آمار بی سوادان در ایران خرداد ماه اعلام می شود

بیش از دو میلیون بی سواد در ایران حق نشر عکس n
Image caption از جمعیت ۷۱ میلیون نفری ایران بیش از چهار میلیون نفر در خود اظهاری اولیه اعلام بی سوادی کرده اند

رئیس سازمان نهضت سواد آموزی با اعلام اینکه بیش از دو میلیون بی سواد بین ۱۰ تا ۴۹ ساله در کشور وجود دارد گفت "آمار دقیق تا پایان خرداد ماه اعلام می شود."

علی باقر زاده که امروز در نشست خبری با خبرنگاران سخن می گفت با اشاره به حکم آیت الله خامنه ای رهبر ایران برای ریشه کنی بی سوادی تا پایان برنامه پنجم توسعه، اضافه کرد که در این نامه آموزش و پرورش و نهضت سواد آموزی موظف شده اند تا بی سوادی گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال کشور را در طول برنامه پنجم توسعه ریشه کن کرده و به صفر برسانند. بر این اساس کارگروهی تشکیل شده و برنامه پنج ساله نهضت سواد آموزی تدوین و برای تائید نهایی به دفتر آیت الله خامنه ای ارسال شده است.

به گفته رئیس سازمان نهضت سواد آموزی یکی از چالش های اصلی این سازمان در ۳۲ سالی که از تاسیس آن می گذرد عدم اطلاع دقیق از نام بی سوادان وهویت و نشانی آنها بوده است که بر این اساس یک بانک اطلاعاتی حاوی اسامی برای بی سوادان ۱۰ تا ۴۹ سال تشکیل شده است.

براساس اطلاعات موجود در این سیستم، از جمعیت ۷۱ میلیون نفری ایران بیش از چهار میلیون نفر در خود اظهاری اولیه اعلام بی سوادی کرده اند که این موضوع باید راستی آزمایی می شد. در نهایت رقم دو میلیون و ۶۹۷ هزار و ۱۱۳ نفر بی سواد درکشور اعلام شد که این آمار در دست بررسی نهایی است و مبنای برنامه ریزی قرار خواهد گرفت.

براساس تفکیک آماری انجام شده یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در مناطق روستایی و بیش از یک میلیون نفر در مناطق شهری بی سواد هستند.

این در حالی است که مدتی پیش سازمان "نهضت سواد آموزی ایران" اعلام کرد که هر سال بین ۸۰۰ هزار نفر تا یک میلیون نفر در ایران از تحصیل باز می مانند.

به گزارش خبرگزاری ها، علی ابراهیمیان، قائم مقام نهضت سواد آموزی همچنین گفت در حال حاضر بیش از ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار بی سواد در ایران وجود دارد که بیشتر آنان زن هستند.

آقای ابراهیمیان از اداره آمار ایران انتقاد کرده که چرا آمار دقیق بی سوادی را ارایه نمی دهد.

آقای ابراهیمیان گفته بود آمار کلی هیچ کمکی به نهضت سواد آموزی نمی کند و کارکنان این سازمان مجبورند به خانه های مردم مراجعه کنند.

علی وطنی، مدیر برنامه ریزی نهضت سواد آموزی دی ماه سال ۱۳۸۸، آمار بی سوادان را ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر عنوان کرده و گفته بود هم اکنون ۱۵ درصد مردم ایران بی سوادند.

به گفته آقای وطنی، اول انقلاب این میزان بیش از ۵۲ درصد بوده است.

تلاش برای مبارزه با بی سوادی

در هفتاد سال اخیر همواره نهادهای متعددی در ایران مسئولیت برنامه ریزی و آموزش بی سوادان را بر عهده داشته اند.

از سازمان تعلیمات اکابر، سازمان آموزش سالمندان و سازمان آموزش بزرگسالان تا کمیته ملی پیکار جهانی با بی سوادی و سازمان جهاد ملی سواد آموزی، همگی با یک هدف بنیاد نهاده شدند: پیکار با بی سوادی.

فعالیت آنها با این هدف مشترک به طور مداوم تا زمان انقلاب ادامه داشت. وجه مشترک همه آنها این بود که در زمان تعطیلی مدارس از امکانات موجود برای سواد آموزی استفاده می کردند.

در طول این سالها از نیروهای مختلفی برای این کار استفاده می شد، از سپاه دانش گرفته تا معلمان مدارس روزانه و آموزشیاران نهضت سواد آموزی.

سازمان جهاد ملی سواد آموزی آخرین سازمانی بود که دو سال پیش از انقلاب با این شعار تاسیس شد که تا سال ۱۳۶۶ یعنی حدود ده سال بعد از تاسیس این سازمان، بی سوادی را ریشه کن کند.

بعد از انقلاب، نهضت سواد آموزی با همان اهداف تاسیس شد اما با گذشت ۳۲ سال از انقلاب همچنان معضل بی سوادی در ایران وجود دارد.

مطالب مرتبط