مدارس ابتدایی؛ شنا اجباری، طناب‌زنی در دستور کار

دانش آموزان مقطع اول دبستان حق نشر عکس m
Image caption دانش آموزان مقطع اول دبستان

وزیر آموزش و پرورش با عنوان اینکه برای تحول در مقطع ابتدایی ۲۰ برنامه در نظر گرفته شده است اعلام کرد که "کتاب اول ابتدایی از سال تحصیلی آینده تغییر خواهد کرد."

حمیدرضا حاج بابایی که در حاشیه جلسه یک شنبه شب هیات دولت با اشاره به این موضوع که برای هر کدام از این تغییرات دلایل گوناگونی وجود دارد، گفت: "تعطیلی پنج شنبه مقاطع ابتدایی برای ایجاد شور و نشاط در دانش آموز، ایجاد انگیزه در معلمان و تحکیم خانواده است."

او با اشاره به اهمیت خانواده گفت که خانواده مهمتر از مدرسه است و شش روز مدرسه فاصله عمیقی بین والدین و دانش آموزان به وجود می آورد.

آقای حاج بابایی با اشاره به برنامه وزارت آموزش و پرورش در تعطیلی مدارس ابتدایی در روزهای پنج شنبه گفت که دانش آموزان میل به تعطیلی دارند و به طور مثال اگر یک روز برف بیاید خوشحال می شوند، زیرا شش روز باید به مدرسه بروند.

از ابتدای سال جاری خورشیدی وزارت آموزش و پرورش ایران، مدارس ابتدایی را در روزهای پنج شنبه تعطیل کرده است.

البته تعطیلی مدارس ابتدایی فعلا اجباری نیست و وزارت آموزش پرورش می گوید: "مدیران مدارس در این زمینه مختار هستند."

با تعطیلی روزهای پنج شنبه ساعات درسی دانش آموزان ابتدایی در بقیه روزهای هفته بیشتر شده است.

وزیر آموزش و پرورش معتقد است که با توجه به افزایش ساعت کار دوره ابتدایی از ۷۴۴ ساعت به ۸۰۰ ساعت لطمه ای به تعلیم دانش آموزان این دوره وارد نمی شود.

یکی از برنامه های وزارت آموزش و پرورش برای مدارس ابتدایی "انس با قرآن" است که که آقای حاج بابایی به آن اشاره کرده است و در این خصوص توضیح داده که "دانش آموزان باید در دوره ابتدایی با حفظ، روخوانی و معنای قرآن آشنا و با قرآن مانوس شوند."

ورزش نیز از دیگر موضوعاتی است که وزارت آموزش و پرورش برای مدارس ابتدایی به آن می پردازد. آقای حاج بابایی می گوید که با پی گیری این موضوع "ورزش شنا را برای پایه سوم ابتدایی اجباری کردیم" و قرار است در سالجاری برای پایه های دیگر "طناب زنی" را در دستور کار قرار دهیم.

آقای حاج بابایی همچنین اعلام کرد که موضوع شش ساله شدن دوره ابتدایی را در شورای عالی انقلاب فرهنگی پی گیری می کنیم که در صورت نهایی شدن مقطع ابتدایی شش سال و مقطع متوسطه به دو دوره سه ساله تبدیل خواهد شد.

۹ درصد دانش آموزان دچار اختلال رفتاری

همزمان مرضیه وحید دستجری وزیر بهداشت امروز ( دوشنبه ۲۲ فروردین) چاقی و کم تحرکی دانش آموزان را از مشکلات اصلی در مدارس اعلام کرده است که به گفته وی همین مسئله باعث بروز بیماری قلبی، عروقی، دیابت و فشار خون در این دانش آموزان خواهد شد.

وزیر بهداشت همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر ۷۷۲ مدرسه مروج سلامت در کشور وجود دارد گفت دانش آموزانی که مشکلات جسمانی دارند به متخصص ارجاع داده شده اند.

خانم دستجردی گفت که بر اساس بررسی های وزارت بهداشت، سه درصد دانش آموزان با مشلات بینایی، حدود یک درصد با مشکلات شنوایی و ۹ درصد از آنها با اختلالات رفتاری مواجه هستند.

مطالب مرتبط