منشور کوروش به بریتانیا باز می‌گردد

منشور کورش حق نشر عکس s
Image caption منشور کورش بعد از 37 سال در تهران به نمایش گذاشته شد

منشور کوروش که شهریور ماه سال گذشته وارد تهران شد، روز شنبه، ۲۷ فروردین به بریتانیا بازگردانده می شود.

آزاده اردکانی، رئیس کل موزه ملی ایران به خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، ایرنا گفت که مراسم خروج منشور کوروش از ایران با حضور شماری از سفرای کشورهای خارجی و شخصیت‌های فرهنگی و هنری برگزار خواهد شد.

منشور کوروش روز ۱۹ شهریور سال ۱۳۸۹ از طرف موزه بریتانیا و به درخواست ایران به صورت امانی به موزه ملی ایران منتقل شد.

در ابتدا قرار بود این منشور به مدت چهار ماه در تهران به نمایش گذاشته شود، اما با موافقت موزه بریتانیا این زمان به مدت سه ماه تمدید شد.

به گفته خانم اردکانی زمان بازدید از منشور کوروش روز جمعه، ۲۶ فروردین، به پایان می‌رسد.

سفر به ایران بعد از ۳۷ سال

منشور حقوق بشر کوروش، که به شکل یک استوانه از جنس سفال است، برای آخرین بار ۳۷ سال پیش و به مناسبت مراسم بزرگداشت دو هزار و پانصدمین سالگرد تاسیس شاهنشاهی هخامنشی به طور امانی در اختیار ایران قرار گرفت و به گفته مقامات سازمان میراث فرهنگی، تنها به مدت ده روز در ایران بود.

مذاکرات برای امانت گرفتن منشور حقوق بشر کوروش از حدود پنج سال پیش آغاز شد و سرانجام حدود دو سال پیش، موزه بریتانیا با نمایش موقت آن در ایران موافقت کرد.

قرار بود این منشور در سال ۱۳۸۸ برای بار دوم در ایران به نمایش گذاشته شود، اما مسوولان موزه بریتانیا درباره زمان امانت دادن این اثر باستانی دچار تردید شدند.

پاییز سال ۱۳۸۸، رئیس سازمان میراث فرهنگی ایران گفت که حوادث پس از انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری ایران باعث شده تا موزه بریتانیا، ایران را مکان مناسبی برای فرستادن منشور کوروش نداند و امانت آن را به فرصتی دیگر موکول کند.

در آن زمان، گزارش‌هایی نیز به نقل از مقامات موزه بریتانیا انتشار یافته بود حاکی از اینکه یافتن تکه‌هایی با حکاکی‌های مشابه منشور در انبارهای موزه، بررسی‌های بیشتر را ضروری ساخته و به همین دلیل، ارسال این منشور به ایران به تعویق افتاده است.

اختلافات تا آنجا بالا گرفت که حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی ایران، اواسط بهمن سال ۱۳۸۸ اعلام کرد که موزه بریتانیا به تعهدات خود در قبال فرستادن منشور کوروش عمل نکرده و در مقابل ایران علاوه بر قطع همکاری با این موزه، به گروه‌های کاوشگر بریتانیایی اجازه ورود به ایران را نخواهد داد.

اما دو ماه بعد مقام‌های ایران تایید کردند که استوانه کوروش برای نمایش و به صورت موقت وارد ایران شده است.

مطالب مرتبط