‌خواهند اسکان دهند، چرا که عراق نمی‌تواند بیش از این آنها را تحمل کند."

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا که از عراق دیدن می کند، ضمن ابراز نگرانی در مورد تلفات این واقعه، از دولت عراق خواست تا از خود "خویشتنداری" نشان دهد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز از مقام‌های عراقی خواسته است که بلافاصله تحقیقات مستقلی را درباره گزارش‌های منتشرشده از کشته و زخمی شدن ساکنان اردوگاه اشرف توسط سربازان عراقی آغاز کند.

حق نشر عکس AP
Image caption برخی از اعضای سازمان مجاهدین خلق سالهاست در اردوگاه اشرف سکونت داشته اند

ملکوم اسمارت، مدیر بخش خاور میانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل گزارش‌های منتشر شده را 'بسیار نگران‌کننده' خوانده و گفته است: "مقام‌های عراقی، چه بخواهند چه نخواهند، مسئول تامین امنیت و آسایش ساکنان اردوگاه اشرف هستند و این شامل فراهم کردن دسترسی فوری و مناسب به امکانات درمانی مورد نیاز است."

در اعتراض به حمله به اردوگاه اشرف، شماری از اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق در برابر سفارت آمریکا در لندن تجمع کردند.

بنا بر گزارش فرداد فرحزاد، خبرنگار بی بی سی فارسی از مقابل سفارت آمریکا در لندن، تجمع کنندگان بسیار منقلب بودند و نسبت به 'اقدام نکردن دولت آمریکا در قبال حمله نیروهای عراقی به کمپ اشرف' اعتراض داشتند.

گزارش‌هایی از تجمع اعضا و هواداران سازمان مجاهدین خلق در شهرهای دیگر اروپا از جمله اسلو، پایتخت نروژ نیز منتشر شده است.

سابقه اردوگاه

در جریان جنگ ایران و عراق در دهه ۱۹۸۰ میلادی، گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق و رهبران این سازمان به عراق پناهنده شدند تا به فعالیت مسلحانه علیه جمهوری اسلامی مبادرت کنند.

اما پس از حمله نیروهای خارجی و سقوط حکومت صدام حسین، رئیس جمهوری عراق در سال ۲۰۰۳، ساکنان این اردوگاه به عنوان خارجیان مسلح غیر متخاصم، تحت حفاظت نیروهای آمریکایی قرار گرفتند و بعدا خلع سلاح شدند.

در سال ۲۰۰۹، مسئولیت حفاظت از این اردوگاه به دولت عراق واگذار و این کشور متعهد شد با ساکنان آن طبق قوانین عراق رفتار کند و از اقدام به استرداد اجباری اعضای سازمان مجاهدین خلق به ایران، که ممکن است جان آنان را به مخاطره اندازد، خودداری ورزد.

اردوگاه اشرف همچنان محل سکونت بیش از سه هزار تن از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران است. دولت نوری المالکی، نخست وزیر عراق، تحت فشار جمهوری اسلامی قرار داشته است تا اردوگاه را تعطیل و ساکنان آن را اخراج کند یا به ایران تحویل دهد اما از آنجا که این افراد در صورت استرداد به ایران، احتمالا با خطر مرگ مواجه می شوند، فشارهای بین المللی مانع از آن شده است که دولت عراق به چنین اقدامی دست بزند.

جمهوری اسلامی چند نفر از کسانی را که در ارتباط با اعتراضات به نتیجه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری بازداشت کرده بود به اتهام سفر به عراق و تماس با ساکنان اردوگاه اشرف به اعدام محکوم کرده است.

در عین حال، مساله انتقال امن این افراد، که بعضی از آنان در همین اردوگاه به میانسالی رسیده اند، به کشورهای دیگر هنوز حل و فصل نشده است و پیشنهاد دولت عراق برای منتقل کردن ساکنان اردوگاه به محل دیگری نیز مورد قبول آنان قرار نگرفته است.

این نخستین بار نیست که گزارشی از برخورد نیروهای دولتی عراق با ساکنان اردوگاه اشرف مخابره می شود.

در ژوئیه سال ۲۰۰۹، گزارش هایی از حمله نیروهای دولتی به اردوگاه اشرف و زخمی شدن و بازداشت گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق منتشر شد، در ماه دسامبر سال بعد نیز، خبرهای مشابهی منتشر شد و اوایل سال جاری هم گفته شد که افراد ناشناس به ساکنان این اردوگاه هجوم برده و به ضرب و شتم آنان پرداخته اند.

گزارش جدیدترین مورد حمله به اردوگاه اشرف یک روز پس از آن انتشار می یابد که یکی از سخنگویان مجاهدین خلق در آمریکا در یک مصاحبه مطبوعاتی اظهار داشت که مدارکی در اختیار این سازمان قرار دارد که نشان می دهد دولت ایران یک تاسیسات مخفی تولید قطعات سانتریفیوژ را در نزدیکی تهران به کار انداخته است.

سانتریفیوژها در غنی سازی اورانیوم به کار می روند. قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل فعالیت جمهوری اسلامی در این زمینه را ممنوع کرده است.

مطالب مرتبط