اتحادیه اروپا مقام‌های ایرانی ناقض حقوق بشر را تحریم کرد

به روز شده:  12:35 گرينويچ - سه شنبه 12 آوريل 2011 - 23 فروردین 1390

گفت‌وگو با ویلیام هیگ درباره تحریم ۳۲ نفر از مقامات ایرانی

اتحادیه اروپا برای اولین بار ۳۲ نفر از مقامهای ایرانی را به دلیل سابقه آنها در نقض حقوق بشر تحریم کرده است

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

اعضای اتحادیه اروپا در اجلاس وزرای امور خارجه این اتحادیه در لوکزامبورگ تحریم‌های تازه‌ای را علیه ۳۲ مقام ایرانی به دلیل نقض حقوق بشر تصویب کردند.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا درگفت‌وگویی با بی بی سی فارسی دلیل اعمال محدودیت‌های تازه علیه مقام‌های ایرانی را "کارنامه هولناک حقوق بشر" در ایران خواند.

با اجرایی شدن تحریم‌های جدید، افرادی که نامشان در این فهرست آمده، حق سفر به ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را نخواهند داشت و اموال آنها در این کشورها مسدود خواهد شد.

وزارت خارجه بریتانیا به بی بی سی فارسی گفته است که نام ۱۳ نفر از اعضای ارشد امنیتی ایران که در بازداشت‌های خودسرانه و سرکوب وحشیانه معترضان دست داشته‌اند، در این فهرست دیده می‌شود.

۱۵ قاضی و مقام قضایی مسئول نیز به دلیل محروم کردن متهمان از دادگاه عادلانه، گرفتن اعترافات اجباری، محکوم کردن به دلیل اتهامات مبهم و صدور حکم اعدام بدون طی شدن روند لازم در فهرست تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا قرار دارند.

۴ نفر از مسئولان زندان در ایران نیز به دلایلی نظیر شکنجه زندانیان و بازداشت‌های دسته جمعی مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا شده‌اند.

آقای هیگ در پاسخ به سوال بی بی سی فارسی که چرا این تحریم ها الان اعمال شده است، گفت: "ما اکنون این تصمیم را در اتحادیه اروپا گرفتیم به این دلیل که به نظر می رسد وضعیت حقوق بشر در ایران از همیشه وخیم‌تر شده است. ما شاهد زندانی کردن رهبران مخالفان در ماه‌های اخیر و اجرای بیش از ۱۷۰ حکم اعدام در سال گذشته بودیم. الان شمار روزنامه‌نگاران زندانی در ایران از هر کشور دیگری بیشتر است و این‌ها همه در زمانی اتفاق می افتاد که ایران می‌گوید مردم کشورهای عرب در خاور میانه باید حق اعتراض داشته باشند. این رویکرد بسیار ریاکارانه است."

وزیر امور خارجه بریتانیا

وزیر امور خارجه بریتانیا دلیل اعمال تحریم های تازه را 'کارنامه هولناک حقوق بشر ایران' دانست

هنوز اسامی مقام‌های ایرانی مورد تحریم به طور رسمی اعلام نشده است.

اما اواخر ماه مارس ۲۰۱۱، نشریه پولیتیکو فهرستی شامل حدود ۸۰ نفر از مقام‌های شناخته‌شده ایرانی را منتشر کرد که به نوشته این نشریه، اتحادیه اروپا در حال بررسی اعمال تحریم علیه آنها به دلیل نقض حقوق بشر بود.

نام تعدادی از فرماندهان نظامی و انتظامی و بسیج، تعدادی از وزرای کابینه و همین طور شماری از مقام های قضایی ایران در فهرست نشریه پولیتیکو به چشم می خورد.

وزیر امور خارجه بریتانیا تحریم‌های تازه را متفاوت با تحریم‌های قبلی دانست که به دلیل برنامه هسته ای ایران علیه این کشور و مقام‌های آن اعمال شده بود و گفت: "این تحریم‌ها علیه افراد مشخص و به دلیل سوابق حقوق بشری آنها اعمال می شود و امیدواریم که این مسئله آنها و همه جهانیان را آگاه کند که چنین کارنامه‌ای قابل چشم‌پوشی نیست."

فشار آمریکا

اوایل سال جاری میلادی مقام‌های آمریکا از اتحادیه اروپا خواستند که تحریم‌ها علیه ایران را گسترش دهد و افرادی را که در نقض حقوق بشر در ایران دست داشته اند، مشمول تحریم های این اتحادیه کند.

"ما اکنون این تصمیم را در اتحادیه اروپا گرفتیم به این دلیل که به نظر می رسد وضعیت حقوق بشر در ایران از همیشه وخیم‌تر شده است. ما شاهد زندانی کردن رهبران مخالفان در ماه‌های اخیر و اجرای بیش از 170 حکم اعدام در سال گذشته بودیم. الان شمار روزنامه‌نگاران زندانی در ایران از هر کشور دیگری بیشتر است و این‌ها همه در زمانی اتفاق می افتاد که ایران می‌گوید مردم کشورهای عرب در خاور میانه باید حق اعتراض داشته باشند. این رویکرد بسیار ریاکارانه است."

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی فارسی

آمریکا و اتحادیه اروپا هر دو برای مقابله با برنامه‌های اتمی ایران، تحریم‌های اضافه بر موارد مشخص شده در قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل اعمال کرده‌اند.

در زمینه اعمال تحریم‌های تصویب‌شده توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران، اقدامات اتحادیه اروپا عمدتا در بخش‌های اقتصادی، میزان مبادلات تجاری و ممنوعیت صدور ویزا برای مسئولان ایرانی مرتبط با برنامه هسته ای این کشور متمرکز شده است، اما آمریکا علاوه براین اقدامات، آن دسته از مقام‌های ایرانی را که ظن آن می رود در نقض حقوق بشر دست داشته‌اند، مشمول تحریم قرار داده است.

چندی پیش وزارت امور خارجه بریتانیا در گزارش سالیانه خود در مورد وضعیت حقوق بشر و دموکراسی در جهان، کارنامه حقوق بشری ایران را در یک سال گذشته در بدترین وضعیت آن طی ده سال اخیر ارزیابی کرد.
در بخشی از این گزارش به طور مفصل به وضعیت حقوق بشر در ایران اشاره شده و از بالا رفتن آمار اعدام در این کشور در سال ۲۰۱۰ میلادی انتقاد شده است.

این گزارش همچنین به افزایش سرکوب مخالفان دولت و معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸ اشاره می کند و از اعمال فشار بر روزنامه نگاران و فعالان حقوق بشر طی یک سال گذشته انتقاد می کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.