'کاهش ۳۰ درصدی ورود مواد مخدر به ایران'

کشف مواد مخدر حق نشر عکس police
Image caption کشف مواد مخدر

فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به کاهش تولید مواد مخدر در افغانستان از کاهش ۳۰ درصدی ورود مواد مخدر به ایران خبر داده است.

این در حالی است که پیشتر حمید رضا حسین آبادی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی با اعلام کشف سالانه ۵۰۰ تن مواد مخدر در ایران گفته بود که در سال گذشته بیش از یک هزار کیلوگرم ماده مخدر شیشه در کشور کشف شده که در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته، ۴۲ درصد افزایش نشان می دهد.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی همچنین اعلام کرد که بر اثر کمیاب شدن مواد مخدر، قیمت ها در بازار داخلی مواد مخدر در ایران دو تا سه برابر افزایش پیدا کرده است، وی ابراز امیدواری کرده که ورود و تولید مواد مخدر به ایران کاهش پیدا کند.

او همچنین به تولید روانگردان ها در ایران اشاره کرد و گفت با تصویب قانون مواد مخدر روانگردان در مجلس شورای اسلامی، امیدوارم شاهد کاهش جرائم مواد مخدر در کشور باشیم.

مصرف مواد مخدر صنعتی در ایران نه تنها باعث نگرانی مسئولان دولتی بلکه فعالان اجتماعی در ایران نیز شده و افزایش تعداد مصرف کنندگان "کراک هروئین" و رواج استفاده از این ماده در میان معتادان خیابانی در ایران، بر نیاز فراهم ساختن خدمات درمانی ارزان برای این افراد، افزوده است.

عباس دیلمی زاده، مدیر عامل انجمن خیریه "تولد دوباره" پیشتر گفت که بنا بر آمار به دست آمده اکثر مصرف کنندگان کراک جزو افراد فقیر هستند، و برای درمان آنها باید خدماتی طراحی شود که مناسب وضعیت اقتصادی آنها باشد.

کاهش سن اعتیاد از جمله پدیده های اجتماعی است که موجب نگرانی فعالان و کارشناسان حوزه اعتیاد و کودکان شده است. جاوید سبحانی، یکی از اعضای هیات مدیره انجمن حمایت از کودکان اعلام کرده که براساس آمار موجود، سن اعتیاد و جرم در حال نزدیک شدن به سن کودکی است.

به اعتقاد کارشناسان، کاهش سن اعتیاد از موضوعات دیگری است که همیشه در ایران مطرح بوده است. در آخرین آمار منتشر شده از سوی سازمان ملی جوانان در سال ۸۷ سن آغاز مصرف مواد مخدر در ایران ۱۳ سالگی اعلام شده بود.

طی یک دهه گذشته توجه به رویکرد کاهش آسیب (Harms Reduction Policies) نظیر توزیع سرنگ، توزیع کاندوم، تاسیس کلینیک های متادون و کمپ های موقت برای معتادان خیابانی، از اقداماتی بوده است که در کنترل نرخ رشد اعتیاد و کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد (مانند گسترش ایدز) موثر واقع شده است.

مطالب مرتبط