حمله به سفارت عربستان در تهران با کوکتل مولوتف

تظاهرات در مقابل سفارت عربستان در تهران حق نشر عکس Fars
Image caption به گزارش خبرگزاری فارس پلیس مانع حرکت تظاهرات کنندگان به سمت سفارت عربستان شده است

در جریان تجمع عده‌ای از معترضان به دخالت نظامی عربستان سعودی در بحرین، سفارتخانه عربستان در تهران با کوکتل مولوتف مورد حمله قرار گرفت.

خبرگزاری فارس، امروز ۲۳ فروردین (۱۲آوریل) در گزارشی از تجمع اعتراضی دیروز عصر در مقابل سفارت عربستان سعودی، از درگیری عده‌ای از تظاهرات کنندگان با نیروی انتظامی خبر داده است.

تظاهرات اخیر، سه روز بعد از برگزاری تجمع اعتراضی دیگری در مقابل کنسولگری عربستان سعودی در مشهد برگزار شده که بنا به گزارش‌ها در جریان آن هم، برخی معترضان کوکتل مولوتف به همراه داشته‌اند.

در پی اعزام نیروهای نظامی عربستان سعودی به بحرین برای کمک به دولت آن کشور در سرکوب شیعیان معترض، رسانه‌های حکومتی ایران اخبار فراوانی را در مورد اعتراضات مسئولان و فعالان محافظه کار نسبت به این اقدام منتشر کرده‌اند.

انتقاد تجمع کنندگان از وزارت خارجه

خبرگزاری فارس، برگزار کنندگان تجمع اعتراضی دیروز تهران را عده‌ای از دانشجویان دانشگاه‌های تهران معرفی کرده و از شعارهای تند آنها علیه دولت‌های عربستان سعودی و بحرین خبر داده است.

به گزارش همین خبرگزاری، تجمع کنندگان همچنین به سر دادن شعارهایی علیه آمریکا، اسرائیل و انگلیس و نیز شعار "وای اگر خامنه‌ای حکم جهادم دهد" پرداخته‌اند.

یکی از سخنرانان این گردهم آیی، اسماعیل طهمورثی "سخنگوی جنبش دانشجویان جهان اسلام" بوده که با انتقاد از "سکوت دستگاه دیپلماسی ایران" در مورد تحولات بحرین گفته است: "خطاب ما دانشجویان به محضر رهبر معظم انقلاب است که ما سربازان شما اینجا جمع شده‌ایم و منتظر اشاره و فرمان ولی امر مسلمین هستیم."

در بخشی از قطعنامه پایانی تجمع دیروز هم، "سستی و تعلل مسئولان سیاست‌خارجی" در حمایت از مردم معترض منطقه مورد انتقاد قرار گرفته و خطاب به این مسئولان هشدار داده شده: "اگر حرکت [مسئولان] کند باشد و اظهارنظرهای خلاف اوامر رهبری ادامه داشته باشد، خواهید دید که امت بصیر و دانشجویان پیرو روح‌الله کبیر واکنش مناسبی نشان خواهند داد".

به گزارش خبرگزاری فارس، تظاهرات کنندگان در پایان، قصد پیش روی به سمت ساختمان سفارت عربستان را داشته‌اند که با مقابله نیروهای پلیس ناکام مانده‌اند و در این میان، عده‌ای از معترضان "۶ الی ۷ کوکتل مولوتف" به سمت سفارت عربستان سعودی پرتاب کرده‌اند.

آزادی عده‌ای از دستگیر شدگان در تجمع روز جمعه

پیش از این، در تظاهرات مشابهی که روز جمعه در مشهد و از سوی عده‌ای از مخالفان دخالت نظامی عربستان در بحرین صورت گرفته بود، چند نفر از معترضان به اتهام همراه داشتن کوکتل مولوتف دستگیر شده بودند.

در همین ارتباط، معاون امنیتی - انتظامی استاندار خراسان رضوی در مصاحبه با روزنامه خراسان گفت که در جریان تجمع اعتراضی "تعدادی از نیروهای حزب اللهی و متدینین جامعه" در مقابل کنسولگری عربستان، چند نفر که بی ارتباط با بقیه شرکت کنندگان بوده اند کوکتل مولوتف به همراه داشته‌اند اما قبل از هر گونه اقدامی دستگیر شده‌اند.

این در حالی است که امروز، خبرگزاری فارس از قول "یکی از فعالان دانشجویی مشهد"، خبر از "پرتاب کوکتل مولوتف" به کنسولگری عربستان داده و افزوده که عامل این اقدام، جزو بازداشت شدگان نبوده و "بلافاصله پس از پرتاب، به وسیله یک دستگاه موتور سیکلت از میان ماموران نیروی انتظامی متواری شده است".

این فعال دانشجویی، که نام او ذکر نشده، اظهار داشته که در جریان تجمع روز جمعه در مقابل کنسولگری عربستان ‌سعودی، ابتدا بیش از ۴۰ دانشجوی معترض دستگیر شده‌اند ولی اکثرا آزاد شده‌اند و در ‌‌نهایت برای ۱۷ نفر پرونده قضایی تشکیل شده است.

وی همچنین، از آزادی تعدادی از کسانی که برای آنها پرونده قضایی تشکیل شده، به قید وثیقه خبر داده است.

مطالب مرتبط