'بهارستان' به شهرستان های ایران اضافه می شود

نقشه تقسیمات استان تهران حق نشر عکس m
Image caption نقشه تقسیمات استان تهران

دولت ایران با تشکیل شهرستان بهارستان با تصویب هیات وزیران و بنا به پیشنهاد وزارت کشور موافقت کرد. به این ترتیب شهرستان بهارستان به نقشه تقسیمات کشوری اضافه می شود.

شهرستان بهارستان متشکل از بخش های گلستان و بوستان در تابعیت استان تهران است. بر اساس این مصوبه که از سوی معاون اول رئیس جمهوری ابلاغ شده است، شهر نصیر آباد از بخش گلستان شهرستان رباط کریم جدا و به بخش مرکزی شهرستان بهارستان الحاق می شود.

مرتضی تمدن استاندار تهران نیز در حاشیه دیدار مردمی در مصلای این شهرستان اعلام کرد که تشکیل این شهرستان یکی از "سیاست های عدالت محور" دولت آقای احمدی نژاد است و تدوین بودجه آن در سال جاری از اولویت های مدیریت استان تهران است.

همچنین قرار است فرماندار شهرستان بهارستان نیز که از اواخر سال گذشته آغاز به کار کرده است به زودی معرفی شود.

دوسال پیش نیز تشکیل استان البرز در مجلس شورای اسلامی تصویب و بعد توسط شورای نگهبان قانون اساسی تایید شد . به این ترتیب، "البرز"، سی و یکمین استان ایران و شهرستان کرج مرکز آن است.

سید زین العابدین واردی که پیش از این، از کارشناسان ارشد وزارت کشور بوده است، پیشتر گفته بود که "جمعیت و شیوه های امرار معاش ساکنان منطقه، وضعیت اقتصادی و شرایط اجتماعی از عواملی هستند که در تصمیم گیری مسئولان برای ایجاد یک استان جدید موثر هستند."

این تقسیم بندی ها به اعتقاد برخی از کارشناسان چندان راهکار مناسبی برای آن چیزی نیست که از آن با عنوان "سیاست های عدالت محور" یاد می شود.

فاطمه حقیقت جو ، نماینده سابق مجلس، معتقد است که تقسیم استان های کشور به استان های کوچک تر کمک زیادی به حل مشکلات این مناطق نمی کند. او پیشتر به بی بی سی فارسی گفته بود "تا زمانی که تصمیم گیری در کشور به شیوه متمرکز انجام می شود و روند کنونی تغییر نکرده، تقسیم استان های فعلی، در بهبود شرایط ساکنان آنها تاثیری نخواهد داشت."

این در حالی است که برخی از مسئولان بر این باورند که این تغییرات و تقسیم بندی ها می تواند تا حدود زیادی از تمرکز در پایتخت بکاهد. در عین حال برخی از مخالفان معتقدند این تقسیم بندی ها نیازمند صرف هزینه های مختلف است که کمکی به حل بحران تمرکز در پایتخت نمی کند.

مطالب مرتبط