بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه تهران؛ ۲۴ فروردین

اعتراض به گرانی‌ها و واکنش تند مردم، انتقاد از تصمیم به حذف صفرها از پول، گزارشی درباره ایران به عنوان دارنده پائین‌ترین رشد اقتصادی در منطقه، حمله به کشورهای عربی و تهدید کویت و کشورهای جنوب خلیج فارس و افشای راز ثروت خریدار اتومبیل کهنه محمود احمدی‌نژاد از جمله مطالب امروز روزنامه‌های تهران است.

ترس مأموران پست از رساندن قبض‌های گاز

"ایران در انتهای جدول رشد اقتصادی خاورمیانه" عنوان اصلی جهان صنعت است. دنیای اقتصاد همین خبر را با تیتر "چشم‌انداز اقتصاد ایران و جهان" منعکس کرده، روزگار از زبان یک مقام پیشین "ناگفته‌هایی از واگذاری مخابرات و فولاد خوزستان" افشا کرده است و جام‌جم خبر داده است که "ضرب سکه‌های غیررسمی ممنوع شد".

جهان صنعت در گزارش اصلی خود نوشته است که صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش خود چشم‌انداز اقتصاد جهان را ارزیابی و نرخ رشد اقتصادی و تورم ایران را در سال ۲۰۱۰ میلادی، به ترتیب یک و دوازده و نیم درصد اعلام کرد.

حق نشر عکس press
Image caption تورم، کارتون علی کاشی از مردم‌سالاری

براساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، ایران با رشد اقتصادی یک درصدی در میان کشورهای خاورمیانه در سال ۲۰۱۰ میلادی، یکی از کمترین رشدها را دارد. این گزارش در عین حال پیش‌بینی کرده است که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۱ میلادی به صفر برسد.

به نوشته جهان صنعت، رشد اقتصادی کشور برای سال ۲۰۱۲ میلادی نیز سه درصد پیش‌بینی شده است.

درباره اثرات ناگوار اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و پایان ماه عسل مردم با دولت احمدی‌نژاد بر سر طرحی که گرانی‌های شدید در پی آورده است، روزنامه‌های مختلف نوشته‌اند.

محمد عدلی در سرمقاله تهران امروز نوشته است که زمانی که اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها آغاز شد، بدنه کارشناسی کشور از شیب تندی که دولت برای مرحله نخست جراحی اقتصاد برگزیده بود، شگفت‌زده شدند. نمایندگان مجلس نیز مغایرت شیوه اجرای دولت را با آنچه در قانون پیش‌بینی کرده بودند، مشاهده می‌کردند هرچند که سخنی به انتقاد، بر زبان جاری نمی‌ساختند.

به نوشته این مقاله، در آن روزها تمامی ارکان نظام به درستی به یاری دولت پرداختند و از رسانه‌ها گرفته تا نمایندگان مجلس، راه را برای حرکت به سمت اصلاح شرایط اقتصادی کشور باز کردند. اکنون نیز می‌توان با همین هدف به یاری دولت شتافت و این بار با ارائه انتقاد و نظرهای اصلاحی قوه مجریه را به سمت مسیر درست هدایت کرد.

سیدعلی محقق در ابتکار نوشته است که هم‌ز‌مان با آخرین روزهای سالی که گذشت و اولین روزهای سال جدید، دور دوم قبوض جدید گاز خانگی به‌تدریج، به خانوارها تحویل داده شد. قبوضی با ارقامی باورنکردنی که همه را انگشت به دهان و حیرت‌زده و در مواردی عصبانی کرده است. به طوری که مأموران شرکت گاز در حالی با ترس و لرز، برای تحویل قبوض جدید راهی کوچه‌ها و منازل مردم شدند. مردمی که به نظر این نویسنده از یک سو، هزینه‌ها و خریدهای نوروزی چیزی به جز جیب‌هایی خالی و اعصابی خراب برای آنها به جا نگذاشته است و از سوی دیگر، سرمای بهمن ماه و فرمول پیچیده‌ محاسبه گازبها در فصل سرما، دست به دست هم داده تا ارقامی نجومی به قبوض ارسالی تحمیل شود.

