اعتراض جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی به خشونت های اردوگاه اشرف

حمله نیروهای عراقی به کمپ اشرف حق نشر عکس Reuters
Image caption در روز جمعه نوزدهم فروردین نیروهای امنیتی به اردوگاه اشرف حمله کردند

جمعی از فعالان سیاسی و اجتماعی ایران با انتشار نامه ای اعتراضی، خشونت های اردوگاه اشرف در ۱۹ فروردین ماه را محکوم کرده اند.

در بخشی از این نامه با انتقاد از حمله نظامی نیروهای امنیتی عراق به اردوگاه اشرف و درگیری با نیروهای سازمان مجاهدین خلق آمده است:" فاجعه جان باختن افراد بی سلاح و محصور در محیطی بسته در برابر یورش نیروهای مجهز به انواع واقسام ادوات نظامی، عملی غیر قابل پذیرش و ضد انسانی است. "

امضا کنندگان این نامه "با تاکید بر مرز بندی صریح و مخالفت قاطع با عقاید، روشهای فعالیت و عملکرد سازمان مجاهدین خلق و نظر منفی نسبت به مواضع کنونی این سازمان در عین حال محکوم کردن اعمال سرکوبگرانه و غیر انسانی دولت جمهوری اسلامی در قلع و قمع و مجازات اعضا این سازمان در برهه های مختلف و اعدام های گسترده سال ۱۳۶۷ صرفا از زاویه موازین حقوق بشری و اصل انسانی نقض حقوق بنیادی ساکنان اشرف و اعمال لجام گیسخته از سوی دولت عراق بر علیه آنان" را محکوم کرده اند.

در ساعات اولیه بامداد جمعه، ۱۹ فروردین (۸ آوریل)، نیروهای امنیتی عراق به اردوگاه اشرف، محل اقامت شماری از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران، حمله کردند و براساس گزارش های رسیده، بین آنان و ساکنان این اردوگاه درگیری هایی روی داد.

از این عملیات چند فیلم ویدیوئی، با نشان سازمان مجاهدین خلق، در شبکه یوتیوب منتشر شده که گروهی از نظامیان مسلح را هنگام ورود به اردوگاه اشرف نشان می دهد در حالی که شعارهای ساکنان و صدای شلیک به گوش می رسد هر چند مشخص نیست که آیا این صدا مربوط به شلیک گاز اشک آور است یا گلوله.

سایت مجاهدین خلق نیز فیلم هایی در باره این حمله منتشر کرد که در آنها، انتقال افراد زخمی و اجساد کسانی به عنوان کشته شدگان این حمله نشان داده شده است.

در بخشی پایانی این نامه اعتراضی چهار درخواست مطرح شده است. تشکیل کمیته حقیقت یاب و بی طرف از سوی سازمان ملل با مشارکت نهاد معتبر حقوق بشری برای تحقیق در خصوص چگونگی شکل گیری فاجعه و شناسایی و مجازات عاملان و مسببان، توقف فوری خشونت نیروهای دولتی عراق بر علیه ساکنان اشرف، فراهم کردن سریع خدمات درمانی وامکانات پزشکی و خویشتن داری دولت عراق خواسته های مطرح شده امضا کنندگان این نامه است.

همچنین فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران نیز امروز در بیانیه مشترک مطبوعاتی این حمله که در ادامه یک رشته حمله های دیگر رخ داده را محکوم کرده و اعلام کردند: "در باره حملات علیه غیرنظامیان ساکن اردوگاه اشرف در روز ۱۹ فروردین باید تحقیقات بین المللی مستقل انجام شود. براساس حقوق بین المللی بشردوستانه مقامات عراقی ملزم به پایان دادن خشونت بر ضد ساکنان اردوگاه هستند. ساکنان اردوگاه از موقعیت «اشخاص تحت حمایت» به تعریف کنوانسیون چهارم ژنو برخوردارند. "

عبدالکریم لاهیجی، نایب رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در همین خصوص اعلام کرد: "بر اساس حقوق بین الملل، دولت عراق مسؤول محافظت از جان ساکنان اردوگاه است. ما این حمله ها را محکوم می کنیم و خواهان تحقیق بین المللی و غیرجانبدارانه در باره رویدادهای اردوگاه اشرف هستیم."

علی الدباغ، سخنگوی دولت عراق، استفاده نیروهای دولتی از اسلحه در عملیات سحرگاه جمعه و بروز تلفات در عملیات ورود نظامیان به اردوگاه اشرف را تکذیب کرده و گفته است که پس از چند ساعت، آرامش در این محل برقرار شد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا هم که در زمان وقوع این حمله در عراق به سر می برد، ضمن ابراز نگرانی در مورد تلفات این واقعه، از دولت عراق خواست تا از خود "خویشتنداری" نشان دهد.

سازمان عفو بین‌الملل نیز از مقام‌های عراقی خواست که بلافاصله تحقیقات مستقلی را درباره گزارش‌های منتشرشده از کشته و زخمی شدن ساکنان اردوگاه اشرف توسط سربازان عراقی آغاز کند.

ملکوم اسمارت، مدیر بخش خاور میانه و شمال آفریقا در عفو بین‌الملل، گزارش‌های منتشر شده را 'بسیار نگران‌کننده' خوانده و گفته بود: "مقام‌های عراقی، چه بخواهند چه نخواهند، مسئول تامین امنیت و آسایش ساکنان اردوگاه اشرف هستند و این شامل فراهم کردن دسترسی فوری و مناسب به امکانات درمانی مورد نیاز است."

علی افشاری، احمد باطبی، حسن شریعتمداری، روزبه میر ابراهیمی و فریبا داوودی مهاجر از جمله امضا کنندگان این نامه هستند.

مطالب مرتبط