بحرین دو ایرانی را به اتهام جاسوسی محاکمه می کند

معترضان بحرینی حق نشر عکس Getty
Image caption از آغاز اعتراضات در بحرین روابط دو کشور ایران و بحرین رو به وخامت گذاشته است

دو ایرانی و یک بحرینی به اتهام جاسوسی برای سپاه پاسداران ایران در بحرین محاکمه می شوند.

به گزارش مقامات رسمی بحرین این سه نفر متهم هستند که در خلال سالهای ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ "به قصد آسیب زدن به منافع ملی کشور"، اطلاعات اقتصادی و نظامی را برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران جمع آوری می کردند.

مقامات مطلع اعلام کردند تا تشکیل جلسه بعدی دادگاه در هفته آینده (۲۰ آوریل) نمی توانند اطلاعات بیشتری در اختیار خبرنگاران قرار دهند.

روابط بحرین و ایران در هفته های اخیر به شدت متشنج شده است. دو کشور سفرای خود را فراخوانده و هر کدام اقدام به اخراج یک دیپلمات طرف مقابل کرده اند.

حکومت و محافل سیاسی در ایران به شدت از برخورد دولت بحرین با معترضان ناراحت هستند و همچنین نسبت به اعزام نیروهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی به بحرین برای حمایت از دولت آن کشور به شدت انتقاد کرده اند.

بحرین این انتقادها را دخالت در امور داخلی خود می خواند و ایران را به تحریک معترضان متهم کرده است.

اعتراضات مردمی در بحرین از اواسط ماه فوریه میلادی با شعار مقابله با تبعیض علیه شیعیان این کشور - که ۷۰ درصد جمعیت بحرین را تشکیل می دهند - شروع شد. حاکمان بحرین سنی مذهب هستند.

طی این مدت اعتراضات با سرکوب خشن دولتی روبرو شده و تعدادی از معترضان کشته شده اند.

'جاسوسی در کویت'

پیش از این هم دولت کویت از کشف یک شبکه جاسوسی سپاه پاسداران در این کشور خبر داده بود.

وزارت خارجه کویت سه دیپلمات ایرانی را به اتهام داشتن رابطه داشتن با این شبکه اخراج کرد. ایران هم در واکنش به این اقدام، سه دیپلمات کویتی را اخراج کرد.

سه عضو این شبکه نیز که دو نفر از آنها شهروند ایران هستند به اعدام محکوم شده اند.

ایران این اتهامات را رد کرد و علی اکبر صالحی، وزیر امورخارجه این موضوع را "دسیسه ای" برای ایجاد اختلاف بین دو کشور خواند.

مطالب مرتبط