ابتکار نوشته است که حتی در خوشبینانه‌ترین حالت هم نمی‌توان امیدوار بود که در ماه‌های آتی، خانواده‌ها قادر به به‌روزکردن بدهی‌های خود به شرکت‌های گاز و برق شوند و شاید بازنگری در بخشی از طرح هدفمندسازی یارانه‌ها و بازگشت به ایده طراحی شیب ملایم پنج‌ساله برای آزادکردن قیمت‌های حامل‌های انرژی، به‌خصوص گاز و برق، در چنین وضعیتی اجتناب‌ناپذیر باشد و سخن آخر اینکه آقایان قوای مقننه و مجریه باور بفرمایید که این قبوض واقعا سنگین است و پرداخت آن‌ها در این وضعیت تقریبا ناممکن است، لطفا کمی کوتاه بیایید.

صفرهای پول

روزگار در مقاله اصلی خود درباره صفرهای پول نوشته است که ترکیه نیز مانند ایران برای مدتی طولانی، پیش از سال ۲۰۰۵ میلادی، از تورمی مزمن رنج می‌برد که یکی از پیامدهای آن کاهش ارزش پول ملی در برابر سبد کالایی ثابت یا دلار در گذر زمان بود. در نتیجه این کشور در سال ۲۰۰۵ میلادی، اقدام به معرفی لیره جدیدی کرد که یک واحد آن برابر یک میلیون واحد لیره قدیم بود.

نویسنده مقاله پیشنهاد کرده است که بانک مرکزی پول جدیدی به جریان اندازد که به راحتی بتوان قیمت تمامی کالاها و خدمات و دارایی‌های مالی و غیرمالی را بر حسب پول جدید محاسبه کرد و حساب‌ها را نیز سامان داد. البته برای قیمت‌گذاری، باید هر واحد پول جدید به اجزای ریزتری قابل تقسیم باشد تا امکان محاسبه دقیق قیمت‌ها فراهم شود. در غیر این صورت، قیمت‌های جدید باید در جهت بالا رند شود که خود موجب ایجاد یک اثر تورمی می‌شود.

روزگار نوشته است که به فرض اصرار دولت بر عملیاتی شدن چنین سیاستی، بهتر است اساسا واحد پول ملی از ریال به تومان تغییر یابد تا مشکلی در قیمت‌گذاری دقیق با پول جدید پیش نیاید؛ علاوه بر این، از آنجا که در عمل نیز تومان به طور غیررسمی واحد اصلی پول کشور است، با چنین اقدامی خوانش واحد پول ملی هم با استانداردهای جهانی منطبق و هم با خوانش افکار عمومی در جامعه هماهنگ می‌شود. در این صورت می‌توان هزار ریال را معادل یک تومان ارزش‌گذاری کرد و هر تومان جدید را می‌توان به صد ریال تقسیم کرد که هر ریال آن ارزش ۱۰ ریال فعلی را دارد.

برای مثال، کالایی که ۱۵ هزار و ۴۳۰ ریال در حال حاضر ارزش دارد، بعد از این تغییر، معادل ۱۵ تومان و ۴۳ ریال ارزش خواهد داشت؛ یا یک دلار به ارزش حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ ریال فعلی، معادل ۱۰ تومان و ۵۰ ریال ارزش خواهد داشت. چنین سیاستی علاوه بر برقراری رابطه منطقی میان تومان و ریال اجازه می‌دهد که تبدیل قیمت‌ها در شرایط جدید در مقیاس ۱۰ ریال فعلی نیز صورت گیرد.

دکتر احمد میرمطهری در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته است که در حالی که قیمت طلا و نفت هر روز رکوردهای تازه‌ای از افزایش دارند، کشور در حال تجربه حذف یارانه‌ها و افزایش نسبتا شدید قیمت برخی حامل‌های انرژی است.

