اولین سفر یک مقام ایرانی به قاهره پس از سقوط مبارک

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption ایران و مصر بیش از سی سال است که با یکدیگر روابط سیاسی ندارند

نماینده ایران در سازمان ملل متحد برای دیداری دو روزه وارد قاهره پایتخت مصر شده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید که محمد خزاعی که از نیویورک به قاهره رفته، قرار است با شماری از مقام های مصری ملاقات کند.

این نخستین سفر یک مقام ایرانی به مصر پس از تحولات این کشور و استعفای پیش از موعد حسنی مبارک رئیس جمهور پیشین مصر در نتیجه تظاهرات مردمی است.

هرچند وزیر امور خارجه مصر هفته گذشته نسبت به آنچه دخالت ایران در امور کشورهای عربی خواند، هشدار داده بود اما پس از سقوط حسنی مبارک، امیدها به عادی سازی روابط ایران و مصر افزایش یافته است.

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران به تازگی با ارسال پیام کتبی برای همتای مصری خود، از او برای سفر به تهران دعوت کرد. نامه آقای صالحی را مجتبی امانی، رئیس دفتر حفاظت از منافع ایران به وزیر خارجه مصر تحویل داده بود.

وزیر خارجه مصر در دیدار با رئیس دفتر حفاظت از منافع ایران، خواستار ادامه تلاش ها برای بهبود روابط دو کشور شد.

پیش از این و برای نخستین بار ظرف سه دهه گذشته، مصر با عبور دو ناو نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، از کانال سوئز برای رسیدن به سواحل سوریه موافقت کرده بود.

این اقدام در گرماگرم ناآرامی ها در مصر انجام شد و برخی از ناظران منطقه ای آن را نشانه ای دیگر از افزایش احتمال عادی سازی روابط ایران و مصر دانستند.

هرچند ایران و مصر قبل از انقلاب بهمن ۱۳۵۷، مناسبات بسیار گرمی داشتند و بین شاه سابق ایران و انورسادات، رییس جمهوری وقت مصر، رابطه دوستی وجود داشت اما حدود ۳۲ سال پیش، ایران روابط سیاسی اش را با مصر به فرمان آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، قطع کرد.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption محمد خزاعی، نماینده ایران در سازمان ملل، اولین مقام بلند پایه ایرانی است که پس از خروج حسنی مبارک از قدرت به مصر سفر کرده است

علت این تصمیم، توافق صلح کمپ دیوید و عادی سازی روابط اسرائیل و مصر بود. این قرارداد یک سال پیش از انقلاب ایران، با میانجیگری آمریکا، بین انورسادات، رئیس جمهوری وقت مصر و مناخیم بگین، نخست وزیر وقت اسرائیل به امضا رسیده بود.

تحولات دیگری هم بر تیرگی روابط دو کشور اثر گذاشتند، از جمله رفتن محمدرضا پهلوی به مصر پس از خروج از ایران در جریان انقلاب اسلامی و نامگذاری خیابانی در تهران به نام خالد اسلامبولی، ضارب رئیس جمهوری مصر و همچنین حمایت قاهره از عراق در جریان جنگ ۸ ساله با ایران.

مقام های ایرانی از جمله محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری کنونی، طی ۱۰ سال گذشته تلاش هایی برای قراری روابط سیاسی با مصر داشته اند که همگی ناکام مانده است.

برخی از تحلیلگران و صاحبنظران منطقه ای می گویند که دولت حسنی مبارک در مصر، از بیم نفوذ دولت ایران در این منطقه حساس که در همسایگی با اسرائیل است، تمایلی به از سرگیری روابط سیاسی با ایران نداشت.

پس از خروج حسنی مبارک از قدرت و وقوع تحولات پر شتاب سیاسی، به نظر می رسد زمینه ها برای عادی سازی روابط دو کشور در حال شکل گیری است.

مطالب مرتبط