بررسی روزنامه های دوشنبه صبح تهران؛ ۲۲ فروردین

غیبت دیپلوماسی ایران در تحولات منطقه و وعده های تحقق نیافته احمدی نژاد

فریاد های حسن نصرالله در محکوم دانستن مخالفان ایران، وعده های تحقق نیافته رئیس دولت، گرانی و تورم در آینده، نگرانی از بی عملی دستگاه دیپلوماسی ایران در تحولات منطقه و پایان مهلت تعیین وزیر ورزش و جوانان مهم ترین موضوع روزنامه های امروز صبح تهران است.

گرانی و وعده های انجام نشده

خراسان و جام جم از قول رئیس جمهور نوشته اند "ربا را امسال از نظام بانکی ریشه کن می کنیم" ابتکار همین خبر را با عنوان "ماموریت بانکی احمدی نژاد" منعکس کرده، تهران امروز خبر داده که "خبری از تجدیدنظر درگاز بها نیست" جهان صنعت نوشته "گازبها تخفیف ندارد" و دنیای اقتصاد همین گزارش را با تیتر "بازتاب قبض های جدید گاز" منعکس کرده است.

دو روز بعد از آن که روزنامه ها خبر داده بودند به علت سنگینی یک باره قبض گاز مصرفی خانوارها و چون احتمال حرکات جمعی اعتراض می رود دولت وعده داده در رقم قبض ها تجدید نظر کند تهران امروز در تیتر اول امروز خود خبر داده که که دولت قصد تجدید نظر ندارد و قیمت گازبها کاهش نمی یابد.

این روزنامه نوشته دولت همچنان تلاش ویژه‌ای برای كنترل قیمت كالاهای مرتبط با حامل‌های انرژی می‌كند و ادعا دارد قیمت حامل‌های انرژی در قبوض مشتركان اعمال شده است تا تجربه‌ای باشد برای زندگی بدون یارانه. اما شیب تند آزادسازی قیمت‌ها توسط دولت با انتقادهایی از سوی نمایندگان مجلس مواجه شده است.

تهران امروز نوشته شیب تند آزادسازی قیمت‌های حامل‌های انرژی بیش از همه برای مشتركان شوك‌آور بوده است. نمایندگان مجلس در اولین روز كاری خود در سال جدید به رئیس جمهور و وزیر نفت تذكراتی در این باب دادند. این تذكرات به عقب‌نشینی نیم‌بند میركاظمی منجر شد و او از تجدید نظر در قبوض گاز سخن گفت اما حالا معلوم شد خبری از تخفیف و تجدید نظر در گازبهای مشتركان نیست و فقط تجدید نظر در گازبهای مناطق گرمسیر و سردسیر تایید شد.

اصغر قاسمی در گزارشی در سیاست روز پیرامون کاهش صفرهای پول نوشته ارزش قائل نبودن برای اسكناس در حال حاضر سبب شده آن را مچاله كنیم، روی آن بنویسیم و سبب استهلاك زود هنگام آن شویم. سالانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون برگ اسكناس در كشور به‌علت نگهداری و استفاده نامناسب امحا و با هزینه بیش از ۲۸ میلیارد تومان اسكناس‌های جدید جایگزین می‌شوند. در حال حاضر سرانه اسكناس دركشور ۱۱۰‌ برگ است؛ حال آن‌كه این سرانه در اروپا ۱۰ تا ۱۲‌ برگ است.

به محاسبه این گزارش با حذف ۴ صفر، یك ریال ایران معادل سه ونیم ریال عربستان می‌شود، یک دلار معادل یک ریال و چهل صدم ریال می‌شود و ۱۰۰ تومان فعلی هم معادل یک دهم ریال خواهد شد. اما آیا موضوع به همین‌جا ختم می‌شود؟ برای درك بهتر موضوع باید توجه كرد كه آنچه این كاغذهای موسوم به اسكناس را در دست مردم دارای اهمیت و ارزش كرده، پشتوانه‌ای است كه در پس آن نهفته است؛ به‌طور كلی نمی‌توان عملیات‌های ظاهری بر روی اسكناس‌ها را دارای تاثیر قطعی بر قوت و ضعف یك واحد پولی تلقی كرد.

