پیام‌های آشتی‌جویانه ایران به کشورهای عربی

علی اکبر صالحی حق نشر عکس AFP
Image caption سخنان آقای صالحی لحنی محکم اما محتوایی آشتی‌جویانه دارد

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، ضمن رد اتهاماتی که کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس علیه ایران مطرح کرده‌اند، برای حل و فصل "سوءتفاهم‌ها" از طریق گفت‌وگو اعلام آمادگی کرد.

آقای صالحی روز شنبه ۲۰ فروردین (۹ آوریل) در یک کنفرانس خبری در تهران گفت که ایران به اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر، از جمله بحرین پایبند بوده است و در کویت هم جاسوسی نکرده است.

او در عین حال ورود نیروهای عربستانی به بحرین برای کمک به سرکوب معترضان بحرینی را "اشتباهی بزرگ" خواند و گفت: "عربستان سعودی باید هر چه سریع تر خاک بحرین را ترک کند و تا مسائل پیچیده تر از این نشده، کشورهای منطقه با هم رایزنی کنند و اگر ابهامات، سوءتفاهمات یا عدم اعتمادهایی هست، بنشینند و از طریق مجاری دیپلماتیک امور را حل و فصل کنند".

آقای صالحی گفت که پس از به عهده گرفتن سمت وزارت امور خارجه، بهبود روابط با عربستان را به عنوان اولویت اصلی کار خود در نظر گرفته، اما پاسخ عربستان "غیرعقلانی و غیرحساب شده" بوده است.

دولت بحرین ایران را به تحریک شیعیان بحرینی علیه حکومت خاندان آل خلیفه متهم می کند و دولت کویت هم می گوید که سپاه پاسداران ایران یک شبکه جاسوسی را در کویت اداره می کرده است.

اکثریت مردم بحرین شیعه مذهب هستند و به طور سنتی روابط خوبی با ایران دارند، اما حکومت این کشور در اختیار اقلیت سنی مذهب مورد حمایت دولت عربستان سعودی است.

وزیر امور خارجه ایران امروز گفت که خواسته های مردم بحرین مثل خواسته های مردم مصر و تونس است و نباید آنها را فرقه ای و طایفه ای دانست.

او در مورد اتهام جاسوسی ایران در کویت هم گفت که دولت کویت یک سال و نیم پیش که این اتهام تازه مطرح شده بود، آن را رسما منتفی اعلام کرد، اما اکنون با توجه به اوضاع منطقه این "موضوع تصنعی و دروغ" را دوباره مطرح کرده است.

دادگاهی در کویت اخیرا دو ایرانی را به اتهام همکاری با یک شبکه جاسوسی متعلق به ایران به اعدام محکوم کرد و وزارت امور خارجه این کشور هم اعلام کرد که سه دیپلمات ایرانی را به دلیل رابطه با همین شبکه اخراج می کند.

آقای صالحی گفت که تلفنی به وزیر امور خارجه کویت گفته است: "اگر هدف ما آسیب رساندن به کویت بود، زمانی که صدام به کویت حمله کرد و کویت در آسیب پذیرترین وضعیت خود قرار داشت به این کشور کمک نمی کردیم".

او گفت با وجود اینکه کویت در دوران جنگ ایران و عراق، به حکومت صدام حسین کمک کرده بود، پس از حمله عراق به کویت، ایران مردم و دولتمردان کویتی را پناه داد.

وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت که ایران دولت جدید مصر را "برآمده از اراده مردم" می داند و مشتاق برقراری روابط گرم با این کشور است.

او گفت: "آماده پذیرایی از وزیر امور خارجه مصر در ایران هستیم و آمادگی متقابل در طرف مصری هم وجود دارد که ما در مصر حضور یابیم. رایزنی ها در حال انجام است و ما به آینده روابط سیاسی مصر و ایران بسیار خوشبین هستیم".

او با تأکید بر جایگاه ویژه مصر در جهان اسلام و کشورهای منطقه، اظهار امیدواری کرد که آثار سی سال خصومت میان دولت های ایران و مصر جبران و روابط عمیقی میان این دو کشور برقرار شود.