بررسی روزنامه های تهران؛ یکشنبه ۲۱ فروردین

از شغل های جدید تا اختلافات حل نشدنی هاشمی و احمدی نژاد

حق نشر عکس a
Image caption کارتون روز: طرح هادی حیدری، شرق

تغییر شغل دوقلوهای دولت، دستاوردهای جدید هسته ای که در روزنامه ها تعدادشان متفاوت نقل شده، همراه تحلیل هائی از وضعیت منطقه مهم ترین مطالب روزنامه های امروز تهران است که از کاهش معاملات بورس تهران چند سال بعد از رشد آن به عنوان حباب بورس نوشته اند و خبر داده اند که اختلافات هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد حل شدنی نیست.

جام جم و چند روزنامه دیگر امروز صبح در عنوان اصلی خود از "شش دستاورد جدید هسته ای" خبر داده اند، اما قدس از "هفت دستاورد جدید هسته ای" نوشته، کیهان با عنوان بزرگ "9 گام بلند دیگر" نوشته ایران هسته ای بی وقفه پیش می رود، رسالت و تهران امروز هم از رونمائی از دستاوردهای جدید هسته ای" خبر داده اند.

این صفرهای مزاحم

" نشانه های حباب بورس آشکار شد" تیتر بزرگ روزگار است، دنیای اقتصاد نوشته "روز تاریخی بورس با سه رکورد"، جهان صنعت از "62 هزار میلیارد تومان درآمد هدفمند کردن یارانه ها" خبر داده و سیاست روز نوشته "ایران می تواند در منطقه بهتر بازی کند"

بیژن كیامنش در سیاست روز نوشته موضوع حذف سه صفر از پول ملی در هفته های اخیر از سطح رسانه ها فراتر رفت. به طوری كه رییس كل بانك مركزی در تازه ترین گفت و گوی رسانه ای خود اعلام كرد كه نه سه صفر بلكه چهار صفر از پول ملی برداشته خواهد شد. آن چنان كه از گفته های مطرح كنندگان این برنامه بر می آید ،ظاهرا حذف سه یا چهار صفر به معنی برنامه ای برای ارتقا و تقویت توان اقتصادی كشور نیست . بلكه به معنی تغییر برخی قراردادهاست .

نویسنده نتیجه گرفته اگر كارمندی تاكنون یك صد هزار تومان دستمزد برای هر ماه كاری دریافت می كرده است ، براساس قرارداد تازه ، همان كارمند این بار صدتومان ، اگر سه صفر حذف شود و ده تومان، اگر چهار صفر حذف شود ، دریافت خواهد كرد . كه البته در این شرایط اگر قیمت هر كیلو گوشت قرمز ، مثلا ده هزار تومان باشد، براساس قرارداد جدید ، یك تومان محاسبه خواهد شد . البته نرخ همه كالاها این چنین گرد و رند نیست و از آنجا كه گرد كردن قیمت‌ها، براساس منطق مصطلح بازار ، همواره به سوی قیمت‌های بالاتر گرایش داشته است، بنا براین برنامه حذف سه یا چهار صفر ، اساسا با افزایش غیر منطقی نرخ كالاها و خدمات در بازار همراه خواهد بود .

سیاست روز با اشاره به تجربه کشورهائی مانند ترکیه نوشته اقتصاد تركیه در سالهای طولانی همواره در گیر تورم های فزاینده بوده است . اما هنگامی كه اردوغان مدیریت كشور را در دست گرفت، توانست با توسعه گسترده ساختارهای اقتصادی ، ایجاد بستر های واقعی برای حضور و مشاركت بخش خصوصی و نیز پیوند اقتصادی و تجاری با اقتصاد بین المللی ، فضای اقتصادی و صنعتی كشور را به سوی رشد مداوم تولید ناخالص ملی به حركت درآورد. اما اقتصاد ایران هنوز نتوانسته است به چنین چشم اندازی دست یابد .

