واکنش ایران به محاکمه دو ایرانی در بحرین به اتهام جاسوسی

رامین مهمان‌پرست حق نشر عکس s
Image caption سخن‌گوی وزارت امور خارجه ایران محاکمه دو تبعه ایرانی در بحرین به اتهام جاسوسی را 'عاری از صحت' خواند

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران خبرهای منتشرشده درباره محاکمه دو تبعه ایرانی در بحرین به اتهام جاسوسی را رد کرده است. به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا به نقل از اداره کل اطلاعات و مطبوعات وزارت امور خارجه، رامین مهمانپرست انتشار این اخبار را "نوعی فرافکنی و به انحراف کشاندن افکار عمومی منطقه از واقعیات جاری در صحنه بحرین" دانست.

روز سه شنبه، ۱۲ آوریل خبرگزاری دولتی بحرین از محاکمه دو ایرانی و یک بحرینی به اتهام جاسوسی برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران خبر داد.

در این گزارش آمده بود که این سه نفر متهم هستند در خلال سال‌های ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۰ "به قصد آسیب زدن به منافع ملی" بحرین، اطلاعات اقتصادی و نظامی را برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران جمع آوری می کردند.

روابط بحرین و ایران در هفته های اخیر به شدت متشنج شده است. دو کشور سفرای خود را فراخوانده و هر کدام اقدام به اخراج یک دیپلمات طرف مقابل کرده اند.

حکومت ایران به شدت از برخورد دولت بحرین با معترضان ناراضی است و همچنین نسبت به اعزام نیروهای عربستان سعودی و امارات متحده عربی به بحرین برای حمایت از دولت آن کشور انتقاد کرده است.

بحرین این انتقادها را دخالت در امور داخلی خود می خواند و ایران را به تحریک معترضان متهم می کند.

اعتراضات در بحرین از اواسط ماه فوریه میلادی با شعار مقابله با تبعیض علیه شیعیان این کشور که ۷۰ درصد جمعیت بحرین را تشکیل می دهند، شروع شد.

طی این مدت اعتراضات با سرکوب خشن دولتی روبرو شده و تعدادی از معترضان کشته شده اند.

'جاسوسی در کویت'

پیش از این دولت کویت از کشف یک شبکه جاسوسی سپاه پاسداران در این کشور خبر داده بود.

وزارت خارجه کویت تا به حال سه دیپلمات ایرانی را به اتهام داشتن رابطه با این شبکه اخراج کرده است.

ایران هم در واکنش به این اقدام، سه دیپلمات کویتی را اخراج کرد.

سه عضو این شبکه که دو نفر از آنها شهروند ایران هستند به اعدام محکوم شده اند.

ایران این اتهامات را رد کرد و علی اکبر صالحی، وزیر امورخارجه این موضوع را "دسیسه ای" برای ایجاد اختلاف بین دو کشور خواند.

مطالب مرتبط