ایران: اعتراضات سوریه به تحریک غرب صورت می گیرد

معترضان علیه دولت سوریه حق نشر عکس ap
Image caption اعتراضات ضددولتی در سوریه حدود سه هفته آغاز شد

ایران می گوید که اعتراضات ضددولتی در سوریه بخشی از تلاش غرب برای انتقام گرفتن از یک دولت حامی "جریان مقاومت" است.

رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه ایران روز سه شنبه گفت که غرب با راه انداختن اعتراضات کوچک در ایران و سوریه قصد بزرگنمایی اعتراضات و تحریف واقعیت را دارد.

او گفت: "چون تحولات منطقه و بیداری ایجاد شده منافع آنها را تهدید می کند می خواهند در چند کشوری که در منطقه از جریان مقاومت حمایت می کنند انتقام بگیرند."

او افزود: "به همین دلیل در ایران و سوریه و برخی از کشورها سعی می کنند گروهک های کوچکی را تحریک کنند، با زور آنها و بزرگنمایی که به وسیله رسانه های غربی صورت می گیرد به مردم دنیا عنوان کنند این تعداد اکثریت جامعه را تشکیل می دهند و این بزرگترین تحریف و دروغ است."

این درحالی است که موضع گیری دولت این کشور در قبال اعتراضات عمومی در تونس، مصر و بحرین متفاوت بوده و آنها را به "بیداری اسلامی" نسبت داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، آقای مهمانپرست در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا می داند چند نفر در سرکوب معترضان سوریه کشته شده اند گفت: "من فقط می دانم که تعدادشان بسیار کمتر از کسانی است که توسط آمریکایی ها در افغانستان و عراق کشته شده اند."

ایران با برخی از کشورهای عربی منطقه روابط متزلزلی دارد، اما تهران و دمشق متحدان قدیمی و استراتژیک همدیگرند.

به گفته گروه های حقوق بشر از زمان آغاز اعتراضات سیاسی سوریه در سه هفته قبل حدود 200 نفر کشته شده اند.

مقام ها و رسانه های دولتی ایران عموما در مورد اعتراضات ضددولتی در سوریه سکوت کرده اند.

مقام های ایرانی از معترضان پس از انتخابات در داخل نیز به عنوان "جریان نفاق" و عوامل "فتنه" و "اغتشاش" نام می برند. نیروهای امنیتی ایران اعتراضات گسترده پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 را به شدت سرکوب کردند و مانع برگزاری تجمع های اعتراضی شده اند.

دولت بشار اسد در سوریه غیرمذهبی است با این حال دمشق نیز همچون تهران از گروه های شبه نظامی اسلامگرای حماس و حزب الله حمایت می کند.