عراق کشته شدن سه نفر را در حمله به اردوگاه اشرف تایید کرد

ساکنان قرارگاه اشرف حق نشر عکس Reuters
Image caption ساکنان قرارگاه اشرف در مقابل اتوبوس خبرنگاران: "صبر کنید تا ما جنایت هایشان را برایتان بازگو کنیم"

علی غیدان، فرمانده نیروی زمینی ارتش عراق، کشته شدن سه نفر از ساکنان اردوگاه اشرف در درگیری روز جمعه بین نیروهای نظامی عراق و ساکنان این اردوگاه را تایید کرد و گفت درگیری ها با تحریک ساکنان قرارگاه اشرف آغاز شده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که آقای غیدان روز شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۸۹ (۹ آوریل ۲۰۱۱) چند خبرنگار را برای بازدید از اردوگاه اشرف به این منطقه دعوت کرد و به آنها گفت درگیری ها زمانی آغاز شد که نیروهای عراقی قصد داشتند بخشی از زمین های اردوگاه اشرف را که متعلق به کشاورزان منطقه بود، به صاحبانش بازگردانند.

نمایندگان سازمان مجاهدین خلق ایران در اروپا (که همه بیش از سه هزار ساکن اردوگاه اشرف عضو این گروه هستند) تعداد کشته شدگان درگیری های روز جمعه را بیش از ۳۰ نفر ذکر کرده اند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس نیز به نقل از کارکنان بیمارستان های منطقه (که نخواسته اند نامشان فاش شود) گزارش کرده که ۱۲ نفر در درگیری های روز جمعه کشته شده اند.

به گزارش رویترز، خبرنگاران در یک اتوبوس از بخش هایی از اردوگاه اشرف که از کنترل سازمان مجاهدین خلق خارج شده عبور کردند و نیروهای عراقی اجازه صحبت کردن خبرنگاران با ساکنان اردوگاه را نمی دادند.

اما به نوشته خبرنگار رویترز، در بخشی از مسیر تعدادی از ساکنان اردوگاه که پشت موانع آهنی متوقف شده بودند، خود را به کنار اتوبوس رساندند و با فریاد "قاتل، قاتل" و "خائن، خائن" از خبرنگاران می خواستند به حرفهایشان گوش دهند.

روی یکی از کاغذهایی که در دست یکی از این ساکنان بود، به زبان انگلیسی نوشته شده بود: "همین جا توقف کنید و بگذارید ما جنایت های آنها را برایتان بازگو کنیم".

محمد العسکری، سخنگوی وزارت دفاع عراق نیز که همراه خبرنگاران بود گفت: "نیروهای ما بدون قصد درگیری به اینجا آمده بودند. اما آنها تهدید شدند، تحریک شدند و بهشان توهین شد."

ژنرال غیدان گفت در این درگیری ها سه نفر از ساکنان اردوگاه اشرف که خود را جلوی خودروهای زرهی ارتش انداخته بودند، کشته شدند. او به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

واکنش مثبت ایران

همزمان علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، در کنفرانس مطبوعاتی روز شنبه خود در پاسخ به سوال خبرنگاری در مورد تلاش دولت عراق برای اخراج اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران از این کشور گفت: "این اقدام حکومت عراق که از طرف ما قابل تقدیر است، اقدامی است در جهت عملیاتی کردن و پیاده کردن قانون اساسی و مصوبات و تصمیمات قوه قضائیه این کشور."

مطالب مرتبط