گزارشگر سیاست روز نوشته مبنا گرفتن تومان برای انتشار اسكناس‌ها بسیاری از مشكلات مردم را در این باره برطرف می‌كند. اما این موضوع می‌تواند مشكلات جدیدتری را هم در پی داشته باشد. برای مثال، در داد و ستدهای روزمره مردم، معاملاتی انجام می‌شود كه باید معادل ارزش آن پول در بازار موجود باشد. در صورت تبدیل شدن ده هزار ریالی فعلی به یك ریال تكلیف معاملاتی كه در حال حاضر دارای ارزش هزار و دو هزار و پنج هزار ریال هستند، چه خواهد شد؟ در گذشته یك پول رایج در بازار «شاهی» بود كه معاملات خرد را در بازار هندل می‌كرد. به‌نظر می‌رسد بانك مركزی می‌تواند به جایگزین‌های مناسب برای «شاهی» بیندیشد.

مردم سالاری در سرمقاله خود نوشته احمدی نژاد در سال 1385 ابراز امیدواری کرده بود که ریشه بیکاری ظرف سه سال آینده قطع شود. اما در سه سال که همزمان با پایان دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد بود، نه تنها بیکاری ریشه کن نشد بلکه طبق آمار رسمی و حتی علی رغم ایجاد تغییر در تعریف افراد شاغل که کسانی را که هفته ای دو ساعت کار می کردند هم شاغل می دانست، بیکاری حتی تک رقمی هم نشد.

به نوشته این روزنامه اما از اواخر سال گذشته احمدی نژاد وعده ریشه کنی بیکاری ظرف دو سال- یعنی تا انتخابات ریاست جمهوری بعدی- را داده، امسال هم چندین بار از این عزم و اراده دردولت برای ریشه کنی بیکاری خبر داده از جمله گفته دو و نیم اشتغال چیز مهمی نیست و در سال نود آماده می شود

به نظر مردم سالاری کسی نمی تواند خوشحالی خود را از تحقق این وعده ها پنهان کند.اما زاویه دیگر این موضوع، چگونگی تحقق این وعده هاست. وعده حل مشکل بیکاری و ریشه کنی آن، وعده ای بسیار بزرگ است که تحقق آن در کشورهایی که رشد جمعیت بالا یی هم ندارند به راحتی امکانپذیر نیست، چه برسد به کشور ما که به دلیل ترغیب مردم به افزایش جمعیت از سوی رئیس جمهور، با افزایش جمعیت و به تبع آن افزایش آمار متقاضیان کار هم مواجه است.

حق نشر عکس mardomsalari
Image caption گاز گران - کارتون علی کاشی. مردم سالاری

ایران را رها کنید

ابتکار در سرمقاله خود نوشته در یک سال گذشته، محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم‌مشایی بارها در سخنرانی‌های خود، با نام‌بردن از اسطوره‌ها و نمادهای تمدن باستانی ایران، احساسات هواداران اصولگرای خود را برانگیخته‌اند. گروهی ذوق‌زده از اینکه شعارهای حریف اصلاح‌طلب را به‌دست گرفته‌اند، جناح خود را نماینده و نماد فرهنگ ایران‌زمین معرفی می‌کنند. به‌ویژه اینکه چهره‌های اصولگرا در سال‌های پس از انقلاب، چندان اعتقاد و توجهی به نمادهای ملی نداشته‌اند.

نویسنده این مقاله با اشاره به واکنش های منفی اصولگرایان به این سیاست رییس دولت و رحیم مشائی نوشته اعتراضات شدید احمد توکلی درباره‌ی سخنان «ملی‌گرایانه" و نامه‌ی اخیر علی مطهری درباره‌ی تأکیدات این دو نفر بر جشن ملی ایرانیان یعنی نوروز، از آن جمله است. آنچه در این اعتراضات و انتقادات، به‌وضوح دیده می‌شود، رگه‌هایی از مخالفت شدید با «ایران» است. این منتقدان به‌گونه‌ای ایران و نوروز را در مقابل اسلام و اعیاد مذهبی می‌گذارند که گویی، شادی کفار پس از پیروزی در جنگ احد را نشانه رفته‌اند.

ابتکار با نقل یک ضرب المثل که خانه‌ی مادر را «خانه‌ی قهر» می‌داند نوشته یعنی هرکس از زندگی خود قهر می‌کند، به آنجا پناه می‌برد. بگذاریم ایران خانه‌ی قهر ما باقی بماند. بگذاریم اگر قرار است که دلمان از هراس حمله‌ای بلرزد، هراس از حمله‌ی بیگانه به جغرافیای ایران باشد، نه وحشت از حمله‌ی دوستان به تاریخ و فرهنگ و تمدن ایران.

