استقبال آمریکا از تحریم مقام های ایرانی بخاطر حقوق بشر

به روز شده:  00:43 گرينويچ - چهارشنبه 13 آوريل 2011 - 24 فروردین 1390

حریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ۳۲ مقام دولت ایران

اتحادیه اروپا، نام سی و دو مقام حکومت ایران را که تحریم شده اند اعلام کرد. اتحادیه اروپا می‌گوید این عده متهم به نقض حقوق بشر هستند و به همین دلیل اموال و دارایی‌های آنها را در کشورهای اروپایی توقیف خواهد کرد.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

دولت باراک اوباما از وضع تحریم های حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه ۳۲ مقام جمهوری اسلامی استقبال کرده است.

اعضای اتحادیه اروپا سه شنبه در اجلاس وزرای امور خارجه این اتحادیه در لوکزامبورگ، ۳۲ مقام ایرانی را به اتهام نقض حقوق بشر مردم این کشور تحریم کردند.

کاخ سفید با صدور بیانیه ای گفته است که این تصمیم اتحادیه اروپا "یادآور مهمی" است که جامعه بین المللی افرادی که مسوول سرکوب مردم ایران هستند را مسوول می شناسد.

اسامی مقام های تحریم شده هنوز منتشر نشده است.

جمهوری اسلامی اتهام نقض حقوق بشر را رد می کند و موضع گیری کشورهای غربی در این خصوص را دارای انگیزه های سیاسی و متظاهرانه می داند.

اما جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت: "ایالات متحده از دولت ایران می خواهد که به حقوق جهان شمول شهروندان احترام بگذارد."

دولت باراک اوباما همچنین وعده داد که برای حمایت از حقوق بشر در ایران، به همکاری با اتحادیه اروپا و سایر کشورهای دوست و متحد آمریکا ادامه دهد.

آمریکا تاکنون ۱۰ مقام ایرانی از جمله محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات و محمد رضا نقدی، فرمانده سازمان بسیج را به اتهام نقض حقوق بشر تحریم کرده است.

برخی چهره های محافظه کار در واشنگتن تحریم این افراد را کافی نمی دانند و می گویند که آیت الله خامنه ای، رهبر و محمود احمدی نژاد، رئیس جهموری ایران نیز باید تحریم شوند.

"کارنامه هولناک حقوق بشر"

کاخ سفید: ایالات متحده از دولت ایران می خواهد که به حقوق جهان شمول شهروندان احترام بگذارد

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا درگفت‌وگویی با بی بی سی فارسی دلیل اعمال محدودیت‌های تازه علیه مقام‌های ایرانی را "کارنامه هولناک حقوق بشر" در ایران خواند.

با اجرایی شدن تحریم‌های جدید، افرادی که نامشان در این فهرست آمده، حق سفر به ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا را نخواهند داشت و اموال آنها در این کشورها مسدود خواهد شد.

وزارت خارجه بریتانیا به بی بی سی فارسی گفته است که نام ۱۳ نفر از اعضای ارشد امنیتی ایران که در بازداشت‌های خودسرانه و سرکوب وحشیانه معترضان دست داشته‌اند، در این فهرست دیده می‌شود.

۱۵ قاضی و مقام قضایی مسئول نیز به دلیل محروم کردن متهمان از دادگاه عادلانه، گرفتن اعترافات اجباری، محکوم کردن به دلیل اتهامات مبهم و صدور حکم اعدام بدون طی شدن روند لازم در فهرست تحریم‌های تازه اتحادیه اروپا قرار دارند.

چهار نفر از مسئولان زندان در ایران نیز به دلایلی نظیر شکنجه زندانیان و بازداشت‌های دسته جمعی مشمول تحریم‌های اتحادیه اروپا شده‌اند.

آقای هیگ در پاسخ به سوال بی بی سی فارسی که چرا این تحریم ها الان اعمال شده است، گفت: "ما اکنون این تصمیم را در اتحادیه اروپا گرفتیم به این دلیل که به نظر می رسد وضعیت حقوق بشر در ایران از همیشه وخیم‌تر شده است. ما شاهد زندانی کردن رهبران مخالفان در ماه‌های اخیر و اجرای بیش از ۱۷۰ حکم اعدام در سال گذشته بودیم."

وی افزود: "الان شمار روزنامه‌نگاران زندانی در ایران از هر کشور دیگری بیشتر است و این‌ها همه در زمانی اتفاق می افتاد که ایران می‌گوید مردم کشورهای عرب در خاور میانه باید حق اعتراض داشته باشند. این رویکرد بسیار ریاکارانه است."

اواخر ماه مارس ۲۰۱۱، نشریه آمریکایی پولیتیکو فهرستی شامل حدود ۸۰ نفر از مقام‌های شناخته‌شده ایرانی را منتشر کرد که به نوشته این نشریه، اتحادیه اروپا در حال بررسی اعمال تحریم علیه آنها به دلیل نقض حقوق بشر بود.

نام تعدادی از فرماندهان نظامی و انتظامی و بسیج، تعدادی از وزرای کابینه و همین طور شماری از مقام های قضایی ایران در فهرست نشریه پولیتیکو به چشم می خورد.

وزیر امور خارجه بریتانیا تحریم‌های تازه را متفاوت با تحریم‌های قبلی دانست که به دلیل برنامه هسته ای ایران علیه این کشور و مقام‌های آن اعمال شده بود.

او گفت: "این تحریم‌ها علیه افراد مشخص و به دلیل سوابق حقوق بشری آنها اعمال می شود و امیدواریم که این مسئله آنها و همه جهانیان را آگاه کند که چنین کارنامه‌ای قابل چشم‌پوشی نیست."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.