این استاد دانشگاه یادآوری کرده است که بانک مرکزی ایران هنوز بسته پولی سال جاری را قطعی نکرده، بودجه سال ۱۳۹۰ در مجلس نهایی نشده و اجرای برنامه پنجم در اولین سال خود فعلا شروع نشده است که ناگهان موضوع حذف چند صفر یا همه صفرهای واحد پول ملی مطرح می‌شود. نحوه طرح آن نیز به نوعی است که ظاهرا بانک مرکزی تصمیم خودش را گرفته است و قصد اجرای آن را دارد؛ فارغ از آن که این یک تصمیم ملی است و بدون اخذ نظرات صاحب‌نظران و کارشناسان و فعالان اقتصادی و بررسی دامنه‌ها و بازتاب‌های آن، برخوردی اداری و خالی از کار کارشناسی به نظر می‌رسد.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده است که در شرایطی که بحران مالی جهانی کماکان استمرار دارد و پیامدهای آن‌ که رکود و کسادی است غیرمستقیم بر تراز پرداخت‌های اقتصاد ایران اثر می‌گذارد و رکود بیشتری را به داخل کشور منتقل کرده و شرایط رکود تورمی را تشدید می‌کند، رسانه‌ای کردن تصمیمی غیر کارشناسی در مورد پول ملی، در حالی که در پهنه بازار پول، مشکلات شبکه بانکی با مطالبات لاوصول و سرمایه‌ ناکافی برخی بانک‌ها به‌جای خود باقی است و بسته پولی بانک مرکزی برای سال جاری مواجه با ابهاماتی جدی است.

بحران منطقه و تهدید همسایگان

"واکنش سخنگوی وزارت خارجه به مواضع مقام‌های عربستان و کویت" تیتر اول خراسان است، مردم‌سالاری همین گزارش را با تیتر "عربستان اسیر فتنه شده است" منتشر کرده است، سیاست روز، خبر از "عبور قاهره از خط سازش" داده است و کیهان در گزارش اصلی خود نوشته است که "موج انقلاب‌های منطقه به سوازلیند، جیبوتی و اوگاندا رسید".

کیهان در سرمقاله خود، همچنان از شکست آمریکا و پیروزی سیاست‌های ایران نوشته و اضافه کرده است که تنها ابزاری که برای آمریکایی‌ها مانده، این است که تهدید کنند کمک‌های مالی خود را به مصر قطع خواهند کرد. اما با اطلاعاتی که اکنون منتشر شده است و دهان به دهان در میان مصری‌ها می‌گردد، این هم چندان نگران‌کننده نیست. مصری‌ها می‌دانند که درست است که آمریکا کمک‌هایی به دولت مبارک می‌کرده است، ولی چیزی از این کمک‌ها به مردم نمی‌رسید و بخش عمده آن در قالب خرید نظامی دوباره به جیب آمریکا باز می‌گشته است. به عنوان نمونه، مصر در ۳ دهه گذشته چیزی حدود ۳۶ میلیارد دلار کمک مالی از آمریکا دریافت کرده و در فهرست دریافت‌کنندگان کمک‌های آمریکا، رتبه دوم را داشته است. اما همواره بخش عمده این کمک‌ها نظامی بوده و هرگز روی زندگی اقتصادی مردم عموما فقیر این کشور اثر مثبت نداشته است.

به نظر کیهان، درست است که مردم مصر دیگر در میدان تحریر چادر نزده‌اند، اما آگاهی آنها چنان رشد کرده است که اگر لازم باشد برای پیگیری اهداف انقلاب خود، در مقابل ارتش هم خواهند ایستاد، همچنان که یکی دو روز قبل ایستادند و بلافاصله هم نتیجه گرفتند.

حق نشر عکس jam jam
Image caption کارتون علیرضا پاکدل، روزنامه جام‌جم

سرمقاله این روزنامه با اشاره به لیبی و یمن، نتیجه گرفته است که آمریکایی‌ها نه تنها نتوانسته‌اند تحولات منطقه را کنترل کنند، بلکه عمق خسارت‌های وارد به آنها هر روز بیشتر می‌شود. خاورمیانه دیگر هرگز به معنای مصطلح در دهه اول هزاره سوم آمریکایی نخواهد شد، اما اینکه نسخه جایگزین کجاست؟ سوالی است که پاسخ آن را دیروز دان مریدور، وزیر امور سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل داد: "همه خاورمیانه به سمت ایران در حرکت است."