طهماسب طلایی‌ در سرمقاله جهان صنعت نوشته با وجود آنکه سال گذشته مسوولان درخواست انصراف از یارانه‌گیری را از مردم داشتند طی دو مرحله 61 میلیون نفر یارانه نقدی گرفتند و بر اساس آخرین اخبار با افزایش خانوارهای جدید در این طرح هم‌اکنون70 میلیون نفر در سال جدید برای واریز یارانه نقدی در نظر گرفته‌شده‌اند و خانوارهایی که از دو مرحله قبلی یارانه‌ها محروم شده‌اند، قرار است اگر مشکلی در اطلاعاتشان نباشد، مرحله سوم یارانه را بگیرند.

نویسنده تاکید کرده در قانون هدفمندسازی یارانه‌ها برای سال‌جاری 56 هزارمیلیارد تومان در نظر گرفته شده تا رقم یارانه نقدی حدودا مانند سال گذشته ثابت بماند و با تقسیم رقم یاد‌شده به جمعیت در نظر گرفته، رقم 80 هزار تومان به دست آید. بر این پایه و با توجه به جمعیت حدود 75 میلیون نفری، تنها پنج میلیون نفر از هموطنان‌ یارانه نقدی نمی‌گیرند تا در‌یابیم که قبوض گران گاز و برق کار خود را کرده و بسیاری که تصور گرانی تا این حد را نداشتند به سمت یارانه‌گیری کشانده تا بتوانند بخشی از افزایش هزینه‌ها را جبران کنند.

جهان صنعت نوشته این موضوع از آن جهت مهم است که این روزها بسیاری از بخش‌ها به دنبال پایان یافتن توافق‌های اولیه‌شان برای ثابت نگاه داشتن قیمت‌ها از افزایش احتمالی قیمت‌هایشان خبر می‌دهند و مردم را نگران می‌کنند.باید واقع‌گرا بود و به معاش عمومی توجهی جدی داشت و به مردم دلگرمی حقیقی و قابل تحقق داد و از ارایه وعده‌های دور‌دست پرهیز کرد تا یاری و مدارای مردم را در عمل دید.

شغل های دوقلوی دولت

حق نشر عکس a
Image caption دوقلوهای دولت: صفحه اول روزنامه مردم سالاری

"دو شغل جدید برای بقایی" عنوان اصلی مردم سالاریاست، "آیا موج تغییرات دولت در راه است" تبتر بزرگ ابتکار است و خراسان از "اوج گیری انتقادها از سی دی حاشیه ساز" خبر داده است.

"بقایی لیاقت بیشتر از اینها را دارد؟" سئوالی است که محمد حسین روانبخش در ستون خود در مردم سالاری مطرح کرده و نوشته فقط در ایران است که استعدادها و توانایی ها چنان فوران کرده که یک نفر میتواند در آن واحد در حوزه های "مدیریت و امور اجرایی، "اقتصاد" ،" فرهنگ" و "روابط بین الملل" بی نظیر باشد و به چنان صلاحیتی می رسد که همزمان رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، نماینده ویژه احمدی نژاد در امور آسیا، معاون امور اجرایی رییس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری شود و هنوز هم به توانایی های بیشتر او احتیاج است. مثلا مهلت معرفی وزیر ورزش تمام شده و علی الظاهر کسی پیدا نشده، پس می شود بقایی را در حوزه ورزش هم وارد کرد و به عنوان وزیر به مجلس معرفی کرد !

طنز نویس مردم سالاری به عنوان نشانه های مثال زدنی از نبوغ بقائی به سفرهای وی در زمستان گذشته به مصر و تونس اشاره کرده آن جا که بقایی گفته سفر من به مصر نخستین سفر رسمی یکی از مقامات جمهوری اسلامی ایران به مصر بعد از گذشت 30 سال بود. البته پیش از این مسئولان ایران به مصر سفر کرده بودند، اما هدف آن سفرها شرکت در اجلاس های بین المللی بود که در مصر برگزار می شد نه به دعوت دولت مصر.اما سفر من نخستین سفری بود که یکی از مسئولان ایران به دعوت رسمی انجام داد.

