یارانه‌های نقدی از اردیبهشت ماهیانه پرداخت می‌شود

حق نشر عکس isna
Image caption دبیر ستاد هدفمند کردن یارانه‌ها: "از اردیبهشت، یارانه‌های نقدی، ماهیانه واریز می‌شود."

بر اساس مصوبه ستاد هدفمندی یارانه‌ها در ایران، از اردیبهشت ماه امسال، ماهیانه مبلغ ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان به عنوان یارانه نقدی به حساب افراد واریز می‌شود.

پیش از این، یارانه‌های نقدی، هر دو ماه یکبار به حساب افراد واریز می‌شد.

محمدرضا فرزین، دبیرستاد هدفمند کردن یارانه‌ها، دلیل پرداخت یارانه نقدی خانوارها به طور ماهیانه را درخواست‌های مردمی اعلام کرده است.

او همچنین به خبرگزاری فارس گفته است که قانون هدفمند کردن یارانه‌ها امسال با قیمت‌های کنونی حامل‌های انرژی در ایران تأمین مالی می‌شود.

در بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۳۹۰، درآمدهایی که امسال صرف اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها خواهد شد، حدود ۶۲ هزار میلیارد تومان برآورد شده است، ولی برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به تحقق آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

پیش از این، عباسعلی نورا، عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفته بود که با همه محاسبات ریاضی، حداکثر درآمد دولت ناشی از هدفمند کردن یارانه‌ها و آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی در سال جاری ۳۰ هزار میلیارد تومان است.

او توضیح داده بود که اگر بر مبنای یارانه نقدی اعلام شده دولت، به هر نفر ماهانه ۴۴ هزار و ۵۰۰ تومان در مقیاس ۷۱ میلیون نفر پرداخت شود، مجموع آن ۳۸ هزار میلیارد تومان خواهد بود که باز ۸ هزار میلیارد تومان کسری خواهد داشت."

به گفته این نماینده مجلس شورای اسلامی، اگر دولت بخواهد از محل آزادسازی قیمت حامل‌های انرژی، حدود ۶۲ هزار میلیارد تومان درآمد کسب کند، لازم است که قیمت‌های کنونی حامل‌های انرژی دست‌کم ۲ تا ۳ برابر شود."

با این حال، دبیر ستاد هدفمند کردن یارانه‌ها تاکید کرده است که "دولت با قیمت‌های کنونی حامل‌های انرژی، هیچ مشکلی در تأمین منابع مالی مورد نیاز برای اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها ندارد."

مخالفت مجلس با دولت بر سر منبع مالی پرداخت ها

جعفر قادری از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس ایران به خبرگزاری نیمه رسمی فارس گفته "در حالی که دولت می گوید معادل ریالی از محل صرفه جویی را به عنوان یارانه نقدی به مردم می پردازد، نمایندگان مجلس این را قبول ندارند". به گفته این نماینده مجلس "تاکید نمایندگان این است که دولت حق ندارد از محل دیگری غیر از درآمد اصلاح قیمت حامل ها برای یارانه نقدی استفاده کند".

مخالفت کارشناسان و برخی نمایندگان مجلس با نحوه مدیریت طرح هدفمندی یارانه ها بدلیل عجله دولت در اجرای این طرح و عدم بررسی جوانب مختلف کار است.مجلس برای به کرسی نشاندن نقطه نظرات خود دست به اقداماتی زده که برخی به سودمند نبودن آن اقدامات معتقدند.

به عنوان مثال، آقای قادری گفته "در مورد مصوب سال گذشته مجلس در مورد اختصاص ده درصد از درآمد هدفمندی یارانه ها به امر سلامت، بهداشت و بیمه اجتماعی، از همان ابتدای تصویب این قانون قابل پیش بینی بود که اجرایی نیست و خلاف قانون هدفمند کردن یارانه هاست."

مطالب مرتبط