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود به خاطر مخالفت‌های سعودی و کویت با سیاست‌های تهران به شدت به آنها حمله کرده و از جمله نوشته است که این چند خانواده دیکتاتور، خود به شدت مورد تنفر ملت‌های خود هستند و برای آنکه چند صباحی بیشتر به حکمرانی موروثی و البته وابسته و انگلی خود ادامه دهند، به توزیع پول و دادن امتیازات به مردم متوسل شده‌اند و خودشان بهتر از هر کس می‌دانند که سیل قیام‌های مردمی جهان عرب آنها را نیز به دریا خواهد ریخت و تاج و تخت آنها را به موزه‌های اشیاء تاریخی خواهد سپرد.

به نوشته این روزنامه، اعراب با این هدف قصد میانجی‌گری بین حکومت‌های زیر فشار مردم دارند که در برابر ملت‌های خود، چهره‌ای با ثبات و مستحکم از حکومت خود به نمایش بگذارند و چنین وانمود کنند که ما ریش سفیدان جهان عرب هستیم و علاوه بر اینکه زیر پای خودمان محکم است، مشکلات کشورهای دیگر را هم می‌توانیم حل کنیم. تبلیغات وسیع رادیو و تلویزیون‌های شیخ‌نشین‌های جنوب خلیج فارس و عربستان، این نکته را کاملا نشان می‌دهد و هر بیننده و شنونده‌ای را متوجه این نکته می‌کند که این ژست‌ها فقط مصرف داخلی دارد.

روزنامه جمهوری اسلامی نظر داده است که محور اصلی اظهارات مردم یمن در اعتراض به دخالت شورای همکاری خلیج فارس در امور کشورشان این بود که این شورا ابزاری در دست آمریکا است و درصدد است به دستور آمریکا، دیکتاتورهای منطقه را نجات دهد و انقلاب‌ها را مصادره نماید. به عبارت روشن‌تر این شورا در خدمت اهداف آمریکا قرار دارد و می‌خواهد سلطه غرب را بر کشورهای عربی حفظ نماید.

حق نشر عکس iran press
Image caption صفحه اول روزگار؛ جلسه مجلس و شورای ایرانیان مقیم خارج

دعوت عجیب و غریب دولت

آمنه شیرافکن در گزارش اصلی روزگار نوشته است که دعوت‌های عجیب و غریب و حاشیه‌دار اسفندیار رحیم مشایی از برخی مسئولان، در نهایت مجلسی‌ها را بر آن داشت تا از این به بعد هر دو هفته یکبار جلسه‌هایی میان هیأت تحقیق و تفحص مجلس با شورای عالی ایرانیان برگزار شود. این اقدام به منظور جلوگیری از آنچه برنامه‌های نامتعارف این شورا خوانده می‌شود و نظارت بر آن، انجام می‌شود.

در حالی که مجلسیان بارها در موضوع دعوت پادشاه اردن به ایران به مشایی تذکر داده بودند، اما او با حضور در مجلس هرگونه دعوت از افراد مخالف نظام را رد کرد. این در حالی است که اگر مخالفت برخی از گروه‌های اصولگرا در میان نبود، ملک عبدالله، پادشاه کشور اردن، در مراسم آیین نوروزی ایران شرکت می‌کرد.

به نوشته گزارشگر روزگار، از رئیس کمیته روابط خارجی مجلس گرفته تا رئیس کمیته امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، بارها و بارها نسبت به دعوت از پادشاه اردن به اسفندیار رحیم مشایی هشدار داده بودند. روز گذشته مشایی که به تازگی از یکی از سمت‌های خود کنار رفته است، در پاسخ به ابهامات مطرح شده در جلسه هیأت تحقیق و تفحص از شورای عالی ایرانیان، هرگونه موضع خلاف قانون از سوی این شورا را رد کرد.