به نوشته این روزنامه بقایی درباره سفر خود به یمن هم گفته حامل پیام احمدی نژاد برای علی عبدالله صالح رئیس جمهور یمن بودم و با برخورد گرم و خوب دولت یمن مواجه شدم، حال حاضر امیدواریم که میزبان هیئتی از یمن در ایران باشیم و همین ارتباطات خواهد توانست روابط دو کشور را از فضایی که اخیرا شکل گرفته بود، خارج کند".

مردم سالاری در نهایت با تاکید بر این که واقعا ایشان لیاقت دارد که ده پانزده پست دیگر هم بگیرد از قول اسفندیار رحیم مشایی نقل کرده نصب بنر بنده در خیابان معنا ندارد.

روان بخش پرسیده با توجه به جمله بالا كدام‌یك از گزینه‌های زیر معنا دارد؟

الف) انتصاب برادر بقایی به سمت معاون اجرایی رئیس‌جمهور

ب) مسئولیت برادر بقایی در سازمان گردشگری و میراث فرهنگی

ج) حكم نماینده ویژه رئیس‌جمهور در امور ویژه آسیا برای برادر بقایی

د) سمت‌ها، پست‌ها و مسئولیت‌های دیگر برادر بقایی.

باید تا پایان دولت دهم با او کنار آمد

ابتکار نوشته رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از ارائه گزارشی از سوی كمیسیون تحقیق مجلس خبرگان از اختلافات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و احمدی نژاد به رهبر خبر داد.

به نوشته این گزارش آیت‌الله محمد یزدی با بیان دیدگاه‌های خود و تشكل متبوعش درباره آخرین تحولات سیاسی كشور و نیز وحدت اصولگرایان برای انتخابات مجلس نهم گفت و گویی با ارگان حزب موتلفه، انجام داده و گفته است: برای همه روشن است كه آقای هاشمی آقای احمدی نژاد را قبول ندارد. این موضوع را برای اولین بار می‌گویم. به عنوان كمیسیون تحقیق خبرگان جدا جدا پیش آقای هاشمی و آقای احمدی نژاد رفتیم تا موضوع اختلاف این دو بزرگوار را تا حد امكان كم كنیم ولی به نتیجه درستی نرسیدیم به خاطر اینكه استدلالها، غالبا استدلالهای محكمی بودند؛ از دو طرف. شخصیت‌های دلسوز كشور، مسؤولان عالی رتبه نظام، بخصوص تعدادی از خبرگان محترم، این مسائل را كه احساس می‌كنند می‌روند دنبال اینكه بتوانند حل كنند ولی وقتی به یك بن بست می‌رسد دیگر چكار می‌توانند بكنند؟

رییس سابق قوه قضاییه به نوشته ابتکار گفته یك جلسه من خودم درخدمتشان بودم در هر دو جلسه من خودم هم حضور داشتم، حتی جریان و گزارش مفصل خدمت آقا دادیم، هم گزارش این جلسه و هم گزارش آن جلسه كه با هر دو بزرگوار داشتیم، تلاش كردیم كه این اختلافات كمتر بشود، سعی كنیم انعكاس بیرونی‌اش كمتر باشد ولی الان انعكاس بیرونی‌اش هم تا حدود زیادی است. بنابر این شخص آقای هاشمی این وضعیت را دارد، اختلافاتش هم با رئیس‌جمهور هست و دیگر حالا یك مدت باقی مانده دولت دهم را هم باید با ایشان كنار آمد.

حرکات مردانه خانم وزیر

حق نشر عکس a
Image caption صفحه اول تهران امروز: دکتر وحید دستجردی

اكبر هاشمی در تهران امروز نوشته آنهایی كه خانم دستجردی وزیر بهداشت را می‌شناسند در توصیف او از واژه «مردانه» سخن به میان می‌آورند چه مردهایی كه معتقدند افشاگری‌هایش مردانه است و چه زن‌هایی كه به‌واسطه عدم ورودش به مباحث حوزه زنان، درست یا غلط او را ضد زن می‌دانند كه در نهایت همه توصیف‌ها به وجهی مردانه می‌انجامد.

