ایران الزام بازرسی از کارخانه قطعه‌سازی تابا را رد کرد

علی اصغر سلطانیه حق نشر عکس s
Image caption نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید الزامی برای بازرسی از کارخانه قطعه‌سازی سانتریفیوژ وجود ندارد

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد به 'افشاگری' اخیر سازمان مجاهدین خلق در ارتباط با وجود یک کارخانه ساخت قطعه برای سانتریفیوژهای تاسیسات هسته‌ای ایران واکنش نشان داده است.

علی اصغر سلطانیه در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، درباره امکان بازرسی از کارخانه قطعه‌سازی 'تابا' گفت: "قطعه‌سازی جزو تعهدات جامع پادمان معاهده عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای (ان پی تی) نیست."

به گفته آقای سلطانیه بر اساس معاهده NPT الزامی برای بازرسی از قطعات سانتریفیوژ وجود ندارد، بلکه "سانتریفیوژها باید بازرسی شوند که بازرسی از آنها نیز به صورت مرتب انجام می‌شود."

سازمان مجاهدین خلق ایران روز پنج شنبه هفته گذشته، ۷ آوریل، اعلام کرد یک مجتمع صنعتی را در کرج شناسایی کرده که در آن قطعات سانتریفیوژهای غنی سازی اورانیوم تولید می‌شود.

علیرضا جعفرزاده از سخنگویان این سازمان مخالف جمهوری اسلامی در کنفرانسی خبری در واشنگتن گفت که مجتمع تابا به مدت چهار سال و نیم مشغول تولید "جدار آلومینیومی، مغناطیس، پمپ‌های مولکولی، لوله‌های کامپوزیت و پایه سانتریفیوژ بوده است."

سازمان مجاهدین خلق ایران می گوید که ایران قطعات ساخت 'ده‌ها هزار سانتریفیوژ' را که در غنی‌سازی اورانیوم به کار می‌رود، در این مجتمع تولید می‌کند.

ایمنی هسته‌ای

علی اصغر سلطانیه همچنین از برگزاری نشستی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل در نیمه دوم ماه ژوئن در رابطه با ایمنی هسته‌ای خبر داده است.

علت برگزاری این نشست بازنگری در استانداردهای ایمنی هسته‌ای به دلیل نگرانی هایی عنوان شده که در پی وقوع زلزله در ژاپن و آسیب دیدن نیروگاه‌های هسته‌ای این کشور به وجود آمده است.

به گفته آقای سلطانیه قرار است روسای سازمان‌های انرژی اتمی کشورها دراین نشست در وین شرکت کنند.

این در حالی است که فریدون عباسی دوانی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پیش از این به دلیل 'مشارکت در فعالیت‌های هسته ای و موشکی ایران' درفهرست تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار گرفته است. از جمله این تحریم‌ها ممنوعیت سفر به کشورهای عضو سازمان ملل متحد است.

نامه‌نگاری اشتون و جلیلی

آقای سلطانیه در پاسخ به سوالی درباره پاسخ ایران به نامه کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره ادامه گفت‌وگوها میان ایران و نمایندگان گروه ۵+۱ گفت که "تهران همواره آماده مذاکره با گروه ۵+۱ بدون پیش شرط بوده است."

پیش از این علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران از نامه‌نگاری میان خانم اشتون و سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، خبر داده بود.

به گزارش ایرنا، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد خواهان به رسمیت شناختن حق 'غیر فابل انکار' ایران برای ادامه مذاکرات هسته‌ای شده است.

غنی سازی اورانیوم از جمله مواردی است که ایران حق انجام آن را برای خود محفوظ می‌داند، اما شورای امنیت سازمان ملل متحد در قطعنامه‌ای رای به توقف آن داده است. آمریکا و کشورهای غربی نگرانند که ایران در پوشش استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای در حال حرکت به سمت ساخت سلاح های اتمی باشد، اتهامی که ایران همواره آن را رد و بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید کرده است.

مطالب مرتبط