کلاهبردار ۱۲۰۰ میلیارد تومانی؟

کیهان نوشته است که چند روز پس از افشای نام و سوابق یک بدهکار بزرگ شبکه بانکی کشور، همچنان سکوت در قبال این خبر ادامه دارد و بخش‌های مربوطه اجرایی که وظیفه شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی را دارند، ترجیح داده‌اند که درباره این خبر سکوت کنند. در همین زمان، نوشته شد که یک بدهکار بزرگ به شبکه بانکی کشور که این نشریه، رقم بدهی او را یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان عنوان کرده بود، صاحب ۳۰ درصد سهام بانک گردشگری (بانک تازه تاسیس متعلق به نزدیکان مشایی) و ۳۴ درصد از سهام بانک سامان است.

نویسنده کیهان بعد از اشاره به دارایی‌های فردی که از وی سخن می‌گوید، نوشته است: جالب اینکه، برخی رسانه‌ها خاطرنشان کرده‌اند که فردی که خودروی قدیمی پژو ۵۰۴ رئیس جمهور را در جریان مزایده سال گذشته خریداری کرد، همین بدهکار بانکی و صاحب سهام دو بانک خصوصی بوده است.این خودرو در مزایده سازمان بهزیستی پس از هفته‌ها به فروش رسید و در حالی که در روزهای اول گفته می‌شد انتظار می‌رود با توجه به محبوبیت احمدی‌نژاد در منطقه و کشورهای حاشیه خلیج فارس، یک خریدار خارجی از این کشورها برای خرید خودرو اقدام کند، در نهایت اعلام شد که یک ایرانی که خواسته است نامش فاش نشود، آن را به رقم دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان خریده است.

به نوشته کیهان در جلسه مزایده خودرو، فردی که خود را به خبرنگاران، محمود ایساری، وکیل شرکت خریدار خودرو معرفی کرد، گفت که "موکلش" برای این کار علاقه "شخصی" به احمدی نژاد و همچنین روحیه استکبارستیزی و صهیونیستی‌ستیزی وی را درنظر داشته است. گفته می‌شود که بحث خرید این خودرو، یک موضوع حاشیه‌ای برای ایجاد حاشیه امن در بازپرداخت نکردن بدهی کلان بانکی بدون اطلاع رئیس جمهور و با طراحی برخی افراد مشکوک و نفوذی بوده است.

خبرهای کوتاه روزنامه‌ها

برنامه ۹۰ در دقیقه ۹۰تهران امروز نوشته است که دوشنبه شب، هواداران پرشمار برنامه ۹۰ در شرایط متفاوت و البته آشنایی، پای تماشای محبوب‌ترین برنامه ورزشی سیما نشستند. یکبار دیگر رگبار کلمات عادل فردوسی‌پور نشان داد که پیرامون دکور خوش‌رنگ و لعاب این برنامه خبرهایی است و اتفاقاتی، مجری برنامه را وادار کرده است که به شیوه خودش، فشارهای مدیران بالادستی را افشا کرده و برنامه را از تنگنا خارج کند.

به نوشته این روزنامه، این برای اولین‌بار نیست که مجری برنامه دربند سخت‌گیری‌ها و ملاحظات مدیران ارشد سیما گیر می‌افتد و قطعا آخرین‌بار آن نیز نخواهد بود. در واقع این ذات برنامه ۹۰ است که در کنار چند میلیون طرفدار، چند نفر ناراضی قدرتمند را هم تراشیده است. با این اوصاف فردوسی‌پور همچنان به پشتوانه صداقت ذاتی، شفافیت و کشش بسیار مخاطبانش توانست از مهلکه بگریزد و هر طور شده برنامه را به پایان برساند، حتی اگر عقربه‌های ساعت ۲:۳۰ بامداد را نشان دهد.