علت تعبیر مردانه برای خانم وزیر این است که در دولت نهم و دهم كه نه، در همه دولت‌های جمهوری اسلامی وزیری به این مرام كمتر دیده‌ شده . وزیری كه برای اولین بار رسما تایید كرد آب شرب پایتخت آلوده به نیترات است. ایضا در ماجرای ایدز با اعلام اینكه آتشفشان ایدز در راه است، آن هم نه به واسطه تزریق سرنگ آلوده كه به‌خاطر روابط نامشروع افراد. چه به گفته خانم وزیر بیش از 90 درصد موارد جدید ابتلا به ایدز در ایران از طریق تماس جنسی و بخصوص در شهرهای بزرگ ودرگروه سنی 25 تا30 سال است و اینکه از 80 هزار بیمار مبتلا به ایدز در کشور تنها 25 درصد آنها شناسایی شده‌اند.

به نوشته تهران امروز گذر دستجردی اصولگرا از واژه‌های زنان آسیب‌دیده، زنان پر خطر و زنان ویژه و عریان گفتن واژه تابو «زنان روسپی» كه50 درصد ناقل ایدز هستند و در شرایط سخت سیاسی كشور اعلام اینكه بنزن موجود در بنزین بیش از حد مجاز بوده و برای سلامتی شهروندان خطرناك است و در فقره آلودگی هوا تایید مرگ چهار هزار نفر در سال 88 بر اثر آلودگی هوای پایتخت و...

و خلاصه این که حالا هم خانم وزیر كه خواسته در هفته سلامت سنگ تمام بگذارد چند افشاگری یا بگوییم آمار مهم را به افكار عمومی اعلام كرده است و افکارعمومی در انتظار گام های بعدی او هستند.

بحران خاورمیانه دست کیست

رسالت در سرمقاله خود نوشته بعد از سه دهه تلاش كانون‌های فكر و استراتژیست‌های برجسته جبهه غرب، مبنی بر اینكه شرایطی بر ایران تحمیل شود تا فضای تنگ‌تری برای تنفس داشته باشد، "كابوس غرب" به هم ریخت و "سیاست‌ مهار ایران" در وضعیت آچمز قرار گرفت.

حق نشر عکس a
Image caption طرح علی کاشی: نفت و منطقه، مردم سالاری

در دنباله این مقاله آمده كسی فكر نمی‌كرد خودسوزی یك سبزی‌فروش دوره‌گرد تونسی در اعتراض به اوضاع اسفبار اقتصادی و فرهنگی و سیاسی كشورش، "دومینوی سقوط نظام‌های دیكتاتوری وابسته به غرب" را رقم بزند. از ژانویه 2011، ورق برگشت و باز هم تمام محاسبات و معادلات مشاوران ارشد دولت واشنگتن و موسسات تحقیقاتی وابسته به كاخ سفید، نقش برآب شد و جهان با "برش جدیدی" از تحولات و مناسبات سیاسی مواجه شد.

به نوشته رسالت انقلاب اسلامی كه بنا به تبلیغات رسانه‌ای و جنگ روانی غرب، در یك كشور منزوی شده پس از 30 سال با انبوهی از مشكلات داخلی، بحران اقتصادی و... دست و پنجه نرم می‌كند پس چطور قادر است الهام بخش بیداری اسلامی در كشورهای منطقه و حتی جهان باشد؟! این یك سئوال اساسی و كاملا منطقی است كه این روزها در ذهن بسیاری از اندیشمندان آزاداندیش و متفكرین آزادیخواه دنیا ایجاد شده كه به راستی همان جمهوری اسلامی‌ای كه می‌گفتید روبه زوال و دچار بحران‌های متعدد است چگونه به قدرت برتر واستراتژیكی تبدیل شده كه در هر تصمیم‌گیری و برنامه‌ای باید هدف محوری، مهار ایران باشد؟! و چطور است كه هژمونی اسلامی - ایرانی، در مناسبات منطقه‌ای و در میان ملت‌ها و نخبگان و علمای دینی مسلمان حرف اول را می‌زند؟!

