تذکر علی لاریجانی به دولت: قوانین مصوب مجلس باید اجرا شود

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دولت و مجلس، تاکنون به دفعات بر سر عدم اجرای برخی مصوبات نمایندگان از سوی قوه مجریه درگیر شده‌اند

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران، با اعلام پایان مهلت دولت برای اجرای قانون تشکیل وزارت ورزش و جوانان، تاکید کرد که قوانین مصوب مجلس باید به اجرا در آید.

سایت خبرآنلاین امروز ۲۳ فروردین (۱۲آوریل) نوشت که آقای لاریجانی افزوده است که محمدرضا باهنر نماینده تهران به عنوان "معاون نظارتی مجلس"، در مورد این تاخیر به رئیس جمهوری تذکر داده است.

رئیس مجلس ایران، این اظهارات را در پاسخ به تذکر نادر قاضی پور، نماینده ارومیه، بیان کرد که از اجرا نشدن قانون تشکیل وزارت ورزش و جوانان و نادیده گرفتن مصوبات نمایندگان توسط دولت محمود احمدی نژاد انتقاد داشت.

این در حالی است که هفته گذشته جلال یحیی‌زاده رئیس کمیته تربیت بدنی مجلس هم گفته بود که علی لاریجانی در پی تشکیل نشدن وزارت ورزش و جوانان و عدم معرفی وزیر برای تصدی این وزارتخانه از سوی دولت، در نامه‌ای به محمود احمدی‌نژاد تذکر داده است.

او افزوده بود که ۲۰ فروردین ماه آخرین مهلت دولت برای تشکیل وزارت ورزش و جوانان است و مجلس از اختیارات نظارتی خود برای اجرایی شدن این قانون استفاده خواهد کرد.

سه ماه اختلاف بر سر اجرای یک طرح

طرح تشکیل وزارت ورزش و جوانان از ترکیب سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان، در دی ماه گذشته توسط مجلس ایران به تصویب رسید و در بهمن ماه از سوی شورای نگهبان تائید شد.

در پی تصویب طرح تشکیل وزارتخانه جدید، محمود احمدی‌نژاد تصمیم گیری مجلس را عجولانه خواند و گفت که در اکثر کشورهای جهان، امور ورزشی را معاونان رئیس جمهوری یا وزرای مشاور اداره می‌کنند.

آقای احمدی‌نژاد اظهار داشت که امور جوانان و ورزش با هم همخوانی ندارند، ضمن اینکه بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه، دولت موظف است چهار وزارتخانه را کاهش دهد و نه اینکه یک وزارتخانه جدید ایجاد کند.

مسئولان دولتی، هماهنگ نبودن اهداف کاری و حوزه فعالیت دو سازمان و داشتن بار مالی در صورت تشکیل وزارتخانه جدید را از جمله دلایل مخالفت خود با مصوبه مجلس بر شمرده‌اند.

در مقابل، نمایندگان موافق با این طرح، دلیل اصلی تصمیم خود را پاسخگو کردن سازمان‌های تربیت بدنی و ملی جوانان به مجلس و ایجاد امکان نظارت بر عملکرد و نحوه مصرف بودجه آنها می‌دانند.

روسای این دو سازمان، هم اکنون معاونان رئیس جمهوری هستند و به طور مستقیم توسط وی منصوب می‌شوند و نمایندگان مجلس امکان طرح سوال یا استیضاح این افراد را ندارند.

سابقه اختلاف مجلس و دولت بر سر اجرای قوانین

دولت دهم و مجلس هشتم در گذشته نیز در موارد گوناگون، بر سر عدم اجرای برخی قوانین مصوب نمایندگان توسط قوه مجریه، در مقابل هم صف آرایی کرده اند.

در خبرساز‌ترین نمونه از این درگیری‌ها، محمود احمدی‌نژاد در خردادماه سال پیش با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، چند قانون مصوب مجلس هشتم را مغایر با قانون اساسی دانست.

وی تاکید کرد که چون این قوانین مغایر قانون اساسی هستند یا امکان اجرا ندارند، از ابلاغ آنها برای اجرا خودداری کرده است.

اما آقای جنتی، در پاسخ به نامه آقای احمدی‌نژاد تاکید کرد که انتقاد رئیس جمهوری در باره قوانین مصوب مجلس وارد نیست و این قوانین بعد از تصویب مجلس و تائید شورای نگهبان، باید از سوی دولت اجرا شوند.

مطالب مرتبط