پلاکاردهای ضد ایرانی در ورزشگاه

ابتکار نوشته است که دیدار تیم‌های فوتبال استقلال و تراکتورسازی از هفته بیست و نهم لیگ برتر به غیر از جنجال‌های ورزشی، حاشیه‌های غیر ورزشی و سیاسی را هم در خود داشت که رسانه‌های ورزشی به آن نپرداختند. حضور حدود ۲۰ هزار تماشاگر تبریزی در ورزشگاه آزادی باعث خوشحالی تمام اهالی فوتبال حتی تیم استقلال بود، زیرا بعد از مدت‌ها ورزشگاه آزادی شور و هیجانی به خود گرفته بود. اما شمار معدودی از تماشاگران برای مسایلی غیر از فوتبال به ورزشگاه آمده بودند. این عده اندک در دستانشان پلاکاردهایی با مضامین جدایی‌طلبانه در دست داشتند.

ندا آقاسلطان ساخته غربی‌هاست

مردم‌سالاری نوشته است که حداد عادل در خصوص نقد تمدن غرب گفت: امروز به مراتب فهمیدن باطن غربی‌ها آسان شده، اما باز هم افرادی گول حرف‌های جذاب و فریبنده غربی‌ها را می‌خورند و دفاع آنها از حقوق بشر را واقعی می‌پندارند.

به گزارش این روزنامه، وی در مراسم بزرگداشت شهادت مرتضی آوینی با اشاره به جریان بیداری اسلامی در کشورهای اسلامی گفت: چرا این همه افرادی که در کشورهای اسلامی در این قیام‌ها شهید می‌شوند به اندازه یک ندا آقاسلطان جعلی ساخته و پرداخته آنها در دنیا سروصدا نمی‌کند؟

تجمع کارگران مقابل مجلس

به نوشته مردم‌سالاری تعدادی از کارگران شرکت‌های کشت و صنعت کارون، شوشتر و هفت‌تپه در اعتراض به اجرایی نشدن مصوبه مجلس در خصوص پرونده وصل بیمه این کارگران در جلوی درب مجلس تجمع کردند.

این کارگران در تجمع دیروز خود اعلام کردند که طبق مصوبه کمیسیون اجتماعی و در طی تحصن تعدادی از این کارگران در تاریخ ۸۷/۱۲/۱۹ قرار شد فصول بیکاری این کارگران در سنوات بیمه آنها وصل شود. به گزارش سلام، این در حالی است که تا این تاریخ، سازمان تأمین اجتماعی این کار را انجام نداده است. این افراد پلاکارد در دست داشتند که مضمون آن عبارت بود از این که ما نمایندگان کارگران نی‌بر شرکت‌های کشت و صنعت کارون، شوشتر و هفت‌تپه در کمیسیون اجتماعی مجلس با توجه به حساسیت موضوع، تقاضای جلسه فوری و بررسی پرونده وصل بیمه این کارگران را خواستاریم.

شجونی، خواستار قیام روحانیت

به نوشته مردم‌سالاری یک عضو جمعیت وعاظ تهران گفته است که شیخ جعفر شجونی در آخرین جلسه جمعیت وعاظ تهران در سال ۱۳۸۹ خواستار قیام علما و روحانیت در برابر سازمان اوقاف شده است.

حجت‌الاسلام علیرضا خاتمی ادامه داد: جعفر شجونی در این جلسه اعلام داشت که چرا سازمان اوقاف به روحانیت و طلاب پول نمی‌دهد؟ این پول‌ها کجا خرج می‌شود؟ در این مقطع باید تمامی روحانیت در برابر سازمان اوقاف قیام کنند. شجونی در پاسخ به یک سئوال که ماجرای گاوداری‌های شما در کرج چیست؟ گفت: من گاوداری ندارم اما یک [...] داشتم که از [جمعیت] وعاظ تهران بیرونش کردم. در اعتراض به هتاکی‌های شجونی به دولتمردان، آیت‌الله شبیری زنجانی دیگر در جلسات جمعیت وعاظ تهران حضور پیدا نمی‌کند.

کارتون روز

حق نشر عکس press
Image caption کارتون جمال رحمتی، شرق

مطالب مرتبط