علی خرم در سرمقاله روزگار نوشته برخی امریكا، فرانسه و انگلیس را مسوول تحریك مردم خود و خیزش آنان میدانند. اگرچه قدرتهای فرامنطقهای دارای منافعی در خاورمیانه هستند ولی هیچكدام جرات بسیج توده ها و ایجاد بی ثباتی در منطقه پرخطر و استراتژیك خاورمیانه را از نظر نفتی ندارند زیرا هر تحولی در این كشورها كه اغلب متحدان غرب هستند، آثار زیانباری از نظر اقتصادی برای غرب خواهد داشت همچنان كه امروزه نفت 120 دالری فشار زیادی بر اقتصاد غرب وارد می سازد.

سفیر سابق ایران در سازمان ملل با اشاره به این که هفته گذشته عربستان انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه برد و اجلاس ویژه شورای همكاری خلیج فارس را برای توجیه اشغال نظامی بحرین برپا كرد نوشته علت این بود که ایران به اشغال نظامی بحرین و سركوب مردم بیگناه این جزیره واكنش نشان داده بود. به همین دلیل سعد حریری نخستوزیر موقت لبنان، بازوی عربستان در لبنان، بدون مقدمه و به شكلی نامتناسب مطرح كرد كه ایران پشت ناآرامی های لبنان است و در امور داخلی كشورهای خاورمیانه دخالت میكند.

سرمقاله روزگار سرانجام نوشته یقیناً در این مقطع زمانی كه خاورمیانه در جوش و خروش است، منزلت چنین سخنانی و چنین اتهاماتی روشن است و فاقد كاربرد عملی است. این نوع تلاش ها نه تنها كمكی به رهبران خاورمیانه نمی كند بلكه باعث بروز گسیختگی بیشتر امور در خاورمیانه می شود كه خود رهبران قربانی دوری مردمشان از آنان خواهند بود زیرا مردم خاورمیانه به خوبی می دانند كه ریشه مشكلاتشان كجاست و باز هم می دانند كه دشمن تراشی و فرافكنی شیوه قدیمی حكومتهای خاورمیانه است.

روزنامه جمهوری اسلامی هم در سرمقاله خود نوشته ساده لوحانه است اگر تصور شود قیام‌های مردمی در كشورهای عربی و شمال آفریقا با مدیریت آمریكا و همدستان اروپائی سران كاخ سفید به راه افتاده و در پی تحقق اهداف مورد نظر آنهاست. این نظریه انحرافی را خود آمریكائی‌ها القاء می‌كنند تا اعتبار خود را، كه در اثر تحولات منطقه بشدت آسیب دیده، تا حدودی ترمیم و حفظ كنند.

به نظر این روزنامه تحلیل درست تحولات منطقه اینست كه در كشورهای عربی و شمال آفریقا قیام‌های خودجوشی توسط ملت‌ها صورت گرفته و درحال رشد و توسعه است. ریشه این قیام‌ها بیداری مردم است و این بیداری از دو عامل مهم ناشی شده است؛ نهضت جهانی اسلام به رهبری امام خمینی و گسترش امكانات اطلاع رسانی در سطح جهان.

روزنامه جمهوری اسلامی نوشته با چنین نگاه واقع بینانه‌ای به تحولات منطقه، می‌توان گستره تغییرات بنیادی این مقطع از تاریخ را فراتر از یك بخش محدود از جهان دید و طبعاً باید آنرا به بخش‌های وسیع‌تری تعمیم داد. در این نگاه، حتی می‌توان خود آمریكا و اروپا را نیز مشمول تحولاتی دانست كه با قیام‌های خودجوش مردمی شكل می‌گیرند و اهداف بلندی همچون استقرار عدالت اجتماعی را در برنامه كار خود دارند.

مطالب مرتبط