دیپلوماسی کم کار و توطئه حقوق بشری

"مردم بحرین بی دفاع ترین مردم خیزش منطقه هستند" به نقل از هاشمی رفسنجانی تیتر اول روزنامه جمهوری اسلامی است، کیهان و رسالت سخنان حسن نصرالله را در صدر اخبار خود آورده اند که ادعای سعد حریری را بی اساس خوانده و گفته "زبان مخالفان ایران زبان رژیم صهیونیستی است" و مردم سالاری هم "اخراج سه دیپلومات کویتی از تهران" را با اهمیت دیده است.

حق نشر عکس ebtekar
Image caption سید حسن نصرالله در صفحه اول ابتکار

کیهان در سرمقاله خود با اشاره به تحولات منطقه، اعتراض های مردمی و سرکوب ها نوشته به موازات ناكارآمدی نهادهای بین المللی و مخصوصا سازمان ملل متحد در تحولات منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا آن چه موجب حیرت و شگفتی افكار عمومی و اذهان ملت ها است نقش فریبكارانه شورای حقوق بشر سازمان ملل است که جمهوری اسلامی ایران را به نقض حقوق بشر متهم می كند!

این روزنامه سپس پرسیده چرا عربستان- آنچنان كه دبكا ارگان رسانه ای سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی گزارش می دهد- 11 هزار نیروی نظامی و اشغالگر برای سركوب مردم مظلوم و بیگناه بحرین فرستاده است و دست به كشتار و خونریزی می زند اما علیه ایران اسلامی قطعنامه صادر می شود؟

آفرینش در سرمقاله خود از دستگاه دیپلوماسی کشور انتقاد کرده که چرا با توجه به سیر تحولاتی که در شمال آفریقا و حوزه خلیج فارس اتفاق افتاده است خبری از حضور دیپلماسی ایرانی و نقش آفرینی به عنوان یک قدرت منطقه ای به گوش نرسیده است. انتظار می رفت تا دستگاه دیپلماسی کشورمان فعالیت و موضع گیری قوی تر و پررنگ تری از خود نشان دهد اما چنین نشد.

به نوشته این مقاله با وجود کم عملی ایران وقایعی که در حوزه خلیج فارس اتفاق افتاد به نحوی بود که کشورهای عربی برای فرافکنی مشکلات و ناتوانی خود در مقابله با اعتراضات مردمی، ایران را به دخالت در امور داخلی کشورشان متهم کردند. با این حال ما نه تنها اقدامی انجام ندادیم بلکه به علت سکوت دستگاه دیپلماسی کشور از سوی کشورهای عرب منطقه در اظهاراتی مضحکانه تهدید هم شده ایم.

تاکید حمید رضا عسگری در مقاله آفرینش این است که سیاست خارجی بر پایه ارتباط مسالمت آمیز با دیگر کشورها بنا شده است اما نباید به گونه ای باشد که کشورهایی که حتی به اندازه یک استان ما قدرت و امکانات ندارند بخواهند به وجه و شخصیت ایران و ایرانی اهانت کند. به نظر نمی رسد دیپلماسی کشورمان قدرت رویارویی با کشورهای حوزه خلیج فارس را نداشته باشد اما علت این سکوت مشخص نیست.اما در مقابل حرکت کند دستگاه دیپلماسی ما برخی کشورهای همسایه مثل ترکیه و قطر سیر تحولات اخیر را فرصتی یافتند تا بتوانند خود را در عرصه بین الملل نشان دهند.

وزیر ورزش که می شود

تهران امروز در گزارش اصلی خود از پایان گرفتن مهلت سه ماهه رئیس‌جمهور برای معرفی وزیر ورزش و جوانان خبر داده و نوشته همچنان وضعیت وزارت ورزش و جوانان بلاتکلیف مانده است.

این روزنامه در سرمقاله خود به قلم كمال‏الدین سجادی هم نوشته مصوبات مجلس وقتی از سوی شورای نگهبان به تایید برسد قانون می‌شود و دولت باید آنها را اجرا كند. در مورد تشكیل وزارت ورزش و جوانان نیز این روند طی شده و قاعدتا باید دولت در مهلت قانونی وزیر مربوطه را به مجلس معرفی می‏كرد ولی ظاهرا اختلاف دیدگاه‏هایی در این زمینه بین دولت و مجلس به وجود آمده كه باید كارشناسی شود و در واقع دو قوه در این مورد تبادل نظر داشته باشند تا كارها در مهلت قانونی با تعامل و وحدت انجام شود.

به نظر سرمقاله تهران امروز یكی از دلایل اختلاف دولت با مجلس این است كه رئیس‏جمهور و مشاوران وی معتقدند سازمان ملی جوانان و تربیت بدنی با یكدیگر سنخیتی ندارند و به صورت مستقل كارآیی بیشتری خواهند داشت در حالی كه این دو سازمان طی سال‏های گذشته توفیق چندانی نداشتند و مشكلات زیادی در هر دو حوزه به‌ویژه تربیت بدنی وجود داشت.

مردم سالاری در ستون طنز خود نوشته فرض کنید که روی این نوع قانون ها و قانونگذارها کم شد و بالا خره تصمیم به معرفی وزیر ورزش گرفته شد. فکر می کنید چه کسی برای این پست در نظر گرفته می شود؟

محمد حسین روان بخش احتمال اول را این دیده که با توجه به توانایی های بی نظیر حمید بقایی و این که فعلا او در دور حکم گرفتن قرار گرفته آیا او وزیر ورزش می شود؟ پاسخ یک«نه» محکم است البته امیدوارم فکر نکنید که بقایی توان و قابلیت چنین پست ساده ای را ندارد. نخیر، دلیل این نه محکم این است که بقایی فقط طالب صندلی هایی است که قبلا برادر اسفندیار رحیم مشایی روی آن جلوس کرده باشد و چون مشایی قبلا وزیر ورزش نبوده، بقایی هم این وزارت را نمی پذیرد لطفا اصرار نکنید!

احتمال دوم این که: با توجه به توانایی های بی نظیر اسفندیار رحیم مشایی و این که او چند وقتی است که حکم جدید نگرفته و مردم به شدت منتظر هستند که این گل نوشکفته حکم جدید بگیرد آیا او وزیر ورزش می شود؟ پاسخ باز هم «نه» محکم است. تا وقتی مکتب ایرانی هست و باید درباره اش توضیح داد و توضیح داد و توضیح داد که وقت برای ورزش نیست!

طنز نویس مردم سالاری احتمال سوم را چنین مطرح کرده است: با توجه به توانایی های حمید بهبهانی وزیر سابق راه، وی وزیر ورزش می شود؟ آفرین! این بار درست احتمال داده اید! واقعیت این است که بهبهانی همه ویژگی های یک وزیر ورزش را دارد: اصلا تا به حال در حوزه ورزش نبوده است، نامش حمید است و یادآور حمید بقایی است، قبلا توسط مجلس عزل شده و لذا معرفی اش به مجلس کار پسندیده ای است!

تخلیه خانه ملک از هنرمندان صنایع دستی

خراسان گزارش داده واگذاری خانه ملک به دبیرخانه امور ایرانیان خارج از کشور جدی شد و روز گذشته این خانه فرهنگی تاریخی برای تحویل به این دبیرخانه در اختیار صندوق احیا تا این صندوق به صاحب خانه جدیدش که شورای عالی ایرانیان خارج از کشور است تحویل دهد.

این گزارش از قول یک منبع آگاه نوشته سال ها قبل هیئت وزیران در طرحی با عنوان «پردیسان» مصوب کرد که این خانه فرهنگی تاریخی در اختیار «صندوق احیا و بهره برداری از بناها و اماکن فرهنگی» قرار گیرد اما چندی قبل تصمیم گرفته شد صندوق خانه ملک را به امور ایرانیان خارج از کشور تحویل دهد.

خبرنگار خراسان روز گذشته در «خانه ملک» حاضر شد و در کنار هنرمندان فعال صنایع دستی که در این خانه کار می کردند، شاهد تخلیه آن خانه شد. خانه ای که طی سال های گذشته با حضور این هنرمندان رشد و رونق یافته بود و به یکی از مهم ترین مراکز گردشگری مشهد تبدیل شده بود، با این «تخلیه و واگذاری» باید به فراموشی سپرده شود چرا که قرار است شورای ایرانیان خارج از کشور این خانه را به مکانی برای انجام امور اداری تبدیل کند!

اما با همه این حرف و حدیث ها «خانه ملک» از اختیار «مشهدی ها» خارج شد و در حوزه اختیار صاحب خانه جدید «شورای عالی ایرانیان خارج از کشور» احتمالا کاربری گردشگری نخواهد داشت.

کارتون روز

حق نشر عکس javan
Image caption هم قدم از حسین کشتکار، روزنامه جوان

مطالب مرتبط